Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγροτική αποθήκη 15τμ


αδαμ

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους. Ξεκίνησα να βγάλω άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας με σκοπό να κτίσω αγροτική αποθήκη 15τμ σε αγροτεμάχιο

1800τμ ( εκτός σχεδίου )που απέχει από καθορισμένη ζώνη Αιγιαλού 45μ. Η υπάλληλος της διεύθυνσης γεωργίας αρνήθηκε να μου δώσει την άδεια γιατί

ισχυρίστηκε ότι πρέπει να απέχει 500μ από την θάλασσα. Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος που να αναγράφει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως μπερδεμένα τα γράφεις.

Άδεια μικρής κλίμακας για αποθήκη 15τμ δεν υπάρχει.

Μήπως εννοείς να βγάλεις άδεια για περίφραξη και να χτίσεις την αποθήκη με αυτή?

Αν είναι έτσι, καλώς σου είπε γιατί απαγορεύεται η περίφραξη για όλες τις χρήσεις πλην ξενοδοχειακών εγκαταστάσεων στα 500μ από την γραμμή του αιγιαλού.

Edited by PetroS_
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν νομίζω να τα γράφω καθόλου μπερδεμένα, υπάρχει άδεια μικρής κλίμακας για αγροτική αποθήκη και αναφέρεται ξεκάθαρα στην ακόλουθη νομοθεσία >

 

Ως εργασίες δόμησης Μικρής Κλίμακας, πέραν των αναφερομένων στο Αρθ-22 παρ.1 του ΓΟΚ/85, καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών:

 

Η κατασκευή λιθόκτιστης κεραμοσκεπούς αποθήκης στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα με το Αρθ-6 παρ.4 του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85), με επιφάνεια μέχρι δέκα πέντε τετραγωνικά μέτρα (15 μ2) και συνολικό ύψος με τη στέγη έως και τρία μέτρα (3,00 μ.), εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος στην οροφή του, και κατασκευάζεται ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή, μία φορά για κάθε γήπεδο, και μετά από έγκριση της αρμόδιας Διεύθυνσης Γεωργίας.

 

Με εκπλήσσει το γεγονός ότι δεν το γνωρίζετε, αλλά είμαι σίγουρος ότι πολλοί από τους συναδέλφους σας θα το ξέρουν καλά.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η πολεοδομία να λέει 30 μέτρα και η διεύθυνση γεωργίας να λέει 500 μέτρα?

Επαναλαμβάνω δεν μιλάμε για περίφραξη αλλά για κτίσιμο αγροτικής αποθήκης 15τμ.

Μπορεί κάποιος να ρίξει λίγο φως σε αυτή την υπόθεση?

Link to comment
Share on other sites

Η λιθόκτιστη αποθήκη με τις προδιαγραφές που αναφέρονται στΙς Άδειες μικρής κλίμακας επιτρέπεται να γίνει.Επιτρέπεται στα 30 μ αν δεν υπάρχει κάποια άλλη διάταξη στην περιοχή (ΣΧΟΟΑΠ, ΓΠΣ..) που να έχει μεγαλύτερες αποστάσεις.Η αρνητική απάντηση από την οποιαδήποτε υπηρεσία θα πρέπει να είναι τεκμηριωμένη και γραπτή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το λάθος μου προφανώς ήταν το γεγονός ότι δεν ζήτησα εκείνη την στιγμή να μου τεκμηριώσει γραπτά ποιος νόμος αναφέρει αυτό

που ισχυρίστηκε η υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Η διευθυνση Γεωργιας ειναι αρμοδια ως προς τον σκοπο της υπαρξης αποθηκης (χρησιμοτητα). Κακως σου ειπε οτι σου ειπε.

Προφανως ομως κατι θα ξερει διοτι η μικρης κλιμακας για γεωργικη αποθηκη απαιτει ενα σωρο εγκρισεις οπως ΕΠΑΕ, πιθανων ΣΧΟΠ, δασαρχειο κλπ κλπ. Τυχαια δεν στο ειπε......

Μηπως δεν υπαρχει καταλληλη χρηση γης στην περιοχη?

Ενα αλλο: για να βγει μικρης κλιμακας για αποθηκη απαιτειτε το οικοπεδο να ειναι αρτιο και οικοδομισημο

Παντως μεχρι 9/7/2012 οτι κανεις, μετα μονο με οικοδομικη αδεια

Link to comment
Share on other sites

Η διευθυνση Γεωργιας ειναι αρμοδια ως προς τον σκοπο της υπαρξης αποθηκης (χρησιμοτητα). Κακως σου ειπε οτι σου ειπε.

Προφανως ομως κατι θα ξερει διοτι η μικρης κλιμακας για γεωργικη αποθηκη απαιτει ενα σωρο εγκρισεις οπως ΕΠΑΕ, πιθανων ΣΧΟΠ, δασαρχειο κλπ κλπ. Τυχαια δεν στο ειπε......

Μηπως δεν υπαρχει καταλληλη χρηση γης στην περιοχη?

Ενα αλλο: για να βγει μικρης κλιμακας για αποθηκη απαιτειτε το οικοπεδο να ειναι αρτιο και οικοδομισημο

Παντως μεχρι 9/7/2012 οτι κανεις, μετα μονο με οικοδομικη αδεια

 

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά αλλά ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί ο καθένας έχει προσωπική γνώμη για κάτι που είναι ξεκαθαρισμένο ήδη από συγκεκριμένες νομοθεσίες ?

Αγαπητέ tzeno άδεια για μικρής κλίμακας εργασίες συμπεριλαμβανόμενου και την αποθήκη μπορεί να βγάλεις και σε αγροτεμάχιο που δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Μετά τις 9/7/2012 όντως αλλάζουν τα πράγματα, ίσως στο καλύτερο ίσως και στο χειρότερο ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι χαοτικη η νομοθεσια. Μακαρι να ηταν "ξεκαθαρισμένο ήδη από συγκεκριμένες νομοθεσίες" οπως εγραψες.

Σε δικη μου περιπτωση μου ζητησαν στη πολεοδομια να ειναι το οικοπεδο αρτιο και οικοδομησιμο. Δεν το εψαξα παραπανω και δεν ζητησα νομοθεσια. Απλα τους πιστεψα!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω ότι δεν χρειάζεται να έιναι άρτιο και οικοδομήσιμο αρκεί να υπάρχουν πράξη χαρακτηρισμού ως μη δασικού χαρακτήρα , έγκριση από δσνη αγροτικής ανάπτυξης , αρχαιολογία και νομίζω και ΕΠΑΕ αφού είναι 500 μ. από θάλασσα Μάλλον αυτό πρέπει να εννοούν , την ΕΠΑΕ αφού δεν μπορώ να αντιληφθώ αλλιώς την μη δυνατότητα στα 500 μ.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα μεταφέρεται στην σωστή θεματική ενότητα που είναι τα θέματα ιδιωτών.

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής. Ευχαριστώ.

DIMITRIS80

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.