Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Πρόβλημα με Ιδιοκτησίες

 

Έχω δύο ισόγεια καταστήματα στην ίδια πολυκατοικία. Στο ένα δεν χρειάζεται ΠΕΑ (μικρότερο των 50,00 τ.μ.) και μου ζητάνε για το άλλο που είναι 60,00τ.μ..

 

Όμως...

 

Σε αυτό που θα βγει ΠΕΑ υπάρχει κυκλικό άνοιγμα στην οροφή του χωρίς καπάκι που οδηγεί σε πατάρι βοηθητικής χρήσης με κυκλική σκάλα, το οποίο είναι ενιαίο και για τα δύο καταστήματα. Το πατάρι έχει επιφάνεια ίση με την μισή του συνολικού ισογείου.

 

Εγώ τι βάζω σαν εμβαδόν ?

 

α) Μόνο το ισόγειο κατάστημα που με ενδιαφέρει ?

 

β) Το ισόγειο + όλο το πατάρι ?

 

γ) Κάτι άλλο....?

Edited by nik
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιος έβαλε -1.....?!!!

 

Δεν το έκανα εγώ αλλά είχε πλάκα η αντίδρασή σου.

 

Αν πας με το γράμμα του νόμου πρέπει να βγει ένα ΠΕΑ για όλο ή να αφήσεις την δουλειά να την κάνει κάποιος που είναι πιο αστραπόγιαννος.

 

Εγώ έχω αφήσει ΠΕΑ για επιπλέον δωμάτιο το οποίο δεν ήθελε να φανεί στο ΠΕΑ.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγω της τρύπας δηλαδή πρέπει να πάει όλο ?

 

Εάν έχω δηλαδή ένα δωμάτιο με μία τρύπα που βλέπει σε ένα χώρο βοηθητικής χρήσης 1000 τ.μ. πρέπει να βγάλω ενιαίο ΠΕΑ για το δωμάτιο + τα 1000τ.μ. ?

Link to comment
Share on other sites

.....Εάν έχω δηλαδή ένα δωμάτιο με μία τρύπα που βλέπει σε ένα χώρο βοηθητικής χρήσης 1000 τ.μ. πρέπει να βγάλω ενιαίο ΠΕΑ για το δωμάτιο + τα 1000τ.μ. ?

Δυστυχώς ναι.

 

@Faethon11

Υποθέτω πως ναι, αλλιώς δεν θα προβληματιζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πατάρι σε σχέση με το διπλανό κατάστημα, εκτός από το άνοιγμα (τρύπα) που κλείσανε, διαχωρίζεται με κάποιο τοίχο ή γυψοσανίδα από αυτό;

Αν είναι έτσι, τότε εξετάζεις το κατάστημα που σε ενδιαφέρει μαζί με όλο το πατάρι σαν έναν θερμαινόμενο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδερφε αν δεν υπάρχει τίποτα στο πατάρι από θέμα θέρμανσης ψύξης και αν αυτό χρησιμοποιείται αποκλιστικά σαν βοηθητικός χώρος αποθήκη), δεν θα πολυέσκαγα για μια τρύπα επικοινωνίας, θα έπερνα το πατάρι σαν Μ.Θ.Χ. και πιστεύω πως θα ήμουν καλυμμένος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.