Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Oδηγός τακτοποίησης υπογείων


Recommended Posts

Επιφυλλάσσομαι ΜΑΡΙΑ. Δεν γνωρίζω εάν τότε δέχονταν υπόγεια με 2,5 μέτρα εκτός εδάφους ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την άδεια. Συγνώμη αλλά εγώ μέχρι εδώ μπορώ να φτάσω. Πρέπει να το ψάξω.

 

Αν είναι όπως τα λες έχεις μια παράβαση μπαζώματος, δήλωσε την για να είσαι από την πλευρά της ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ jja.Να σαι καλά και εγώ έτσι αποφάσισα.Πάντως εγώ με την άδεια συγκρίνω που όπως και να έχει ίσχυε εκείνη την περίοδο.Άρα νομιμοποιούνται να είναι 2,40 έξω από το έδαφος.Και όπως είπα ψάχνωντας στον ΓΟΚ 55 δεν βρήκα περιορισμούς για το ύψος μέσα στο έδαφος παρά μόνο ύψη βοηθητικών χώρων (π.χ. υπόγειων αποθηκών) που είναι η περίπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω μία απορία, το ακίνητο που έχω να δηλώσω είναι ξεκάθαρα στην περίπτωση τακτοποιημένου υπογείου και σοφίτας με μειωτικό συντελεστή 0.5 για οποιαδήποτε φορολογία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω πουθενά επιλογή στο Ε9 να δηλώσω τα τετραγωνικά αυτά ξεχωριστά με συντελεστή! Πρέπει να τα δηλώσω όλα και ο νόμος 4178/13 δεν ισχύει στο τωρινό Ε9, ή να πω έστω σοφίτα πχ 70τμ*0.5=35τμ και να δηλώσω αυτά τα 35 απευθείας στο σύνολο των τετραγωνικών χωρίς διευκρίνηση για το πώς μειώθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απολύτως σίγουρος πως είναι όντος ξεκάθαρη περίπτωση, σύμφωνα με τον 4178. Σοφίτες υπόγεια κατά ΝΟΚ. Δηλαδή σοφίτες που δεν αποτελούν ανεξάρτητη ιδιοκτησία και υπόγεια έως 1,20!!! (κατά ΝΟΚ) από το έδαφος, εδώ γελάμε. Ή κλαίμε. Πάει ο μειωτικός για τα υπόγεια; Ή του σάλεψε του νομοθέτη;

 

Ας βάζανε έναν μηχανικό να κάνει την συγγραφή του νόμου και όχι έναν λογιστή.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα και από μένα! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω μια διώροφη οικοδομή με υπόγειο το οποίο στα σχέδια φαίνεται σαν αποθήκη και γκαράζ, το οποίο όμως έχει μετρήσει στη δόμηση γιατί από τη μία πλευρά είναι ξεμπάζωτο. Στην πραγματικότητα έχει γίνει κατοικία χωρίς να έχει αλλάξει καθόλου ο περιβάλλον χώρος. Αυτό θα το δηλώσω σαν Κ.Χ. χωρίς υπέρβαση δόμησης? Προβληματίζομαι γιατί έχει ύψος 2,50 μ και έχει μετρήσει στη δόμηση και σκέφτομαι μήπως θα μπορούσα να θεωρήσω οτι είναι αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια και να πάω με το αρθρο 18 παρ. 5

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Γεια σας. Βάση του 4495/17 "ο χρόνος εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής σε υπόγεια στάθμη ή εντός του όγκου νόμιμου κτιρίου αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής ή τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής και σύνδεσης με τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου". Είναι μια μονοκατοικία εκτός οικισμού, σε χωράφι (φυσικό έδαφος τριγύρω της) χτισμένη σε έδαφος με μικρή κλίση, όπου φτιάξανε και μια αυλή μπροστά στην όψη, από τσιμέντο, κούφια από κάτω, που όπως καταλαβαίνετε έγινε αυθαίρετο υπόγειο. Έχει μια άδεια του 1965 κατασκευής ισογείου, η οποία περιλαμβάνει εξωτερική διαμόρφωση χώρου και άλλη μια κατασκευής ορόφου το 31/1/1981 όπου και αυτή δείχνει την αυλή. Ούτε στην Ο.Α του '65 ούτε στου 1981 φαίνεται το υπόγειο. Τι να κάνω τώρα; Σχεδόν σίγουρα ως υπόγειος κούφιος χώρος έγινε με την κατασκευή του ισογείου. Άρα αφού δεν το δείχνει η άδεια του '81 έγινε μεταγενέστερα. Μπορεί και φέτος; Ο ιδιοκτήτης λέει ότι το έκανε το '81, συμφώνησε με τον εργολάβο που έκανε τον όροφο να του κάνει και μια διαμόρφωση κάτω από την αυλή. Δεν το δηλώνει στο Ε9. Να το βάλω προϋφιστάμενο του 1975, γιατί σαν κούφιος χώρος, έστω και κλειστός υπήρχε; Αλλά σαν χρήση δεν ήταν υφιστάμενη το '65. Το '81 φτιάξανε όροφο δεν έχει σχέση με το υπόγειο. Άρα τι; Η καλύτερη των περιπτώσεων είναι αυθαιρεσία κατηγορίας 2004-'11 λόγω έλλειψης στοιχείων; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.