Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτισμός κλιμακοστασίου


erling

Recommended Posts

Το θέμα είναι ως εξής.

Μπορεί το παράθυρο του κλιμακοστασίου να βλέπει σε ανοιχτό χώρο που μετράει στην κάλυψη αλλά δεν είναι Η/Χ και να χρησιμοποιηθεί αυτό το παράθυρο για τον φωτισμό του κλιμακοστασίου, δηλαδή όπως στο παρακάτω σχήμα αλλά με δοκό (διαγράμμιση στο πάνω άνοιγμα του χώρου) ?

Θα κάνω μια παράθεση του κτιριοδομικού πρώτα.

 

Άρθρο 2

Ορισμοί για την εφαρμογή του παρόντος.

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων:

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:

- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).

10. Άμεσος φυσικός φωτισμός χώρου:

Είναι ο φυσικός φωτισμός που προέρχεται από ανοίγματα του χώρου, που επικοινωνούν αμέσως με το ύπαιθρο ή με υμιϋπαίθριο χώρο, χωρίς την παρεμβολή άλλου κλειστού χώρου

 

Άρθρο 11

Φυσικός φωτισμός και αερισμός.

4.1. Οι ακάλυπτοι χώροι του οικοπέδου οι οποίοι δεν προσμετρώνται στην κάλυψη που πραγματοποιείται, επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται για φωτισμό και αερισμό χώρων οποιασδήποτε χρήσης

4.2. Χώροι του οικοπέδου που για οποιοδήποτε λόγο προσμετρώνται στην κάλυψη που πραγματοποιείται καθώς και οι υπαίθριοι χώροι του κτιρίου επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται για φωτισμό και αερισμό χώρων κύριας χρήσης εφόσον εξασφαλίζονται διαστάσεις α = 3,00 + 0,10υ κάθετα προς το άνοιγμα και 2,50 μ. παράλληλα προς το άνοιγμα. Για φωτισμό και αερισμό χώρων βοηθητικής χρήσης αρκεί να εξασφαλίζονται διαστάσεις α = 3,00 + 0,10υ κάθετα προς το άνοιγμα και 1,20 μ. παράλληλα προς αυτό, άλλως, αν δεν εξασφαλίζονται αυτές οι διαστάσεις, επιβάλλεται η εγκατάσταση τεχνητού φωτισμού και αερισμού. Για τον υπολογισμό της απόστασης α = 3,00 + 0,10υ λαμβάνεται η κατακόρυφη απόσταση από το κατώτατο σημείο του ανοίγματος μέχρι το πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου σε περίπτωση που εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης ή το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής σε περίπτωση που δεν εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης.

 

9. Τα κλιμακοστάσια, εφόσον δεν είναι ανοιχτά πρέπει να έχουν άμεσο φυσικό φωτισμό. Δεν ισχύουν όμως για τα κλιμακοστάσια οι απαιτήσεις της παραγράφου 5 του παρόντος άρθρου. Απαιτείται ανά όροφο ένα άνοιγμα με υαλοπίνακα εμβαδού τουλάχιστον 0,50 τετραγωνικού μέτρου προς κοινόχρηστο χώρο του οικισμού είτε σε ακάλυπτο χώρου του οικοπέδου ή του κτιρίου που έχει τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου αυτού, είτε σε ημιϋπαίθριο χώρο ανοιχτό προς τους παραπάνω χώρους.

 

Άποψή μου είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φωτισμό άσχετα αν η απόσταση μέχρι την δοκό είναι μικρότερη από Δ.

Εσείς τι λέτε?

Αν έχει κάποιος και κάποια εγκύκλιο ή οτιδήποτε που το στηρίζει θα του ήμουν βαθιά υπόχρεος

Ευχαριστώ.

 

Ποιος είναι υπαίθριος χώρος (γιατί έχω μπερδευτεί) κατά ΓΟΚ?

post-437-131887207878_thumb.jpg

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Το παράλογο της υπόθεσης είναι πως αν ο χώρος ήταν Η/Χ δεν θα υπήρχε πρόβλημα!!!!! ενώ τώρα που είναι ασκεπής έχουν πρόβλημα!!!

 

Για αυτό λέω τι είναι υπαίθριος χώρος? Εγώ λέω ότι υπαίθριος είναι όποιος δεν είναι σκεπασμένος ενώ αυτοί (η πολεοδομία ντε) λένε πως ταυτόχρονα θα πρέπει να μην μετράει στην κάλυψη!!!!

Τα χάπια μου ....

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση δεν είχα πρόβλημα όπου όμως η τρύπα είχε μεγάλη διάσταση > Δ. Για τον υπολογισμό του Δ (3,00+0,10*H), το Η μετρούνταν από την ποδιά του παραθύρου μέχρι το πάνω μέρος του φωταγωγού.

Link to comment
Share on other sites

η απαίτηση είναι παράλογη

υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου ο χώρος μετρά στην κάλυψη αλλά είναι υπαίθριος πχ δες την εικόνα

 

παιδιά η εικόνα δεν φαίνεται!!!!!

 

σχήμα 3 άρθρο 7 παραγραφ 1Βιβ

από τον ΓΟΚ

post-990-13188720795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)θα τους έδειχα την συγκεκριμένη εικόνα στο ΓΟΚ σε πρώτη φάση

εφόσον η προφορική απάντηση είναι οτι

δεν υπάρχει υπαίθριος χώρος που να μετρά στην κάλυψη

 

2)υπάρχει προιστάμενος που βοηθά

 

3)γραπτή ερώτηση και απάντηση

εφόσον δεν βρείς κάποια γραπτή διευκρίνση του θέματος

 

πάντως κάποιες φορές όταν καταλάβουν οτι έκαναν λάθος την επόμενη φορά κάνουν τους κινέζους [είμαστε φίλοι πάλι] ή το έχουν ξεχάσει

Link to comment
Share on other sites

myri τα 2 & 3 τα ξεχνάω για διαφορετικούς λόγους το καθένα.

 

Αλλά και πάλι πως θα τους πείσω ότι αυτό ο χώρος τους σχήματος είναι υπαίθριος?

Και αυτό γιατί λέει :

ιβ) 0 χώρος που βρίσκεται κάτω από κλειστούς ή ημιυπαίθριους χώρους χωρίς να είναι ο ίδιος κλειστός ή ημιυπαίθριος (δεν μετράει στην δόμηση)

 

Το παράλογο είναι πως δεν έχουν πρόβλημα αν ο χώρος είναι Η/Χ ενώ αν δεν είναι αλλά είναι όπως στο σχήμα έχουν.

Ούτε αίθριο είναι αφού έχει επαφή με Κ/Χ για να ισχυριστούν ότι αφού το αίθριο δεν έχει Δ δεν μπορείς να πάρεις φωτισμό.

 

Ευχαριστώ πάντως :)

Θα δω μεθαύριο τι θα γίνει....

Link to comment
Share on other sites

η λέξη φωταγωγός σου κάνει;

 

στο σχήμα μπορώ να ανοίξω παράθυρο; ΝΑΙ

οπότε τι με ενδιαφέρει πως λέγεται ο χώρος

εγώ παράθυρο μπορώ να ανοίξω

μην το ανομάσεις καθόλου

 

μια παρατήρηση μόνο έχω στο σχέδιό σου το 1,20 θα το έβαζα καθαρό χωρίς την κολώνα δηλ (1,20+,30)*3,20 [χωρίς να είμαι και απολύτως σίγουρη

 

πάντως υπάρχει διευκρίνηση την έχω δει

αλλά δεν την έχω

-------

διάβασε άρθρο 7 παραγρ 18 και άρθρο 2 παραγρ 43

για το σχήμα που έβαλα θεωρείται τελικά υπαίθριος

 

http://www.michanikos.gr/pafiledb/uploads/cd9e2fb98389a2098b5f8b6fb542deb0.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.