Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη ύπαρξη κοινόχρηστου κλιμακοστασίου


Recommended Posts

κατ' αρχήν είμαστε σίγουροι ότι πα΄με με αναθεώρηση και όχι νέα άδεια. Από την ΥΔΟΜ(δε νομίζω οτι το σκέφτηκαν και πολύ πριν μου απαντήσουν) από τη στιγμή που δεν κάνω άλλη προσθήκη δε μπορώ να τα κερδίσω μου είπαν. Αυτό ειναι ένα μπόνους μόνο για προσθήκες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να είναι κλειστό το κλιμακοστάσιο με τοίχους και όχι μόνο με τα φέροντα στοιχεία....Να μην ανεβαίνω σπιτι μου και να βρέχεται η σκάλα....κλιμακοστάσιο θα παραμείνει(πρόκειται για το σπίτι μου)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει ρεύμα τότε μπορείς να κάνεις αναθεώρηση αλλιώς πας για νέα άδεια

 

Προσθήκη κάνεις κλιμακοστασίου, άσχετα αν ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να μην το μετρήσεις στην δόμηση

 

Το σημαντικό είναι το κτίριο να έχει προδιαγραφές ΝΟΚ (υπόγειο)

Link to comment
Share on other sites

ρευμα ο επανω όροφος δεν έχει πάρει και το ισόγειο που έχει κλείσει είχε πάρει ρεύμα τότε κατόπιν αυτοψίας...το υπόγειο είναι με υπερύψωση 1,50 που ίσχυε τότε με τα παλιά. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πάρει ρεύμα τότε η άδεια δεν είναι σε ισχύ άρα πας για νέα

 

 

αναγκαστικά πας με ΝΟΚ (δεν κάνεις ρύθμιση για να επιλέξεις)

με το υπόγειο θα έχεις πρόβλημα , θέλει 1.2 από το έδαφος έως την οροφή του υπογείου (κάτω μέρος πλάκας ισογείου) μήπως και με μία διαμόρφωση σε πάρει ;

προσοχή γιατί θα έχεις ελεγκτή δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρόκειται για δικό σου σπίτι, οπωσδήποτε να περιμένεις τις επερχόμενες αλλαγές του ΝΟΚ.

Τις συζητάμε εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/37897-Προσοχή-Τροποποιήσεις-σε-nok-αυθαίρετα-εκτός-σχε/?p=656825

Έχει αλλαγές και για τις προσθήκες και για ισχύοντες κανονισμούς σε υφιστάμενο.

Μπορεί να προκύψει και κάτι καλύτερο ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

ponireas τον έχει καταμπερδέψει !! Τι σχέση έχει το υφιστάμενο, το υπόγειο κ.τ.λ. αν πάει για νέα άδεια ? ΑΝ βγάλει νέα άδεια, μόνο η προσθήκη θα ελεγχθεί με ΝΟΚ.

 

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω αφού έχεις μία άδεια σε ισχύ (αναθεώρηση επ αόριστον ) γιατί δεν ολοκληρώνεις το κλείσιμο του κλιμακοστασίου με αυτήν την άδεια ???

Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστάσιο στην αρχική άδεια ήταν ανοιχτό και τώρα θέλει να το κλείσει  ! 

 

Nik Ναι ! έχεις δίκιο και με συγχωρείς, από την στιγμή που έχει πάρει ρεύμα και πάει για νέα άδεια προσθήκης μελετάμε μόνο την προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ¨οντως το κλιμακοστασιο στην άδεια το προέβλεπε  ανοιχτό για να μη μετρήσει στη δόμηση και σήμερα θέλω να το κλέισω. Ρεύμα έχω πάρει μόνο για τον κάτω όροφο, όχι για τον επάνω....πιστεύω ότι η άδεια ισχύει ακόμα για τον επάνω όροφο αλλιώς θα πρέπει να ξαναβγάλω άδεια για να ολοκληρώσω τις εργασίες στον όροφο .Εχω κάνει μόνο τοιχοποίες....

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα επί ΓΟΚ, όταν χρειάστηκε να κάνω τροποποίηση σε πολυκατοικία, στην οποία είχα δώσει ρεύμα σε ένα διαμέρισμα με ανάγκασαν να βγάλω νέα άδεια παρόλο που ήταν εντός τετραετίας με το σκεπτικό ότι ο νόμος έλεγε από την στιγμή που ηλεκτροδοτηθεί η οικοδομή, η άδεια παύει να ισχύει (χωρίς να ξεκαθαρίζει τι γίνεται αν έχεις περισσότερα διαμερίσματα)  

 

Ρώτα στην πολεοδομία μήπως έχει αλλάξει κάτι.

 

Αν είναι ακόμα έτσι όπως στα λέω, τότε θα χρειαστείς νέα άδεια αποπεράτωσης του διαμερίσματος του Α' όροφο    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.