Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων εξόδων - νέος ελεύθερος επαγγελματίας


Recommended Posts

Ο λογαριαριασμος ΔΕΗ δεν ειναι στο ονομα μου.Πως αναλυεται στο βιβλιο? Το χαρατσι που παει -προς αναμορφωση (αφου δεν ειναι δικο μου εξοδο..το πληρωνει ο ιδιοκτητης)?

πχ. λογαριασμος συνολο 225Ε ,ΔΕΗ 120Ε,ΦΠΑ 16Ε,ΕΕΗΤΗΔΕ 70Ε,ΛΟΙΠΑ 19Ε

Σκεφτομαι να βαλω το 1/3,δηλ.δεη 40Ε,ΦΠΑ 5Ε,ΛΟΙΠΑ 6Ε και το ΕΕΗΤΗΔΕ(αν και δεν τοπληρωνω εγω) να το βαλω για ναμορφωση.Τι να κανω???

 

1. To EEHTHΔΕ είναι δαπάνη μη εκιπτόμενη φορολολογικά.

2. Γιατί το 1/3 και όχι το 44,215 % (ή οποιοδήποτε άλλο ποσοστό ) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί χρησιμοποιώ ενα μέρος της κατοικίας ως γραφείο (θεωρητικα).Επομένως σκεφτομαι να εκπιπτω το 1/3 της ΔΕΗ ακομη και οταν η ΔΕΗ δεν ειναι στο ονομα μου).Ειμαι ενταξει?.δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα βαζω αξια 40Ε,ΦΠΑ 5Ε,ΛΟΙΠΑ 6Ε και αναμορφωση 104 ?(χωρις το EEHTHΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρησιμοποιώ ενα μέρος της κατοικίας ως γραφείο (θεωρητικα).Επομένως σκεφτομαι να εκπιπτω το 1/3 της ΔΕΗ ακομη και οταν η ΔΕΗ δεν ειναι στο ονομα μου).Ειμαι ενταξει?.δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα βαζω αξια 40Ε,ΦΠΑ 5Ε,ΛΟΙΠΑ 6Ε και αναμορφωση 104 ?(χωρις το EEHTHΔΕ)

 

Aν η επαγγελματική σας έδρα είναι θεωρητική τότε θεωρητικό θα έιναι και το έξοδο που θα περνάτε στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικη τροπος του λεγειν.Αυτη δηλωλεται ως εδρα.Επομενως ειμαι σωστός ως προς τα νουμερα,οσο αφορα τη ΔΕΗ?

 

 

To σωστό είναι να καταχωρήσεις στα έξοδα σου ποσοστό ανάλογο με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χρήση του χώρου και σε κάθε περίπτωση η τελική κρίση ανήκει στον έλεγχο (αν και όταν έλεχθουν τα βιβλία και στοιχεία σου) . Ο καθορισμός αυτός βέβαια είναι δύσκολος, στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτών , στην πράξη και για το λόγο αυτό καταφεύγετε σε τέτοιες λύσεις , αμφισβητούμενης ή και οριακής νομιμότητας. (θεωρώ πάντως ότι το 1/3 είναι υπερβολικό )

Link to comment
Share on other sites

1. To EEHTHΔΕ είναι δαπάνη μη εκιπτόμενη φορολολογικά.

 

Σωτήρη το EEHTHΔΕ επειδή δεν το καταλαβαίνω πως το εννοείς :

 

α) δεν γράφεται στο βιβλίο εσόδων - εξόδων ή

β) γράφεται στις δαπάνες χωρις δικαίωμα έκπτωσης ?

 

Η επόμενη ερώτηση έχει να κάνει με τη συμπλήρωση του βιβλίου εσόδων - εξόδων

 

Το Μάρτιο του 2012, θεώρησα καινουργιο βιβλίο και το παλιό που είχα τελείωσε (γέμισε) το Δεκέμβριο του 2012

 

Τώρα, θα πρέπει να γράψω στο θεωρημένο (καινούργιο) το Μάρτιο του '12 ή να το παραβλέψω και να γραψω σε καινούργιο αθεώρητο ?

 

Τι ισχύει σημερα με τα καινουργια δεδομένα του ΚΦΑΣ του Ν. 4093/12 ?

 

Ευχαριστώ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

A) Για το βιβλίο: Δεδομένου πως δεν είαι υποχρεωτικο να ειανι θεωρημενο, γραφεις όπου θες. Ειτε στο θεωρημεο σου ειτε σε ενα αθεωρητο. Δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Β) Για το ΕΕΗΤΗΔΕ:

 

Αυτο που εννοεί ο Σωτήρης ειναι πως - ως μη εκπιπτόμενη φορολικά δαπάνη - το Τέλος αναγράφεται μεν στα βιβλία σου (στην στηλη δαπάες χωρις δικαιωμα εκπτωσης ) και αφαιρειται στο Ε3 στην φορολογική αναμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, αλλά ...

 

Θυμάμαι (δεν θυμάμαι απο ποιόν - που και πότε) που είχαν πει οτι το ''χαράτσι'' στα ακίνητα μεσω ΔΕΗ δεν παιρνιούνται στο βιβλίο

 

Πάντως αν είναι έτσι όπως το λες, καλό είναι

Link to comment
Share on other sites

ΚΟιτα να δεις, Από την πρακτική ματιά του μηχανικού, στο τέλος ειναι σαν να μην το περνάς στα βιβλία.

 

Δυστυχως η λογιστική αντιμετώπιση ειναι αυτη που προανέφερα. Δλδ ΝΑΙ μεν το γραφεις στα βιβλία σου, αλλά στο τέλος, σαν δαπάνη ΔΕν αναγνωρίζεται - εξ'ου και η φορολογικη αναμόρφωση.

 

Για να το πω απλοϊκά:

 

Έστω πως συνολικά στα βιβλία σου εχεις γραψει εξοδα συνολικού υψους 1.000 ευρώ. Αναμεσα σε αυτά, εχεις βάλει και μία απόδειξη/τιμολογιο από τα Hondos Center για Κραγιόν υψους 100 ευρώ.

 

Στο τελος της χρονιάς (πιο σωστά κατά την υποβολή φορολογγικής δηλωσης και εντυπου Ε3) κατά την μεταφορά των δεδομενων στο Ε3 θα δηλωθούν 1.000 ευρώ εξοδα και τα 100 θα πάνε για φορολογική αναμόρφωση (δλδ δεν θα αναγνωριστούν - λογικό ε?). Αρα πρακτικά στο τελος θα σου εχουν απομείνει 900 ευρώ εξοδα. Σαν να μην ειχες βάλει ποτέ τα κραγιον. :smile: (Βεβαια αν θελήσουμε να κάνουμε χαβαλέ μπορούμε σαν πανουργοι μηχανικοι να τεκμηριώσουμε πως και τα κραγιον ειναι εργαλείο της δουλειάς μας...χοχοχο)

 

Ε, στην θεση των κραγιον βαλε το χαρατσι - μονάχα που το χαρατσι - εφόσον φυσικά περνάς την ΔΕΗ στα εξοδα σου - ειναι υποχρεωτικό να το αναγράψεις....

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

Περί ΕΕΤΗΔΕ

 

1) Αν έίμαστε στην περίπτωση που νοικιάζουμε από τρίτον το γραφείο το ΕΕΤΗΔΕ ωε δαπάνη βαρύνει τον ιδιοκτήτη και είναι φορολογικά μη αναγνωρίσιμο για εμάς , επομένως είτε το καταχωρούμε και κάνουμε φορολογική αναμόρφωση , είτε δεν το καταχωρούμε και καθαρίζουμε.

2) Αν πάλι ο χώρος είναι ιδιόκτητος πάλι το ΕΕΤΗΔΕ φορολογικά είναι μη αναγνωρίσιμο και επειδή καταχωρούμε το σύνολο του λογαριασμού στις δαπάνες θα κάνουμε στο τέλος φορολογική αναμόρφωση κατά το ποσό του ΕΕΤΗΔΕ. Αν πάλι δεν το καταχωρείς καθόλου στο βιβλίο δεν θα κάνεις φορολογική αναμόρφωση.

 

Περί βιβλίου

 

Βάζεις στην άκρη (στη ναφθαλίνη το θεωρημένο βιβλίο ) και αρχίζεις να καταχωρείς σε αθεώρητο από 01/01/2013 (αθεώρητο είτε χειρόγραφο, είτε μηχανογραφημένο ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.