Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καθορισμός νεών κατώτατων ορίων ημερομισθίων εργατοτεχνιτών


Recommended Posts

Παρακαλούνται συνάδελφοι, είτε ως μηχανικοί είτε ώς κύριοι έργου, που δεν θα εφαρμόσουν τις πληρωμές εισφορών βάση της Σ.Σ.Ε. αλλα προχωρήσουν σε ατομικές , να μας ενημέρωνουν εδώ σχετικα με την διαδικασία αλλα κυρίως με την αντιμετώπιση της διαδικασίας απο τα κατα τόπους υποκαταστήματα του ΙΚΑ.

 

Θεωρώ πολυ σημαντικό το θέμα, αφου είναι σίγουρο οτι τα υποκαταστήματα του ΙΚΑ θα δημιουργήσουν κολλήματα και δυσκολίες στην όλη διαδικασία.

 

Η σχετική εγκύκλιος στα downloads.

 

 

http://www.michaniko...A3%CE%A3%CE%95/

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κανα μήνα θα πάω απο το ικα να βάλω ημερομίσθια για εργασίες που ειμαι και εργοδότης ταυτόχρονα.

Στην συγκεκριμενη οικοδομή όλοι είναι δικοί μου άνθρωποι, δηλαδή της οικογένειας, το ημερομίσθιο θα είναι πολύ χαμηλο...

Τους φαντάζομαι στο ικα πως θα αντιδράσουν και γελάω μοναχός μου. Θα αφρίσουν.. μιας και θεωρούν οτι τους παίρνεις τα λεφτά τους.

Το περίμενα πολυ καιρό αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

Έχω κι εγώ να πληρώσω ένσημα τον άλλο μήνα για οικοδομικές εργασίες του Μαιου. Εννοείται ότι τα ημερομίσθια θα υπολογιστούν με την ΕΓΣΣΕ.

Με την κατασκευή στο ναδίρ και την γενικότερη εξαθλιωμένη οικονομική κατάσταση το ΙΚΑ ονειρεύεται να λαμβάνει ασφάλιστρα με τιμές από την εποχή των παχιών αγελάδων ...

 

giannist ευχαριστώ θερμά για την ανάρτηση της ενημερωτικής εγκυκλίου!

Θα την έχω εκτυπωμένη μαζί μου ότα θα επισκεφθώ το ΙΚΑ για να πληρώσω (είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και σε συνέχεια της παραπάνω εγκυκλίου έρχεται και μια δεύτερη σχετικά με την Σ.Σ.Ε. στους οικοδόμους.

Σημαντικό οτι διευκρινίζει στο τελος τι εννοούν με την έννοια της "απόδειξης των πράγματι καταβαλλομένων αποδοχών"

Σιγά σιγά αρχίζουν και πονάνε στο ΙΚΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δηλαδη πρεπει να κλανουμε προσληψεις και απολυσεις οπως γινεται στις κοινες επιχειρησεις? η οπως συμπληρωνουμε την απδ να βαλουμε τις τιμες απο την ΕΓΣΣΕ? θα το δεχτουν στο ικα αυτο?

 

η διαφορα τιμων για τα ενσημα παιδια ειναι τεραστια αλλο 61,93 και αλλο 26,18

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα συμπληρώσει απλά ο εργοδότης το ημερομίσθιο που νομίζει..

Πιθανώς χρειάζονται υπευθυνες δηλώσεις και εμπλέκεται η επιθεώρηση εργασίας.

Δυστηχώς πρέπει κάποιος να προχωρήσει στην διαδικασία αυτή για να την μάθουμε όλοι..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Απο την σελίδα του ΙΚΑ:

 

Κατώτατα όρια μισθών και ημερομισθίων από 14/2/2012

 

http://www.ika.gr/gr..._1_3-4-2012.pdf

 

 

Και για το 2009 που ζητάς δες εδω:

 

http://www.ika.gr/gr...1_21-8-2009.pdf

 

 

Δηλ. τί πρέπει να βάλω τελικά; Σε έναν τεχνίτη με 6 τριετίες έγγαμο αντί για 86,70 πρέπει να βάλω 36,65;;;;;;;;;;;;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλημια ερώτηση

Πλέον δεν υπάρχει διαχωρισμός τεχνίτη από βοηθού; Γιατί οι κατηγορίες είναι έγγαμος-άγαμος, άνω και κάτω των 25 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.