Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτισμός κλιμακοστασίου


erling

Recommended Posts

myri ασε έχω μπλέξει.

Μόνο αν τον χώρο τον ονομάσω υπαίθριο ή ημιυπαίθριο μπορώ να φωτίσω το κλιμακοστάσιο. Και αυτό γιατί το 2.10 λέει ότι μόνο από αυτά μπορώ να έχω άμεσο φωτισμό.

Φωταγωγός δεν είναι και δεν υπάρχει τέτοια έννοια στον ΓΟΚ.

Την Εγκ.113/86 την έχω διαβάσει αλλά δεν βοηθάει. :(

 

υ.γ. εχεις δίκιο, έχω μικρύνει το δωμάτιο δεξιά κατά 13εκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

erling θα σε στεναχωρίσω διαβάσε το παρακάτω οπό τον κτιριοδομικό και μάλιστα καλύτερα από τον ίδιο

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=395

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=329

 

ΑΡΘΡΟΝ-11

ΦΥΣΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΕΡΙΣΜΟΣ

 

4.2. Χώροι του οικοπέδου που για οποιοδήποτε λόγο προσμετρώνται στην κάλυψη που πραγματοποιείται καθώς και υπαίθριοι χώροι του κτιρίου επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται για φωτισμό και αερισμό χώρων κύριας χρήσης εφόσον εξασφαλίζονται διαστάσεις α=3,00+0,10υ κάθετα προς το άνοιγμα και 2,50 m παράλληλα προς το άνοιγμα.

Για το φωτισμό και αερισμό χώρων βοηθητικής χρήσης αρκεί να εξασφαλίζονται διαστάσεις α=3+0.1m κάθετα προς το άνοιγμα και 1,2m παράλληλα προς αυτό, άλλως αν δεν εξασφαλίζονται αυτές οι διαστάσεις, επιβάλλεται η εγκατάσταση τεχνητού φωτισμού και αερισμού.

Link to comment
Share on other sites

myri απέναντι από το άνοιγμα όμως έχω το πέρας του οικοπέδου, δεν είναι κλειστός χώρος.

 

υ.γ. Την νομοθεσίατην έχω αναφέρει στο πρώτο μου post

Link to comment
Share on other sites

myri απέναντι από το άνοιγμα όμως έχω το πέρας του οικοπέδου, δεν είναι κλειστός χώρος.

 

υ.γ. Την νομοθεσίατην έχω αναφέρει στο πρώτο μου post

 

Από την στιγμή που δεν υπάρχει δοκός να "κλείσει" αυτόν τον χώρο-φωταγωγό, δεν έχεις υποχρέωση για Δ μέσα στο κτίριο σου αφού έχεις και συνέχεια ακαλύπτου.

 

Αν όμως έχεις όριο οικοπέδου τότε και δοκό να μην βάλεις πρέπει να κρατήσεις το Δ' (μειωμένπ Δ λόγω από που μετράει το ύψος) και να ονοματήσεις το χώρο ως φωταγωγό.

Link to comment
Share on other sites

Μα η δοκός γιατί "κλείνει" τον χώρο? Και που υπάρχει στον ΓΟΚ/Κτιριοδομικό η έννοια του φωταγωγού?

Το παράλογο είναι πως αν ο χώρος έχει πλάκα πάνω και κάτω, και λόγω διαστάσεων προσμερήσει στην δόμηση, τότε δεν έχουν κανένα πρόβλημα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

....χώρων κύριας χρήσης.... 2,50 m παράλληλα προς το άνοιγμα

στη λέξη παράλληλα αναφέρομαι για χώρους κύριας χρήσης

 

δηλαδή ο φωταγωγός έπερεπε να είναι 2,50 όχι 1,20 (που είναι μόνο για τους βοηθιτικούς χωρους)

το κλιμακοστ'ασιο είναι χώρος κύριας χρήσης

Link to comment
Share on other sites

erling, αριστερά του κλιμακοστασίου είναι το όριο του οικοπέδου;

Αν ναί, τότε έχεις πρόβλημα, γιατί εσοχή στο σώμα του κτιρίου παρά το όριο με πλάτος μικρότερο απο Δ απαγορεύεται.

Δες και στο pdf που έχει επισυνάψει η myri στην σελίδα 24 σχήμα 8-2.

Link to comment
Share on other sites

achille, υπάρχει τοίχος στο όριο και στύλος στην άκρη αριστερά.

Αλλά μην βλέπεις αυτό μόνο το σχέδιο.

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και αν αριστερά και δεξιά είναι κτίριο και όχι απλά ένας τοίχος παρά το όριο.

 

υ.γ. Ακόμα είμαι στο στάδιο της μελέτης και αντίστοιχο πρόβλημα αντιμετώπισε άλλος συνάδελφος, οπότε εγώ το ψάχνω για να μην το αντιμετωπίσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν υπάρχει τοίχος ή κτίριο ή απολύτως τίποτα παρά το όριο.

Αν η κίτρινη γραμμή στο σχέδιο σου είναι όριο ιδιοκτησίας, τότε η εσοχή σου πρέπει να έχει πλάτος Δ.

Με λίγα λόγια έχεις άλλου είδους πρόβλημα που ξεπερνάει αυτό του φωτισμού.

post-2714-131887210778_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.