Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Ναι. Τα αρχεία μπορούν να ανέβουν πλέον μόνο μετά την μεταφορά. Εγχειρίδιο Χρήσης Ηλεκτρονικής Μεταφοράς Δηλώσεων Ν.4014/2011 σε Ν. 4178/2013

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι. Τα αρχεία μπορούν να ανέβουν πλέον μόνο μετά την μεταφορά. Εγχειρίδιο Χρήσης Ηλεκτρονικής Μεταφοράς Δηλώσεων Ν.4014/2011 σε Ν. 4178/2013

 

Η καρτέλα "Αρχεία" στον 4178 (ώστε να ανεβάσουμε τα αρχεία) θα είναι διαθέσιμη όταν η κατάσταση από "Αρχική υποβολή" γίνει "Υπαγωγή" ;

Link to comment
Share on other sites

Η καρτέλα "Αρχεία" στον 4178 (ώστε να ανεβάσουμε τα αρχεία) θα είναι διαθέσιμη όταν η κατάσταση από "Αρχική υποβολή" γίνει "Υπαγωγή" ;

Δηλαδη εννοεις οτι αν δεν ειχε υποβαλλει ο μηχανικός εως τώρα ολα τα σχεδια κ.λ.π πρεπει τωρα να του πουμε του πελατη με το ζορι να κανει υπαγωγη και να πληρώσει το νέο προστιμο στο 4178?????

 

Θελω να πιστευω οτι δεν το αφησουν ετσι αυτο απλα οπως τουλαχιστον φαινεται και απο το Φ.Ε.Κ.4178 μιλα για το παραβολο υπερ Τ.Ε.Ε.και  τα υποβαλλεις.

 

 

Πιστευω οτι το εκαναν καθαρο για την εισπραξη παραβολου υπερ Τ.Ε.Ε αλλα ισωσ οντως για να εκβιασουν ολους τουσ ιδιοκτητες για νεα ρυθμιση τελικα οπου θα γινει << ΧΑΜΟΣ>> αν γινει αυτο με αυτον τον εκβιαστικο τροπο.........

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εννοεις οτι αν δεν ειχε υποβαλλει ο μηχανικός εως τώρα ολα τα σχεδια κ.λ.π πρεπει τωρα να του πουμε του πελατη με το ζορι να κανει υπαγωγη ........

 

ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

αν εχουν πληρωθει τα προστιμα θα γινεται συμψηφισμός του προστιμου οποτε μικρο το κακο νομιζω καλυτερα να γινει μεταφορα στον 4178 απο εμας.. Τι μπορει να πληρωσει ο πελατης παραπανω σαν προστιμο?

 

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να πληρωσει ο πελατης παραπανω σαν προστιμο?

Σε μερικές περιπτώσεις 

ακόμα και δεκάδες χιλιάδες ευρώ παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην κατηγορία αυτών που είχαν αναρτήσει τα πάντα (σχέδια, δελτία, Υ/Δ κλπ) από το τέλος Αυγούστου, αλλά με τις αλλαγές της πλατφόρμας δεν πρόλαβα να κάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή ....

Στην περιπτωση αυτή τι γίνεται?

Πληρώνει ο πελάτης μόνο τέλος υπαγωγής και μεταφέρω την δήλωση στο Ν.4178 ?

Πρέπει να υπολογίσω ξανά πρόστιμο, να ξανακάνω Υ/Δ, νέες πινακίδες στα σχέδια κλπ ... ελπίζω πως όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην κατηγορία αυτών που είχαν αναρτήσει τα πάντα (σχέδια, δελτία, Υ/Δ κλπ) από το τέλος Αυγούστου, αλλά με τις αλλαγές της πλατφόρμας δεν πρόλαβα να κάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή ....

Στην περιπτωση αυτή τι γίνεται?

Πληρώνει ο πελάτης μόνο τέλος υπαγωγής και μεταφέρω την δήλωση στο Ν.4178 ?

Πρέπει να υπολογίσω ξανά πρόστιμο, να ξανακάνω Υ/Δ, νέες πινακίδες στα σχέδια κλπ ... ελπίζω πως όχι ?

Δεν είναι όλες οι δηλώσεις ίσες. Κάποιες είναι πιο ίσες από τις άλλες (πληρωμένες)

Όσες είναι με δόσεις, είναι περίπου σαν να γίνονται από την αρχή.

Αυτές που είναι μόνο με παράβολο γίνονται ουσιαστικά από την αρχή.

Δεν νομίζω όμως ότι καμία πληρώνει παράβολο, εφόσον το έχει πληρώσει ήδη στις περιπτώσεις που συζητάμε.

Πληρώνει όμως ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..

 

τι γινετε με το νεο συστημα δεν μπορουμε να ανεβασουμε σχεδια ακομα???

εκανα μια οριστικη υπαγωγη και δεν μου ζητησε ουτε κατηγορια τρωτοτητας.....τι γινεται???

εν τω μεταξυ μου εκανα οριστικη υπαγωγη αμεσως μετα το παραβολο και αφου το πληρωθηκε αυτο παω να βγαλω το υπολοιπο προστιμο και τσουπ μου το κλειδωνει!!!!!(γιατι λεει περασα το 30% του προστιμου) και κλειδωθηκα σε οριστικη πριν καν το καταλαβω... :shock:  :shock: :shock:  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.