Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΑΡΞΗ.

 

 

Τι εννοείς Σωτήρη; Μετά από λίγο καιρό δεν θα μπορεί; Εγώ στα 3 χρόνια και χωρίς να έχω κάνει ποτέ διακοπή μπήκα στη ρύθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς Σωτήρη; Μετά από λίγο καιρό δεν θα μπορεί; Εγώ στα 3 χρόνια και χωρίς να έχω κάνει ποτέ διακοπή μπήκα στη ρύθμιση. 

 

 

Δε μπορεί να ενταχθει με την πρώτη έναρξη γιατί θα κριθεί με βάση τον τζιρο-πωλησεις-έσοδα (χωρίς ΦΠΑ ) της πρώτης διαχειριστικής περιόδου . Επομένως αν κα΄νει έναρξη πχ σσήμερα 4/03/2015  θα ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και θα μπορεί να μετατταχθεί στις απαλλασσόμενες μικρές επιχειρήσεις απο 01-01-2016 εώς 10-01-2016 , εφόσον φυσικά θα πληρεί τα όρια που θα προδιαγράφει τότε ο σχετικός νόμος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο!! Αν θυμάμαι καλά στην ΥΔ δηλώναμε ότι ο τζίρος της προηγούμενης περιόδου δεν υπερέβαινε τα 10.000 Ευρώ!! +1 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε είμαι και εχω το εξης πρόβλημα.

Εχω γραφτεί στην ΕΕΤΕΜ και έχω πάρει Α.Μ αλλά η Δ/νση Βιομηχανίας της περιφέρειας μου αρνείται να μου εκδόσει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος και υποστηρίζει οτι πρέπει να κανω ΜΟΝΟ τις αναγγελίες που προβλέπονται απο τα ΠΔ 108/2013, ΠΔ 112/2012-114/2012-115/2012-1/2013 και 113/2012

Μπορεί να μου δώσει καποιος μια συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Μήπως είσαι Ενεργειακής Τεχνικής με κατεύθυνση Μηχανολογίας γιατι αυτοί ναι έχουν πρόβλημα για το λόγο οτι ο τίτλος του πτυχίου δεν αναφέρει Μηχ.Μηχανικος ΤΕ.

Εdit  Tωρα πρόσεξα οτι είναι παλιό το post :smile:

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

 

Κοιτάω τους ΚΑΔ για Ηλεκτρολόγους ΤΕ.

 

Ποιο βάζουμε ως κύριο:

 

1) 71.12.1 - Υπηρεσίες Μηχανικών

2) 71.12.19 - Υπηρεσίες μηχανικών για άλλα έργα

3) 71.12.19.08 - Υπηρεσίες μελετών ηλεκτρολόγου μηχανικού γενικά

4) 43.21.1 - Εργασίες ηλεκτρικών εγκαταστάσεων

 

Μέτα χρειάζονται να μπούνε και τα άλλα σαν δευτερεύοντα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς πέρασαν τα χρόνια και ξέχασα κάτι βασικό. Υπάρχει έγγραφο από την εφορία που αναφέρει ότι οι μηχανικοί τε δεν εγγράφονται σε επιμελητήριο "προσωρινά" (εδώ γελάμε) και άρα δεν χρειάζονται αποδεικτικό εγγραφής κατά την έναρξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά Σταύρο. Αυτό είναι το έγγραφο από την ΔΟΥ.

 

Δεν απαιτείται η προσκόμιση αποδεικτικού εγγραφής σε επιμελητήριο. Πως άλλωστε?... μιας και η εετεμ δεν είναι επιμελητήριο,αλλά ένα ΝΠΙΔ.

Μηχανικοί-ΤΕ-Απάντηση-περί-εγγραφής-σε-επιμελητήρια (1).pdf

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

  Γεια σας! Είμαι νέος απόφοιτος Τοπογράφος και πλέον έφτασε η στιγμή να αποφασίσω για το τι θα κάνω στο άμεσο μέλλον. Για εργασία ή/και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν το σκέφτομαι προς το παρόν γιατί θέλω να δραστηριοποιηθώ πρώτα εδώ στην Ελλάδα. Δεν έχω ιδιαίτερο κύκλο ανθρώπων ώστε να νιώθω  "σίγουρος" για το βήμα ως Ελ. Επαγγελματίας και από την άλλη ως υπάλληλο δεν σε αποδέχονται λόγω "πεσμένων" εργασιών και απογοητεύομαι... Έχω στείλει βιογραφικά όπου μπορώ και έχω εντοπίσει και περιμένω. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι τώρα που βρίσκομαι στο ξεκίνημα? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσεις την προσπάθεια. Στην ίδια θέση με σένα βρίσκονται χιλιάδες άλλοι...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.