Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση δόμησης και έντυπα αμοιβών


Recommended Posts

Εγω δεν νομιζω να εχεις προβλημα στην προεγκριση. Τουλαχιστον σε μενα μου το εχουν περασει. Δεν γνωριζω πιο ειναι το κανονικο. Να θελει όλο; Δεν το βρίσκω λογικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θέλω να καταθέσω φάκελο για έγκριση δόμησης. Νόμιμη αμοιβή για αρχιτεκτονικά π.χ. 5000€+φπα. Συμφωνηθήσα 3000€+φπα. Έχω πάρει προκαταβολή 1000 και τα υπόλοιπα συμφωνήθηκε να τα πάρω με την κατάθεση για την άδεια δόμησης.

Μπορώ να κόψω ΑΠΥ 806,45+153,55 φπα= 1000 και να πληρώσω φεμ 80,64 και να καταθέσω έτσι τον φάκελο για έγκριση και όταν καταθέσω την άδεια να λάβω και τα υπόλοιπα 2000€ με το αντίστοιχο φεμ; Στο αρχείου που θα ανεβάσω στο ΤΕΕ μπορεί να γράφει κανονικά τη συμφωνηθήσα, αλλά να πληρωθεί μόνο ένα μέρος του ποσού σε αυτή τη φάση;

 

μπορείς να κόψεις 806 + ΦΠΑ για την έγκριση και 2.194 + ΦΠΑ για την άδεια (για να έχεις σύνολο 3.000 + ΦΠΑ). Γενικά για την έγκριση η απαίτηση για νόμιμη (πάνω στην οποία υπολογίζεται η κράτηση υπέρ ΕΜΠ που κακώς δεν έχει καταργηθεί αλλά τη ζητάνε οι περισσότερες ΥΔΟΜ) είναι Τοπογραφικό + προμελέτη αρχιτεκτονικών (υπάρχει σχετικό πεδίο για επιλογή προμελέτης στο σύστημα του ΤΕΕ).

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έτυχε μήπως κάποιος να καταθέσει πρόσφατα για προέγκριση?

Ρωτάω σε σχέση με κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ... Τελικά ζητάνε και αν ναι τί οι Πολεοδομίες?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζητάνε υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ.

"Το ΤΣΜΕΔΕ προχώρησε σε αλλαγές στα έντυπά του, σχετικά με την εισφορά ΕΜΠ 1% επί αμοιβής εκπονήσεως μελέτης και επίβλεψης.

Δείτε παρακάτω τα σχετικά έντυπα:

πηγη:http://www.b2green.gr/el/post/37456/allages-sta-entypa-tou-tsmede-gia-eisfora-eb

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το Έντυπο αντιλαμβάνομαι ότι (για κατηγορία 12) ΔΕΝ έχει καταργηθεί τίποτα...

 

Άρα έχω 2% για ΤΣΜΕΔΕ, 1% για ΕΜΠ + το χαρτόσημο???

Link to comment
Share on other sites

Από το Έντυπο αντιλαμβάνομαι ότι (για κατηγορία 12) ΔΕΝ έχει καταργηθεί τίποτα...

 

Άρα έχω 2% για ΤΣΜΕΔΕ, 1% για ΕΜΠ + το χαρτόσημο???

Σωστα καταργηση του ΤΣΜΕΔΕ.

Πληρωνεις μονο ΕΜΠ...που και αυτο δεν θα επρεπε να υπαρχει.

 

Κατάργηση κράτησης 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ

Με την παρ. 6α του άρθρου δεύτερου (σελ. 146)  του ψηφισθέντος Νόμου: 4393/2016 με τίτλο: «Κύρωση της Προγραμματικής Συμφωνίας (Programme Arrangement) ΑΡΙΘ.Α-1424 [MIOS]…» προβλέπεται κατάργηση κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ από την έναρξη ισχύος του ν.4387/2016.

 

Δείτε εδώ το σχετικό Νόμο: 4393/2016 (ΦΕΚ Α' 106/06.06.2016).
Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστώ πολύ για τις απάντήσεις σας, θα κινηθώ με αυτόν τον τρόπο

 

Υ.Γ. αν και εκτός θέματος, να θεωρήσω ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τις αμοιβές αυθαιρέτων?

Link to comment
Share on other sites

  Σημαντικο (σημερα ανεβηκε): http://www.michanikos.gr/_/%ce%95%ce%b9%ce%b4%ce%ae%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82/%ce%bd%ce%bf%ce%bc%ce%bf%ce%b8%ce%b5%cf%83%ce%af%ce%b1/%ce%8c%ce%bb%ce%b1-%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%b9%cf%84%ce%bf%cf%8d%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%b1-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%b4%ce%b5%ce%b9%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ac-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ad%ce%ba%ce%b4%ce%bf%cf%83%ce%b7-%ce%ad-r5452

 

Υ.Γ.Για μενα (αλλοι δεν το κανουν) για αμοιβη αυθαιρετου θελειςε συμφωνητικο-αποδειξη αμοιβης-ΦΕΜ-ΕΜΠ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.