Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων εξόδων - νέος ελεύθερος επαγγελματίας


Recommended Posts

Καλησπέρα

Θα ήθελα αν ρωτήσω διάφορα πράγματα σχετικά με το βιβλίο εσόδων εξόδων γιατί παρόλο που έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και πολλά forum , δεν συμφωνούν απόλυτα .

 

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το βιβλίο εσόδων εξόδων .

  1. Στην αρχή (επικεφαλίδα) γράφουμε πάντοτε το όνομα του μήνα ? ΠΧ Μάιος 2012 και από κάτω αρχίζουμε και γράφουμε έσοδα-έξοδα
  2. Έχω αγοράσει ένα βιβλίο που έχει τις εξής στήλες (5 στο σύνολο)

Ημερομηνία, Στοιχεία παραστατικού, Επωνυμία συμβαλλόμενου(έσοδα)/ Αιτιολογία Δαπάνης(έξοδα), κενή στήλη, Ποσό που εισπράχθηκε(έσοδα)/ Ποσό που δαπανήθηκε (έξοδα).

 

Κρατώ τις εξής στήλες για τα έξοδα

Ημερομηνία, Στοιχεία παραστατικού, Αιτιολογία Δαπάνης,

και δημιουργώ τρεις νέες Δαπάνες χωρίς ΦΠΑ, Δαπάνες με ΦΠΑ, ΦΠΑ.

Είναι σωστό αυτό ?

 

Τώρα ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ, ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ που ακριβώς μπαίνουν? Στις Δαπάνες χωρίς ΦΠΑ η στις Δαπάνες με ΦΠΑ ?σε όλα αυτά βάζουμε και το αντίστοιχο ΦΠΑ?

Σε όλα θα βάλω το 30% επειδή χρησιμοποιώ το σπίτι μου ως επαγγελματική στέγη?

 

Για την ΔΕΗ ξέρω πως μπαίνει.

  1. Οι εισφορές που πληρώνω στο ταμείο ΤΣΜΕΔΕ μπαίνουν στα έξοδα και πως?
  2. Χρήση Η/Υ και χρήση γραφείου για την δουλειά μπαίνουν στα έξοδα σαν απόσβεση και πως?
  3. Ασφάλιστρα πυρός για το σπίτι (επαγγελματική στέγη) μπαίνει στα έξοδα?
  4. Τον μήνα Μάιο πληρώθηκα οχι με ΑΠΥ αλλα Η εταιρεία το έβαλε σαν επαγγελματή δαπανη. Πρέπει να το δηλώσω ή όχι στα έσοδα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δύο επιλογές συνάδελφε:

1) Βρίσκεις χρόνο να ξεκοκκαλίσεις όλο το taxheaven.gr (εμένα μου είχε πάρει περίπου ...2 χρόνια τακτικής ενασχόλησης αλλά είχα χρόνο άφθονο τότε)

2) Απευθύνεσαι σε λογιστή.

Από τα 4 ερωτήματα που θέτεις στο τέλος, τα 1,2,4 είναι "φωτι'α" (στα μπατζάκια σου :grin:)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογές συνάδελφε:

1) Βρίσκεις χρόνο να ξεκοκκαλίσεις όλο το taxheaven.gr (εμένα μου είχε πάρει περίπου ...2 χρόνια τακτικής ενασχόλησης αλλά είχα χρόνο άφθονο τότε)

2) Απευθύνεσαι σε λογιστή.

Από τα 4 ερωτήματα που θέτεις στο τέλος, τα 1,2,4 είναι "φωτι'α" (στα μπατζάκια σου :grin:)

 

Eχω διαβασει ολα το toppica αλλα σε μερικα λενε ΔΕΗ, ΟΤΕ , ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ να τα βαλω στις Δαπάνες χωρίς ΦΠΑ και αλλα στις Δαπάνες με ΦΠΑ. θα εκτιμουσα εαν μου απαντουσατε τουλαχιστον στα ερωτηματα μονολεκτικα με ενα ΝΑΙ η ΟΧΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαρισμος της δεη αποτελειται απο 2 ποσα. Το πρωτο που εχει μεσα σκουπιδια, ερτ κτλ που μπαινει στο χωρις φπα, και το αλλο που ειναι για το ρευμα που ξοδεψες που μπαινει στο με φπα (νομιζω 9%)

Οτε με φπα. Κοινοχρηστα δεν ξερω.

 

Δεν ειναι μονο αυτα παντως. Τον πρωτο χρονο ειχα λογιστη και μετα μονος μου. Το λαθος γινεται ευκολα παντως αν εισαι απροσεκτος. Ανακαλυψα μια λαθος περιοδικη φπα που εκανα περυσι. Ευτυχως δεν βλεπω κατι αλλο λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Με φιλική διάθεση, 100% πας σε λογιστή.

 

Επιμερισμός εξόδων σπιτιού σε ποσοστό, ανάλογα με το τι χρησιμοποιείς στο σπίτι ή αν ειναι απλά Δ/νση Αληλογραφίας

ΤΣΜΕΔΕ δεν περνάει στα βιβλία αλλά στο Ε1.

Εξοδα γενικά του σπιτιού μπορούν ΑΝΕΤΑ να σου απορριφθούν σε έλεγχο, ειδικά αν ειαι τυπικά έδρα και οχι χωρος εργασίας.

Ναι, αγορά υπολογιστή μπαινει στα πάγια και εχεις την αναλοη εκπτωση με αποσβεσεις, δεν μπορώ να το περιγραψω εδω.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Αν καταλαβα καλά, ανέφερες κάτι για απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης..... ΤΡΕΧΑ σε λογιστή γιατι κατα 99% εισαι καραπαράνομος...

Link to comment
Share on other sites

Θα κοβω κανονικα ΑΠΥ απο τον ΙΟΥΝΙΟ απλα για 20 μερες με πληρωσανε με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης.Απλα αυτο.

Ξερει κανεις εαν τα κοινοχρηστα μπαινουν μαζι με τον ΟΤΕ στις Δαπάνες με ΦΠΑ ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι γω σου λέω πως ειναι παρανομη η Απόδειξη Επαγγελματικής ΔΑπάνης για υπηρεσίες ελεύθερου επαγγελματία. Δεν ειχες κάνει έναρξη τότε?

 

Τα κοινόχρηστα ΔΕΝ εχουν ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι γω σου λέω πως ειναι παρανομη η Απόδειξη Επαγγελματικής ΔΑπάνης για υπηρεσίες ελεύθερου επαγγελματία. Δεν ειχες κάνει έναρξη τότε?

 

Τα κοινόχρηστα ΔΕΝ εχουν ΦΠΑ.

 

Σε ευχαριστω

Δεν ειχα κανει εναρξη επαγγελματος οταν μου εδωσαν την Απόδειξη Επαγγελματικής ΔΑπάνης

Link to comment
Share on other sites

Ναι το συνεργείο έχει ΦΠΑ. Το ΚΤΕΟ νομίζω όχι. Σε καμία τέτοια περίπτωση όμως δαπανών αυτοκινήτου δε μπορείς να εκπέσεις τον ΦΠΑ.

Αδερφέ θα σου το πω για ακόμα μια φορά και μην το παρεξηγήσεις (να σε προφυλάξψ θέλω): πήγαινε σε λογιστή. Τα πράγματα είναι πολύ περίπλοκα για να τα καταφέρει κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί και θέλει να υποβάλλει δήλωση μέσα στον επόμενο μόλις μήνα (αν κατάλαβα καλά τι θες να κάνεις). Μην το ρισκάρεις, θα μετανιώσεις πικρά. Δώσε τα χαρτιά σου σε έναν (καλό) λογιστή να σου τα συμμαζέψει τουλάχιστον για φέτος, δες τι θα κάνει, να δούμε και αν θα παραμείνει ο ΚΒΣ και για πόσο σε ισχύ (αν καταργηθεί θα πάει στράφι και το όποιο διάβασμα ρίξεις!) και αν παραμείνει, μέχρι του χρόνου κάτι θα μπορείς να σκαλίσεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.