Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Αδείας


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

 το ότι δεν αναθεωρήθηκε η άδεια για παράταση ισχύος δεν επηρεάζει τη διαδικασία; 

Γίνεται δεκτή αίτηση για αναθεώρηση επ' αόριστο σήμερα με αποδεικτικά στοιχεία ότι τα ένσημα έχουν κατατεθεί στο ΙΚΑ από την υπηρεσία του οποίου ελήθφη η βεβαίωση με τις χρονολογίες, όπως το περιγράφω στο 59 και άρα αποδεικνύεται ότι ο σκελετός έχει ολοκληρωθεί μέσα στην πρώτη τετραετία ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλο θα σου έλεγα 100%, ΝΑΙ (άρθρο 6 Ν 4030/11)

αλλά κρατώ μια επιφύλαξη με αυτή τη μ...κία που δεν διευκρινίζουν

αν δηλ οικ άδεια=α.δ

Link to comment
Share on other sites

την ίδια ακριβώς σκέψη έκανα. Μήπως κολλήσουμε στη διατύπωση. Στο 4030 το αναφέρει ότι αναθεωρούμε μετά τη λήξη της άδειας δόμησης για αόριστο χρόνο εάν έχει αποπερατωθεί ο σκελετός, στέγη και όψεις.Στη περίπτωσή μου αποδεικνύονται ως αποπερατωμένα.

Με το προηγούμενο ΠΔ 8/13-7-93 ΦΕΚ 795 Δ δεν υπήρχε η διατύπωση "...μετά τη λήξη της". αλλά έγραφε ότι η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο αν μέχρι τη λήξη ισχύος της έχει περατωθεί ο Φ.Ο. 

Θα το ανακαλύψουμε σύντομα. Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις (ηλεκτρ/σης παλαιών ο.α με Υ.Δ του ίδιου του επιβλέποντα)

 δεν ζητάνε όλες οι Υ.ΔΟΜ την απόδειξη της αποπεράτωσης του έργου εντός του χρόνου ισχύος της ο.α

Δηλ θεωρούν λογικό, ότι αυτές αποπερατώθηκαν εντός του χρόνου ισχύος 

αφού δεν υπάρχει παραίτηση επιβλέποντα

και επειδή δεν προβλέπεται από κάποια διάταξη ότι μόλις τελειώσεις πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις και ρεύμα

 

υ.γ σήμερα όμως καλείς Ε.Δ που βεβαιώνει ότι τελείωσες και το ρεύμα το παίρνεις όποτε θες

π.χ εγώ πέρυσι έδωσα ρεύμα σε οικοδομή του 1991

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που σου ζήτησαν ελεγκτή δόμησης.

Το έγγραφο Εγγρ-26416/20-6-12 (ΔΟΚΚ) αναφέρει ότι για άδειες που έχουν εκδοθεί πριν την 1-3-2012 και οι εργασίες έχουν αρχίσει πριν την 1-3-2012 η σύνδεση με τα δίκτυα γίνεται με προισχύουσες διατάξεις (δηλαδή δεν έχει εφαρμογή το άρθρο 7 του ν. 4030)

(...) Προσωρινή σύνδεση σύμφωνα με τα Εγγρ-28116/91 και Εγγρ-86808/9504/91 του ΥΠΕΧΩΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Όχι Παύλο ίσως.. δεν εκφράστηκα σωστά

Δεν μου ζήτησαν Ε.Δ για την ηλ/ση του 91

 

απλώς το υ.γ το έγραψα σε συνέχεια της πιο πάνω παραγράφου

για να σου δείξω την διαφορά σημερινών και παλιών διατάξεων

σε ότι αφορά  την υποχρέωση της Υ.ΔΟΜ για την διαπίστωση της αποπεράτωσης  του έργου εντός του χ.ι της ο.α 

που στην μεν πρώτη περίπτωση δεν προβλέπεται από διατάξεις, ενώ στη δεύτερη προβλέπονται από  το Ν 4030

μέσω ε.δ

χωρίς πάντως στη δεύτερη, να απαιτείται και η άμεση ηλ/ση του κτίσματος και άρα γιατί να  απαιτείται και στην πρώτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδιά μια ερωτηση και αν μπορειτε για μια γρηγορη απαντηση

 

για μια αναθεωρηση χωρις να αλλαζει μηχανικος

 

με ΝΟΚ ειναι υποχρεωτικό να προσκομίσεις μαζι με την αιτηση  Διαγραμμα Δομησης και Τοπογραφικό

 

για το Τοπογραφικό πρέπει να βγουν καινούριες αμοιβές;

αν ξέρει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια αναθεώρηση αδείας για ένα Η/Χ και ένα στέγαστρο. Το έργο βρίσκεται υπό κατασκευή. Βγάζω αμοιβή και για μελέτη και για επίβλεψη σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.