Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πνευματικά Δικαιώματα


chris_anst

Recommended Posts

Συμπερασματικά ,έγραψα παραπάνω ότι είναι λάθος να κάνεις τοπογραφικά ,χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη γι αυτά.

Δεν είναι λάθος.

Διότι όταν θα τα χρειαστείς μπορεί να μην προλαβαίνεις.

 

Τώρα το κρίμα είναι που τσακωθήκατε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δήμο, από την στιγμή που ένα τοπογραφικό περιέχει όλα τα στοιχεία που πρέπει να περιέχει, είτε είναι σε έντυπη μορφή είτε σε ηλεκτρονική, είναι το ένα και το αυτό.

Πρέπει να περιέχει όλα εκείνα τα στοιχεία τα οποία θα διαβάσει ένας άλλος τοπογράφος και θα μπορέσει να βρει το γήπεδο στο έδαφος.

 

Επειδή όμως είμαστε σε θέμα που αφορά τα πνευματικά δικαιώματα, το να πάρει ένας μηχανικός το τοπογραφικό που έχει συντάξει (άρα έχει υπογράψει) άλλος μηχανικός και να το οικειοποιηθεί (να το υπογράψει σαν δικό του δηλαδή) είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος.

Διότι όταν θα τα χρειαστείς μπορεί να μην προλαβαίνεις.

 

Τώρα το κρίμα είναι που τσακωθήκατε.

Μα είναι θέμα 2-3 ημερών το τοπογραφικό.Με την τωρινή οικονομική κατάσταση ίσως είναι έτοιμο σε 2 ημέρες.

Εάν περιγράψω την ιστορία ενός κτήματος 1 στρέμμα που αποτυπώθηκε από τρεις διαφορετικούς έμπειρους τοπογράφους (πληρώθηκαν όλοι όσο ζήτησαν) θα γελάσετε πολύ.Εγινε τρείς φορές γιατί ο ένας μου έλεγε τα λάθη του προηγούμενου.

Είναι να μην τσακώνεσε οταν προσπαθούν να σε εντυπωσιάσουν για να σου αποσπάσουν χρήματα;Εκαναν δουλειά αλλά δεν είναι σωστή.

 

 

Δήμο, από την στιγμή που ένα τοπογραφικό περιέχει όλα τα στοιχεία που πρέπει να περιέχει, είτε είναι σε έντυπη μορφή είτε σε ηλεκτρονική, είναι το ένα και το αυτό.

Πρέπει να περιέχει όλα εκείνα τα στοιχεία τα οποία θα διαβάσει ένας άλλος τοπογράφος και θα μπορέσει να βρει το γήπεδο στο έδαφος.

 

Επειδή όμως είμαστε σε θέμα που αφορά τα πνευματικά δικαιώματα, το να πάρει ένας μηχανικός το τοπογραφικό που έχει συντάξει (άρα έχει υπογράψει) άλλος μηχανικός και να το οικειοποιηθεί (να το υπογράψει σαν δικό του δηλαδή) είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

Αυτό υποστηρίζω κι εγώ.

Edited by dimos40
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου Δήμο , όποιος συνάδελφος σε ενημέρωσε ότι ένα τοπογραφικό είναι θέμα 2-3 ημερών σου είπε ψέματα O όγκος της πληροφορίας που πρέπει να περιέχει ένα τοπογραφικό διάγραμμα και η ορθή σύνταξή του απαιτεί πολλάπλάσιο χρόνο και δεν είναι ο ίδιος για κάθε περίπτωση Αν έκανα τα τοπογραφικά διαγράμματα σε 2- 3 ημέρες θα μπορούσα τώρα να αγοράσω το παναθηναικό και να του λύσω το οικονομικό πρόβλημα :smile: Ακόμα και για την περιοχή μου που διαθέτω όλα τα στοιχεία της (σχέδια πολης, τριγωνομετρικά σημεία, , όρια οικισμών , αναδασωταίες εκτάσεις , αρχαιολογικούς χώρους, ΖΟΕ κλπ) δεν ολοκληρώνω σε τόσο χρονικό διάστημα ένα τοπογραφικό διάγραμμα Τους δε πελάτες μου που μου ζητούν ένα τοπογραφικό σε 2 -3 μέρες τους δείχνω ευγενικά την έξοδο του γραφείου μου ακόμα και τώρα με την κρίση γιατί δεν θέλω να τους κοροιδέψω και το πιο σοβαρό να απαξιώσω μια εργασία που θεωρώ πολύ σημαντική για την προστασία των ίδιων .

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και θα σε συμβούλευα να μην επιστεύεσαι επαγγελματιές που ολοκληρώνουν της εργασία τους σε χρόνο dt .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγινε τρείς φορές γιατί ο ένας μου έλεγε τα λάθη του προηγούμενου.

Είναι να μην τσακώνεσε οταν προσπαθούν να σε εντυπωσιάσουν για να σου αποσπάσουν χρήματα;Εκαναν δουλειά αλλά δεν είναι σωστή.

Στα λόγια μας έρχεσαι!

Τι να το κάνεις σε ηλεκτρονική μορφή λάθος τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μας έρχεσαι!

Τι να το κάνεις σε ηλεκτρονική μορφή λάθος τοπογραφικό;

Εχω πληρώσει 6 τοπογραφικά για 3 κλήρους.Στον 1 κλήρο έχω κάνει 3 τοπογραφικά , στραβά αλλά για την δουλειά που τα θέλω (το πρώτο το κατέθεσα πριν χρόνια στο κτηματολόγιο, δεν με επηρεάζει προς το παρόν) ίσως κάνουν.Στον δεύτερο και τρίτο κλήρο είναι σωστό ,εκεί θέλω τα ηλεκτρονικά αρχεία.

Edited by dimos40
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αφενός ο dimos40 έχει καλυφθεί με την κουβέντα εώς εδώ παραβλέποντας το γεγονός πως δεν θα έπρεπε εξ 'αρχης να έχει θέσει εδώ το θέμα του αλλά στην σωστή κατηγορία, η οποία είναι "Θέματα ιδιωτών", αφετέρου από την στιγμή που το θέμα κατέληξε στο να κάνουμε απολογισμό του πόσα και τι τοπογραφικά έχει πληρώσει κάποιος ιδιώτης δεν παρουσιάζει πλέον κανένα ενδιαφέρον, οπότε ίσως θα πρέπει να το λήξουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σύμφωνα με τις νεες προδιαγραφές του ΥΠΕΚΑ για το σκαρίφημα του οδοιπορικού της θέσης του αγροτεμαχίου

στο τοπογραφικό διάγραμμα, χρησιμοποιώ δορυφορική εικόνα ή φύλλο χάρτη.

Είμαι ασφαλής (νομικά κ.τ.λ.). Απο ποιους φορείς μπορώ να είμαι ασφαλής (νομικά κ.τ.λ.);

Link to comment
Share on other sites

Με τι ασχολείσαι βρε συνάδελφε τώρα... Είναι δυνατόν;

 

Αν αγχώνεσαι τόσο, προμηθεύσου τα φύλλα ΓΥΣ επι πληρωμή.

Τα δεδομένα του κτηματολογίου (αν χρησιμοποιείς τμήμα τους για οδοιπορικό) ή Google earth διατίθενται δωρεάν.

 

Εδώ κυκλοφορούν στη πιάτσα πράματα και θάματα, που με το κατάλληλο κονέ δε θα ξαναπάς ποτέ τοπογραφική...

 

Υ.Γ. οπως έχει ξαναειπωθεί, αν πρόκειται για τοπογραφικά μελετών δημοσίου έργου, καλό ειναι να γίνονται ολα προβλεπόμενα, ορόσημα,χάρτες, τριγωνομετρικά κτλ.

 

Προχθές πάντως πλήρωσα για 4 ορόσημα και μου κακοφάνηκε πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παιδιά συνειδητοποιώ ότι το πρόβλημα των οροσήμων έχει λυθεί.!
Μπορεί η τοπογραφική υπηρεσία να ζητάει παράβολα για τα ορόσημα αλλά οι παλιοί καλοί συνάδελφοι που τα σπάσανε όλα και κατέβασαν δικά τους μπορούνε να τα κοινοποιήσουν τις συντεταγμένες χωρίς φόβο πνευματικών δικαιωμάτων!!!

 

(Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος είπαμε σήμερα; )

Edited by skyliner34
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.