Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Αδείας


Recommended Posts

Καταρχήν σας χαιρετώ!!!

Είμαι καινούριο μέλος, ιδιώτης και ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής θέμα.

Χτίζω ένα σπίτι και η οικοδομική μου άδεια λήγει στης 8/6/2012.

Πριν ενάμιση μήνα ο μηχανικός μου είπε πως για την αναθεώρηση θα κάνει αυτοψία η συγκεκριμένη πολεοδομία και αν πάνε όλα καλά η άδεια ανανεώνετε για 2 χρόνια.

Πριν μερικές μέρες με ενημέρωσε πως χωρίς καμιά διαδικασία και χωρίς αυτοψία, η άδεια ισχύει για άλλα 3 χρόνια.

Έψαξα στο internet για περισσότερες λεπτομέρειες αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Μπορεί κάποιος να μου δήξει κάποιο site, η να μου πει ότι σχετικό ξέρει;

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομος 4067 (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός) ΦΕΚ 79/Α/12 Αρθρο 29 παρ 5:

 

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-2011 παρατείνεται κατά τρία (3) έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

 

β. Οι διατάξεις του Αρθ-7 του Ν-4030/11 εφαρμόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1-3-2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία.

 

 

Ισως υπάρχει λάθος τυπογραφικό στο Νόμο για το 1-3-2011.Μπορεί να εννοεί την 1-3-2012, ίσως όμως και όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω

ότι στο ίδιο άρθρο και στην συνέχεια του παραπάνω υπάρχει και αυτό

 

6.Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις 31.12.2014, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011.

Για τις εργασίες αυτές δεν απαιτείται έκδοση αναθεώρησης οικοδομικής άδειας, παρά μόνον έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, η οποία γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα.

 

και ότι η παράγρ 3α του άρθρου 6 του από 8-7-93 Π.Δ που παραπέμπει έχει ως εξής

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 1577/1985 )(ΓΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Έχω οικοδομική άδεια που εκδόθηκε τον 08/2008 , και δεν έχει γίνει κανένα έργο στο οικόπεδο. Χρειάζεται να την αναθεωρήσω τον 08/2012 ,ή παρατείνεται κατά 3 έτη με το νόμο 4067 (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός) ΦΕΚ 79/Α/12 Άρθρο 29 παρ 5.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

ΥΓ (εχω χασει τελειως την μπαλα με ολους αυτους τους νομους :confused: )

Link to comment
Share on other sites

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-2011 (κατά πάσα πιθανότητα 2012) παρατείνεται κατά τρία (3) έτη.

 

β. Οι διατάξεις του Αρθ-7 του Ν-4030/11 εφαρμόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1-3-2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία. (που σημαίνει ότι θα καλέσεις Ε.Δ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.