Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων εξόδων - νέος ελεύθερος επαγγελματίας


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ. Μέχρι τώρα καταχωρούσα μαζί το ΕΕΤΗΔΕ και τις χρεώσεις Δημου/ΕΡΤ (ως άθροισμα στην ίδια σειρά στο βιβλίο εσόδων εξόδων) στη στήλη των δαπανών χωρίς ΦΠΑ (πράγμα που ισχύει με τη διαφορά ότι η μία δαπάνη εκπίπτει απο το εισόδημα ενώ το ΕΕΤΗΔΕ όχι). Πως προτείνετε να συνεχίσω?Να δημιουργήσω νέα στήλη για δαπάνες χωρίς ΦΠΑ που δεν εκπίπτουν απο το εισόδημα και να το καταχωρήσω εκεί?Και με τις προηγουμενες λάθος καταχωρήσεις τι γίνεται?

 

Τι σας κάνει να πιστεύεται ότι οι προηγούμενες καταχωρήσεις ήταν εσφαλμένες . Μια χαρά ήταν , αρκεί στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος να βγάλετε από τις δαπάνες σας (με τη διαδικασία της φορολογικής αναμορφώσεως ) το ΕΕΤΗΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Νόμιζα οτι στο βιβλίο εσόδων εξόδων έπρεπε να φάινεται ποιες δαπάνες εκπίπτουν (απο φπα ή εισόδημα) και ποιες όχι. Εγώ απλά έχω μία στήλη με δαπάνες χωρίς ΦΠΑ και εκεί βάζω κοινόχρηστα,χρεώσεις για δήμο/ερτ και το ΕΕΤΗΔΕ. Όλες οι δαπάνες με ΦΠΑ εκπίπτουν στα βιβλία μου. (Γιαυτο και δεν έκανα στήλη με μη εκπιπτόμενες δαπάνες). Προφανώς και απο τον τρόπο συμπλήρωσης του βιβλίου μου δεν προκύπτει συμπέρασμα ως προς ποιες δαπάνες εκπίπτουν ή όχι του εισοδήματος, παρα μόνο του ΦΠΑ.

Εφόσον δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση και αρκεί να φάινονται στη δήλωση με τη φορολογική αναμόρφωση τα μη εκπιπτόμενα ποσά, τότε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

να ρωτήσω κάτι, Ειχα απλήρωτη ΔΕΗ από τα μέσα 2015, και πλήρωσα μέσα στο Καλοκαίρι φέτος. Αυτή περνιέται όλη κανονικά στον Αυγουστο 2016, ή πειράζει που αφορούσε και λογαριασμούς ανεξόφλητους του 2015? Ολα όμως το 2016 τα πλήρωσα.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά πρέπει να τα επιμερίσεις ανά χρονιά που αφορούν απ όσα γνωρίζω, δεν είναι τύποις σωστό να μπει στο 2016 (κάτι μου λέει ότι πολλοί θα το έχουν κάνει βεβαίως).

Τώρα καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό -> τροποποιήσεις δήλωσης, φπα κλπ κλπ.

οπότε αναλόγως του πόσο σοβαρή θεωρείς την παράβαση vs τη γραφειοκρατία προχωράς με δική σου ευθύνη.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

αν είναι  να επιμερίσω και να πρέπει να κάνω τροποποιητικη φπα 2015, καλύτερα δεν το περνάω καθόλου. Καλύτερα να χάσω το ΦΠΑ παρά να μπλέξω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, Ειχα απλήρωτη ΔΕΗ από τα μέσα 2015, και πλήρωσα μέσα στο Καλοκαίρι φέτος. Αυτή περνιέται όλη κανονικά στον Αυγουστο 2016, ή πειράζει που αφορούσε και λογαριασμούς ανεξόφλητους του 2015? Ολα όμως το 2016 τα πλήρωσα.

 

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ καταχωρείται στα βιβλία (απλογραφικά) με βάση την ημερομηνία εκδόσεώς του και όχι με την πληρωμή. 

Η έκπτωση της δαπάνης από τα έσοδα γινεται με βάση την αρχή της δεδουλευμένης δαπάνης (ότι δαπάνη δηλαδή αναλογεί στο φορολογικό έτος 01/01 - 31/12 ).

Η έκπτωση του ΦΠΑ με τον οποίο επιβαρύνεται η συγκεκριμένη δαπάνη θα γίνει στην περίοδο στην οποία καταχωρήθηκε (σωστά) ο λογαριασμός του ηλεκτρικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι ...

Στο προηγούμενο 3μηνο (το 2ο), ξέχασα να καταχωρήσω 2 λογαριασμούς τηλεφώνου ... μπορώ να τους περάσω στο τωρινό 3μηνο και βάσει ποιού στοιχείου ημερομηνία έκδοσης ή πληρωμής (και οι δύο είναι περασμένες) ?

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ καταχωρείται στα βιβλία (απλογραφικά) με βάση την ημερομηνία εκδόσεώς του και όχι με την πληρωμή. 

Η έκπτωση της δαπάνης από τα έσοδα γινεται με βάση την αρχή της δεδουλευμένης δαπάνης (ότι δαπάνη δηλαδή αναλογεί στο φορολογικό έτος 01/01 - 31/12 ).

Η έκπτωση του ΦΠΑ με τον οποίο επιβαρύνεται η συγκεκριμένη δαπάνη θα γίνει στην περίοδο στην οποία καταχωρήθηκε (σωστά) ο λογαριασμός του ηλεκτρικού.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγω πλήρωσα τον τελευταιο που εκδόθηκε τώρα (το 2016) π.χ=300Ε. Ξοφληθηκε πλήρως ο λογαριασμός με ημερομηνία εκδοσης 1.8.2016 Αυτός άμα τον διαβάσεις αναλυτικά είχε ανεξόφλητο 250Ε και άμα βρείς και εκεινον είχε ανεξόφλητο 200Ε, ......κλπ, οπότε φθανεις το 2015.

Αφου εκδοθηκε 1.8.2016 μπορώ να τον περάσω όλον τώρα. Ή θέλει επιμερισμό σε 2015 κλπ. ?Οπότε καλύτερα να μην τον περάσω καθόλου.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω ένα φορτηγό pick up βενζίνη το όποιο ανήκει στην εταιρεία που είμαι μέλος  τα καύσιμα του θεωρούνται έξοδα ;

Η ισχύει κάτι άλλο  ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.