Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μην το "γλωσσοτρώτε" άλλο, γιατί μπορεί να το πάνε το ....2014 ή και το ...2015!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να καταργηθεί η β' φάση.

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει, αλλά ουδείς γνωρίζει το πότε θα ενεργοποιηθεί. Το αργότερο θεωρώ έως 31.5.2013......

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και τις προηγούμενες συζητήσεις στο θέμα αναφορικά με την επικρατούσα χρήση και την απαίτηση που βγάζει το σύστημα για ΤΕ αρμόδιου μηχανικού για τα μηχανολογικά,

έχει ξεκαθαριστεί τι επιλέγουμε σε περίπτωση κτιρίου με επικρατούσα χρήση κατοικία και αυθαιρεσία στα ισόγεια καταστήματα (διαμερισμάτωση συγκεκριμένα);

 

Επικρατούσα χρήση άλλη κατοκία, Είδος χρήσης στο φύλλο καταγραφής άλλη κατοικία;

 

ή Επικρατούσα χρήση άλλη κατοκία, Είδος χρήσης στο φύλλο καταγραφής άλλη κατοικία χωρίς υπερβάσεις και δέυτερο φύλλο καταγραφής με είδος χρήσης υπηρεσίες και περιγραφή;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ενα παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγώ , έχω περίπτωση αποθήκης με αδεια εντός σχεδίου η οποία ειναι μεγαλύτερη απο την αδεια της και θέλω να την τακτοποίηση, αλλα δεν ξέρω τι πρεπει να βάλω ως επικρατούσα χρήση στο σύστημα του ΤΕΕ ,πάντως ότι και να βάλω αν βάλω φύλλο καταγραφής αποθήκη δεν υπολογίζει πρόστιμο... Ξέρεις κανείς πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια περίπτωση.?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ενα παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγώ , έχω περίπτωση αποθήκης με αδεια εντός σχεδίου η οποία ειναι μεγαλύτερη απο την αδεια της και θέλω να την τακτοποίηση, αλλα δεν ξέρω τι πρεπει να βάλω ως επικρατούσα χρήση στο σύστημα του ΤΕΕ ,πάντως ότι και να βάλω αν βάλω φύλλο καταγραφής αποθήκη δεν υπολογίζει πρόστιμο... Ξέρεις κανείς πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια περίπτωση.?

 

Καλησπέρα! Απάντηση που πήρα από ΤΕΕ:

 

Στην επικρατούσα χρήση και στα φύλλα καταγραφής βάζετε την υφιστάμενη (μετά την αυθαιρεσία) χρήση στην αυτοτελή ιδιοκτησία που τακτοποιείται.

Σε κάθε περίπτωση, όταν η χρήση στην ιδιοκτησία που τακτοποιείται δεν είναι κατοικία, απαιτείται τεχνική έκθεση Η/Μ εγκαταστάσεων.

Επίσης δείτε τις οδηγίες του ΤΕΕ για τα Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/dedota

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να καταργηθεί η β' φάση.

 

Στην Ελλάδα δε ζεις κι εσυ; Είναι τίποτα απολύτως αδύνατο σ'αυτήν τη χώρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.