Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτισμός κλιμακοστασίου


erling

Recommended Posts

achille δεν νομίζω να έχεις δίκιο, διότι στο σχεδιάκι, αριστερά έχει το κοινό όριο και όχι κάτι που μετράει στην δόμηση όπως στην δικιά μου περίπτωση. Αλλά είναι θέμα άλλης κουβέντας, που έχει να κάνει με το τι είναι κτίριο, είναι δηλαδή ο τοίχος κτίριο?

 

Πάντως ξαναλέω ότι το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και αν ήταν το παρακάτω σχήμα.

post-437-131887210784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟΝ-11

ΦΥΣΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΕΡΙΣΜΟΣ.

1. Όλοι οι χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων και δομικών έργων πρέπει να έχουν επαρκή φυσικό φωτισμό και αερισμό, άμεσο ή έμμεσο σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

5. Επαρκή άμεσο φυσικό φωτισμό θεωρείται ότι έχουν οι χώροι, όταν εκπληρώνονται συγχρόνως οι ακόλουθες συνθήκες:......

9. Τα κλιμακοστάσια, εφόσον δεν είναι ανοικτά πρέπει να έχουν άμεσο φυσικό φωτισμό. Δεν ισχύουν όμως για τα κλιμακοστάσια οι απαιτήσεις της παρ.5 του παρόντος άρθρου. Απαιτείται ανά όροφο ένα άνοιγμα με υαλοπίνακα εμβαδού τουλάχιστον 0,50 m2 προς κοινόχρηστο χώρο του οικισμού είτε σε ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου ή του κτιρίου που έχει τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου αυτού, είτε σε ημιϋπαίθριο χώρο ανοιχτό προς τους παραπάνω χώρους

 

οπότε το πρόβλημα λύνεται αν βρείς μια ερμηνεία που γράφει οτι το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο δεν είναι χώρος κύριας χρήσηςκαι επειδή το έχω δει σε εγγεκριμένα σχέδια (χωρίς να σημαίνει οτι ήταν και σωστό) ίσως υπάρχει κάπου κάποια παλαιότερη διευκρίνηση

Link to comment
Share on other sites

α) Λυπάμαι αλλά το έχω αντιμετωπίσει. Το σχεδιάκι (όπως και ο ΓΟΚ αρθρο 8 παρ. 2) δεν κάνει διάκριση έαν το διπλανό οικόπεδο είναι αδόμητο ή όχι. Απαγορεύει ρητά εσοχή στο όριο με πλάτος μικρότερο απο Δ. Είναι ξεκάθαρο.

 

β) Στο δεύτερο σχέδιο που έχεις κάνει, πάλι έχεις πρόβλημα γιατί δεν εξασφαλίζεις απόσταση Δ κάθετα στο άνοιγμα. Απο την στιγμή που το δοκάρι μετράει στην κάλυψη αποτελεί τμήμα του κτιρίου. Είναι σαν να έχεις φωταγωγό μπροστά στο κλιμακοστάσιο, άρα θέλεις καθαρό Δ μπροστά στο παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

achille:

α) Ο τοίχος δεν είναι στο όμορο οικόπεδο αλλά στο δικό μου οικόπεδο

β) Μα όλη η εσοχή μετράει στην κάλυψη

 

Myri, το κλιμακοστάσιο είναι χώρος βοηθητικής χρήσης σύμφωνα με το άρθρο 2, και το πρόβλημά μου, ή μάλλον της πολεοδομίας, δεν είναι με την παράλληλη στο άνοιγμα απόσταση, αλλά με την κάθετη σε αυτό.

 

Το παράλογο της υπόθεσης το έχετε καταλάβει?

Αν ο χώρος χαρακτηριστεί ως Η/Χ τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, διότι στο άρθρο 11 για τα κλιμακοστάσια αναφέρει την λέξη ημιυπαίθριο. Αυτό εμένα μου δίνει να καταλάβω πως αν απέναντι από το άνοιγμα δεν έχω τοίχο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δηλαδή ο νόμος λέει πως αν, ανά όροφο έχω έναν στεγασμένο διάδρομο (Η/Χ) 1.2 χ Δ (για Κ/Χ) δεν υπάρχει πρόβλημα (όπως στο παρακάτω σχήμα), αλλά αν αυτός ο χώρος είναι ασκεπής τότε έχω πρόβλημα!!!!!!

Δηλαδή το δυσμενέστερο (για τον πραγματικό φωτισμό του Κ/Χ) είναι νόμιμο ενώ το ευμενέστερο είναι παράνομο.

 

υ.γ.

32. Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων

post-437-131887210798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Myri, το κλιμακοστάσιο είναι χώρος βοηθητικής χρήσης σύμφωνα με το άρθρο 2, και το πρόβλημά μου, ή μάλλον της πολεοδομίας, δεν είναι με την παράλληλη στο άνοιγμα απόσταση, αλλά με την κάθετη σε αυτό.

τι έκανε λέει;;;;;; :shock: με την κάθετη :?:

 

πάντως στα σχήματα δεν ασχολείται με την κάθετη αλλά με την παράλληλη απόσταση που είναι και το λογικό

και όπως είναι φτιαγμένα υπονοούν οτι δεν μας ενδιαφέρει η απόσταση μέχρι το δοκάρι αλλά να τηρείται η απόσταση πχ από το παράθυρο του κλιμακοστασίου μέχρι το πίσω όριο να είναι >=Δ

που προφανώς και είναι σε κάθε περιπτωση εφόσον ο υποχρεωτικός ακάλυπτος είναι >=Δ

 

πάντως συμφωνώ με τον achille

δες και το σχήμα που έβαλε

μιλά για το 1,20 , για την παράλληλη απόσταση που όταν είναι στο όριο του οικοπέδου σύμφωνα με το σχήμα δεν επιτρέπεται να είναι <Δ

Link to comment
Share on other sites

 

Το παράλογο της υπόθεσης το έχετε καταλάβει?

Όχι!

 

 

Αν ο χώρος χαρακτηριστεί ως Η/Χ τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, διότι στο άρθρο 11 για τα κλιμακοστάσια αναφέρει την λέξη ημιυπαίθριο. Αυτό εμένα μου δίνει να καταλάβω πως αν απέναντι από το άνοιγμα δεν έχω τοίχο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δηλαδή ο νόμος λέει πως αν, ανά όροφο έχω έναν στεγασμένο διάδρομο (Η/Χ) 1.2 χ Δ (για Κ/Χ) δεν υπάρχει πρόβλημα (όπως στο παρακάτω σχήμα), αλλά αν αυτός ο χώρος είναι ασκεπής τότε έχω πρόβλημα!!!!!!

 

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Δες το πρώτο σου πόστ όπου έχεις παραθέσει την παράγραφο 4.2 αρθρου 11 του Κτιριοδομικού. Αναφέρει ξεκάθαρα ότι μπορείς να έχεις φωτισμό απο χώρους που "για οποιοδήποτε λόγο μετράνε στην κάλυψη". Δηλαδή δεν έχει σημασία αν είναι ημιυπαίθριοι, ασκεπής ή άλλο. Η μόνες προϋποθέσεις είναι να εξασφαλίζονται ορισμένες διαστάσεις κάθετα και παράλληλα στο άνοιγμα, ανάλογα εαν ο χώρος που φωτίζεται είναι κύριας ή βοηθητικής χρήσης.

Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάφερα να περιγράψω το πρόβλημα που επικαλειται η πολεοδομία.

Λοιπόν αφήστε το 1ο σχήμα για να μην μπερδευόμαστε με το όμορο, και δείτε τα άλλα δύο (2ο κ 3ο)

Στο 2ο σχήμα λένε πως για να μπορέσω να δώσω φως στον κλιμακοστάσιο πρέπει να μην έχω δοκό.

Αλλά στο 3ο σχήμα, που και πάλι έχω δοκό, δεν έχουν πρόβλημα επειδή ο χώρος, μέσω του οποίου φωτίζω το κλιμακοστάσιο, είναι Η/Χ

Αυτό είναι το πρόβλημα τους.

Εγω θεωρώ παράλογη την απαιτησή τους και προσπαθώ να βρω τρόπο να τους το αποδείξω.

Αυτό είναι το δικό μου πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

9. Τα κλιμακοστάσια, εφόσον δεν είναι ανοικτά πρέπει να έχουν άμεσο φυσικό φωτισμό. Δεν ισχύουν όμως για τα κλιμακοστάσια οι απαιτήσεις της παρ.5 του παρόντος άρθρου. Απαιτείται ανά όροφο ένα άνοιγμα με υαλοπίνακα εμβαδού τουλάχιστον 0,50 m2 προς κοινόχρηστο χώρο του οικισμού είτε σε ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου ή του κτιρίου που έχει τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου αυτού, είτε σε ημιϋπαίθριο χώρο ανοιχτό προς τους παραπάνω χώρους.

 

4.2. Χώροι του οικοπέδου που για οποιοδήποτε λόγο προσμετρώνται στην κάλυψη που πραγματοποιείται καθώς και υπαίθριοι χώροι του κτιρίου επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται ........ Για το φωτισμό και αερισμό χώρων βοηθητικής χρήσης αρκεί να εξασφαλίζονται διαστάσεις α=3+0.1m κάθετα προς το άνοιγμα και 1,2m παράλληλα προς αυτό ..... (δηλ τα γνωστά)

 

αν το πρόβλημα είναι από που φωτίζεται το παράθυρο του κλειστού κλιμακοστασίου

υπάρχει και η λύση του ανοικτού κλιμακοστασίου

 

για τον υπολογισμό της απόστασης α υπάρχει ο παρακάτω ορισμός δηλαδή το α δεν ταυτίζεται με το Δ

Για τον υπολογισμό της απόστασης α=3+0,1m λαμβάνεται η κατακόρυφη απόσταση απ' το κατώτατο σημείο του ανοίγματος μέχρι το πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου σε περίπτωση που εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης ή το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής σε περίπτωση που δεν εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάφερα να περιγράψω το πρόβλημα που επικαλειται η πολεοδομία.

 

Ακόμα είμαι στο στάδιο της μελέτης και αντίστοιχο πρόβλημα αντιμετώπισε άλλος συνάδελφος, οπότε εγώ το ψάχνω για να μην το αντιμετωπίσω αύριο.

 

Το επικαλείται η πολεοδομία ή υποθέτεις ότι θα το επικαλεστεί;

 

Στο 2ο σχήμα λένε πως για να μπορέσω να δώσω φως στον κλιμακοστάσιο πρέπει να μην έχω δοκό.

Πρέπει να μην έχεις δοκό ή απλά χρειάζεται καθαρή απόσταση Δ κάθετα μεταξύ παραθύρου και δοκού; Πιστέυω ότι αν εξασφαλίσεις καθαρή απόσταση Δ δεν θα έχεις πρόβλημα. Βλέπε σχήμα 8-1 στο pdf που παρέθεσε η myri.

 

Αλλά στο 3ο σχήμα, που και πάλι έχω δοκό, δεν έχουν πρόβλημα επειδή ο χώρος, μέσω του οποίου φωτίζω το κλιμακοστάσιο, είναι Η/Χ

Είσαι σίγουρος; Γιατί αυτό που έχεις σχεδιάσει δεν πληροί τις προϋποθέσεις των υμιυπαίθριων.

Link to comment
Share on other sites

achille το πρόβλημα το αντιμετώπισε συνάδελφος στην διαδικασία έκδοσης της άδειας και εγώ σε ερώτησή μου πριν την κατάθεση αδείας.

Η πολεοδομία λέει πως πρέπει να έχω Δ (3,00+10%u, όπως το λέει ο κανονισμός, η myri και ο Χάρης νωρίτερα) μεταξύ παραθύρου και δοκού και εγώ αντιτείνω αυτό με τον Η/Χ, ο οποίος είναι Η/Χ αλλά μετράει στην δόμηση διότι δεν έχει την ελάχιστη διάσταση των 2.5μ

Δηλαδή το ερώτημα είναι :

Είναι δυνατόν ο κανονισμός να επιτρέπει φωτισμό κλιμακοστασίου από συγκεκριμένο χώρο διαστάσεων 1.20 Χ Α που δέχεται φως μόνο από μπροστά αλλά να μην επιτρέπει από τον ίδιο χώρο διαστάσεων 1.2 Χ Α που δέχεται φως και από επάνω. (Το Α είναι κάθετα στο άνοιγμα και είναι μικρότερο του 3,00+10%u)

Επίσης το σχ 8.1 αναφέρεται σε αίθρια και εδώ δεν έχουμε αίθριο.

 

myri, όταν λες ανοιχτό κλιμακοστάσιο εννοείς από επάνω ή περιμετρικά? Το περιμετρικά είναι ανέφικτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.