Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

 

Έχεις δίκιο στο οτι έπρεπε να προβλέψω τον τρόπο ώστε να μπορει να ελεγξει τη μέτρηση...αλλα δεν το έκανα. Ισως έπρεπε να έχω τον τοπογράφο μαζί μου...δεν ξέρω.

για ποιο λόγο  θεωρείς δεδομένο 

ότι αν έβαζες πάσσαλο με Α.Τ.Μ (στο σημείο της καθέτου απόστασης κτίσματος και ορίων) 

ότι θα σε πίστευε και δεν θα ξαναμετρούσε?

(απ' την στιγμή που λες ότι είναι "ιδιαίτερος")

 

Σε πληροφορώ ότι πάλι τα ίδια θα είχες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ ήθελε να καταλάβει ο ΕΔ.

Είναι λίγο ιδιαίτερος όπως έμαθα αργότερα απο την ΥΔΟΜ!!!!!!

Έχεις δίκιο στο οτι έπρεπε να προβλέψω τον τρόπο ώστε να μπορει να ελεγξει τη μέτρηση...αλλα δεν το έκανα. Ισως έπρεπε να έχω τον τοπογράφο μαζί μου...δεν ξέρω.

 

Τι να πω...δηλαδή και ένας άσχετος με το αντικείμενο καταλαβαίνει πως μια απόσταση με κλίση είναι μεγαλύτερη από την οριζόντια προβολή.

για ποιο λόγο  θεωρείς δεδομένο 

ότι αν έβαζες πάσσαλο με Α.Τ.Μ (στο σημείο της καθέτου απόστασης κτίσματος και ορίων) 

ότι θα σε πίστευε και δεν θα ξαναμετρούσε?

(απ' την στιγμή που λες ότι είναι "ιδιαίτερος")

 

Σε πληροφορώ ότι πάλι τα ίδια θα είχες!

Με πάσσαλο που να του επιτρέπει να μετρήσει οριζόντια γιατί να έχει θέμα? Κατανοώ τις ιδιαιτερότητες του ελεγκτή, αλλά θα διεκδικούσα το δίκιο μου με όποιο μέσο προβλέπεται. Σε κάθε περίπτωση, αν έχει δίκιο, δε μπορεί να δεχτεί το πόρισμα, γιατί τι να διορθώσει και να ενημερώσει?

 

Μετά πάμε σε περίπτωση ελεγκτή που για άλλους λόγους δεν ήθελε να καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...δηλαδή και ένας άσχετος με το αντικείμενο καταλαβαίνει πως μια απόσταση με κλίση είναι μεγαλύτερη από την οριζόντια προβολή.

Με πάσσαλο που να του επιτρέπει να μετρήσει οριζόντια γιατί να έχει θέμα? Κατανοώ τις ιδιαιτερότητες του ελεγκτή, αλλά θα διεκδικούσα το δίκιο μου με όποιο μέσο προβλέπεται. 

συν/φε ο gio αναφέρθηκε σε έδαφος με 35 έως 40% κλίση  

Που σημαίνει στα 10.0 μ  3,5 με 4.0μ διαφορά 

Επομένως έπρεπε να του βάλει τουλάχιστο 4 πασσάλους 

απόλυτα κατακόρυφους με τις αλφαδιές κτλ

Εδώ, αν πρόσεξες όλη την συζήτηση,καταλήξαμε

ότι  ακόμη και αν μιλάμε για πόντους διαφορά

απαιτείται οπωσδήποτε ενημέρωση! 

 

Οπότε μία είναι η λύση:

1ος έλεγχος Ε.Δ με παρουσία  Τ.Μ ή αντίστοιχου εξοπλισμού

Link to comment
Share on other sites

συν/φε ο gio αναφέρθηκε σε έδαφος με 35 έως 40% κλίση  

Που σημαίνει στα 10.0 μ  3,5 με 4.0μ διαφορά 

Επομένως έπρεπε να του βάλει τουλάχιστο 4 πασσάλους 

απόλυτα κατακόρυφους με τις αλφαδιές κτλ

Εδώ, αν πρόσεξες όλη την συζήτηση,καταλήξαμε

ότι  ακόμη και αν μιλάμε για πόντους διαφορά

απαιτείται οπωσδήποτε ενημέρωση! 

 

Οπότε μία είναι η λύση:

1ος έλεγχος Ε.Δ με παρουσία  Τ.Μ ή αντίστοιχου εξοπλισμού

Δε διαφώνησα πως ο Τ.Μ. είναι η ενδεδειγμένη λύση. Ούτως ή άλλως ο Τ.Μ. θα βάλει τα σημεία. Έτσι είναι το 100% σωστό.

Μιλάω καθαρά για το πως θα μπορούσε έστω και χονδροειδώς, να αποδείξει στον ελεγκτή πως έχει δίκιο.

 

Ακόμα και το τοπογραφικό κοντάρι να σήκωναν στα 2.50 μέτρα από το χαμηλό σημείο και να αλφάδιαζαν, θα έφταναν πολύ κοντά στο επιθυμητό ύψος και τελικά μήκος.

7.50μ είναι η απόσταση οπότε στα 3.00μ υψομετρική διαφορά είναι το 40%. Έτσι θα έβλεπε o ελεγκτής μια απόσταση πολύ κοντά στην πραγματική και θα ξεχνούσε τα 8.00μ.

 

Τώρα για μερικούς πόντους, εντάξει μη γίνουμε αυτό που σχολιάζουμε...μιλάω για 3-4 πόντους διαφορά. Σχεδόν κανείς ελεγκτής δε θα σε σταματήσει για 3-4 πόντους.

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέτε.Ισως με κάποιον τετοιο τρόπο έπρεπε να πι'εσω να δεχτεί την μέτρηση

Έλα όμως που ο ΕΔ έλεγε πολλά στον όλο έλεγχο. Μέχρι και αναφορά ότι δεν έχει χρήματα έλεγε (δεν σχολιάζω τι μπορεί να σημαίνει αυτό)...ότι δεν θα φέρει οπλισμό αυτός για να μετρήσει και ότι προσπαθεί να μη μπήξει με παρανομίες ιδιωτών και μηχανικών. Μπορεί στα περισσότερα να έχει δίκιο… αλλά τώρα εγώ έχω το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σε τπτ δεν ειχε δικηο,

 

απλα εσυ ειχες κατεβασμενες τις κεραιες σου.....

και δεν επιασες την σημειολογια των λεγομενων...

 

και, τελικα δεν μας ειπες

το μετρησες?  το βρηκες σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Για το μέτρημα αύριο θα ξέρω...

Έχω όμως νεότερα...

του ζήτησαν οι αρμόδιοι που στέλνουν το πόρισμα......το παρακάτω:

"Παρακαλώ όπως επανυποβάλετε το πόρισμά σας, διότι στο αρχείο που μεταφορτώσατε:

- Είναι λανθασμένη η διαπίστωση του στοιχείου ελέγχου «Θέση του κτιρίου στο οικόπεδο ή γήπεδο» (Υπάρχει ασυμφωνία με την άδεια δόμησης)

- Είναι λανθασμένη η περίπτωση δήλωσής σας ((α) – (β) – (γ) – (δ)) (Η ορθή περίπτωση είναι η Γ, καθώς, σύμφωνα με την παρ. 9γ, άρθρο 6, Ν.4030/2011, αποκλίσεις διαπιστώνονται μόνο όταν έχουμε μεταβολές στις διαστάσεις του κτιρίου ή του οικοπέδου και όχι στις αποστάσεις από τα όρια)

- Δεν υπάρχει σκαριφηματική αποτύπωση για τις αναντιστοιχίες που διαπιστώθηκαν."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.