Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιοκλιματικά σπίτια με τοίχους από οπλισμένο σκυρόδεμα.


Recommended Posts

κοιτα να δεις.... το θεμα μου δεν ειναι τι ειναι μηχανολογικο κ τι οχι μη το παμε εκει προς θεου

και σιγουρα καποιες πατεντες σιγουρα καλυτερα να μην μοντελοποιουντε... αλλα αντε βρες μαστορα

εγω σου λεω για φυσικο αερισμο - δροσισμο ή για ηλιακη καμιναδα ας πουμε

 

μπορει νακανεις φοβερη δουλεια κ τα ημ να στο κανουν το σπιτι καλυβα

η να προσπαθησεις να κανεις τοιχο τρομπε κ να μην δουλευει

 

παντως για το φασον συμφωνουμε μακρυα απο μενα

 

αυτο που λεει ο ανθρωπος με την διογκωμενη εγινε στο σπιτι του κουμπαρου μου

 

χρησιμοποιηθηκε ως ξυλοτυπος κ πηγε με πινακα 2

 

σφραγισαν τα παντα απο θγεφυρες μονο που μπηκε και σαν πληρωση

 

μιλαμε πολυ καλη δουλεια

 

2οροφοι απο 200τμ εξωτ τοιχοποιιες σε 3 μερες αλλο να στο λεω εχω καποιες φοτο καπου σε καποιο κινητο ισως

 

θελει πολυ προσοχη το θεμα στο αποτελεσμα αλλα οχι φοβο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... αλλα αντε βρες μαστορα

εγω σου λεω για φυσικο αερισμο - δροσισμο ή για ηλιακη καμιναδα ας πουμε

 

μπορει νακανεις φοβερη δουλεια κ τα ημ να στο κανουν το σπιτι καλυβα

....

 

Σε μελέτες σαν αυτές πρέπει να κάνεις και μελέτες εφαρμογής. Φτάνεις και σε κλίμακες 1 προς 20 ή και προς 5 για ότι απαιτηθεί, ώστε να υπάρχει εκ των πρότερων δεδομένο καλό αποτέλεσμα και να μη εξαρτηθείς από κανέναν μάστορα.

 

Ένας σωστός σχεδιασμός για αυτό δεν είναι οι 3, 4 κατοψεις, δυο τομές και χ όψεις μιας Οικοδομικής άδειας, αλλά αρκετές δεκάδες σχέδια και πίστεψε στα παλιά σου τα παπούτσια να είναι 3D σχέδια και Rendering και άλλα πουλ μουλ…

(αυτά χρειάζονται μόνο για τον εντυπωσιασμό του πελάτη. Το κτίριο δεν τα χρειάζεται)

 

Σχέδια εφαρμογής αναπροσαρμογές όποτε χρειαστεί και από ειδικές συνθήκες και απρόβλεπτα τα εφαρμόζει η μαστοράντζα στο εκατοστό και τέλος…

Για αυτό είπα κουστουμάκι παραγγελία και μάλιστα Αρμάνι.

Τα τελικά κοστολόγια δεν είναι υποχρεωτικό να είναι Αρμάνι, αλλά οι λεπτομέρειες εφαρμογής πρέπει να είναι.

 

Αλλιώς θα κάνει κουμάντο η μαστοράντζα και θα είναι μπρίκια η υπόθεση.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα με εκανες αρχοντα

συμφωνω σε ολα

 

αλλα ο πελατης θα καταλαβει? αυτο ειναι θεμα στο τελος θα σου πει βαλε μου εναν λεβητα ν ατελειωνουμε

 

τεσπα κανω ενα πεα κ εχω αλλο 1 για αυριο κ πνιγομαι

 

τα θελουν αυριο πρωι

 

κατσε να πατησω λιγο γκαζι

 

καλο βραδυ αυριο παλι :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να σε ενημερώσω ότι δεν επιτρέπεται σε αυτό το φόρουμ αυτό που ζητάς.

Συγκεκριμένα στους κανόνες γράφει

  • Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων ή εταιρειών παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λπ.

Φυσικά πέρα από αυτό θα ήταν και ιδιαίτερα άκομψο και υποτιμητικό για τον κάθε μηχανικό – αρχιτέκτονα να σου λέει εδώ ο καλός.

 

Πρέπει να βρεις μόνος σου τον τρόπο να επιλέξεις.

Έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα.

Επάρκεια Γης. Σημαντικότατο, μπορείς να κάνεις ένα υπέροχο σπίτι με ελαχίστη κατανάλωση ενέργειας αφού το ξεκινάς από την αρχή.

 

Παρακαλώ λοιπόν να μη συνεχιστεί ως αναζήτηση παροχής έργου διότι θα υποχρεωθούμε να το κλειδώσουμε το θέμα.

 

Αν και επρεπε να το φανταστω, δεν μου εκοψε καν. Συγνωμη για το λαθος εαν μπορει ας διαγραφει η παραγραφος η και ολοκληρο το post.

Link to comment
Share on other sites

 

αλλα ο πελατης θα καταλαβει? αυτο ειναι θεμα στο τελος θα σου πει βαλε μου εναν λεβητα ν ατελειωνουμε

 

 

Υπαρχουν πελατες που αντιλαμβανοντε πληρως το θεμα αλλα παραυτα βρισκοντε και αυτοι εκτεθειμένοι. Παραδειγματα μου ερχοντε ετσι γρηγορα στο μυαλο 2 στον νομο Αττικης, κραυγαλεα μαλλιστα.

 

Το θεμα τελικα, απο το σταδιου του καλου και επιτυχημενου σχεδιασμου, στην τελικη εκτελεση και αξιολογηση του αποτελεσματος επειτα, υπαρχει ενας παραγοντας που παιζει δραματικα μεγαλο ρολο ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η ξεροκεφαλια και ξερολιστικη συμπεριφορα-υπερ-κουλτουρα της "μαστοραντζας" που ευστοχα χαρακτηριζει ο Didonis.

 

Αυτος ειναι και ενας μεγαλος λογος που καποιοι, που σκεφτοντε να τολμησουν να βαλουν καποια χρηματικα ποσα κατω και να δημιουργησουν κατι καλο, κατι μοντερνο τεχνικα αν θελεις...θεωρουν ως ασφαλεστερη τακτικη του να απευθηνθουν σε λυσεις τυπου προκατ, η να καταφυγουν σε τεχνικες εταιρειες, μιας και το "παντρεμα" σχεδιασης-εκτελεσης, θα κινητε σε safe side αφου η συνεργασια των δυο ομαδων (σχεδιασης-μελετης, εκτελεσης) θα ειναι ποιο "δεμενη" με τον χρονο...

 

Αλλα και παλι...

Link to comment
Share on other sites

ποσο μαρεσουν αυτες οι συζητησεις

βιοκλιματικος σχεδιασμος μπορει να μου πει καποιος τι εννοουμε?

 

αρχιτεκτονικη μελετη?

ΜΟΝΟ????????

 

ενα βιοκληματικο σπιτι εκτος απο το ονομα πρπει να χει και την χαρη

και η χαρη επερχεται μεσα απο την μοντελλοποιηση

 

βιοκλιματισμος = σχεδιασμος + ρευστομηχανικη + .....οτι αλλο

 

Καταρχάς να σου πω ότι συμφωνούμε, στα γενικά.

Ο "βιοκλιματικός σχεδιασμός" (και ΟΧΙ "βιοκλιματική αρχιτεκτονική"!!!) ΜΠΟΡΕΙ να είναι μόνο η αρχιτεκτονική μελέτη, αλλά αυτή δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την αρχιτεκτονική μελέτη που φανταζόμαστε-ξέρουμε-γνωρίζουμε ... της πολεοδομίας.

 

Θα είναι μία αρχιτεκτονική μελέτη που μέσα της θα έχει ΚΑΙ αυτά που λες ... και εδώ συμφωνούμε. Διότι ΟΝΤΩΣ, χωρίς βασικές γνώσεις περί ρευστομηχανικής δεν μπορείς να σκεφτείς - δημιουργήσεις βιοκλιματικό πραγματικά κτήριο.

 

Πολλές φορές τη μοντελοποίηση την κάνεις μόνο για επιβεβαίωση, διότι μέσα από την εμπειρία σου σχεδιάζεις εξ' αρχής βάση βιοκλιματικών αρχών, οπότε αρκετές φορές το μοντέλο απλά σε επιβεβαιώνει, οπότε μετά παύεις να το κάνεις και μοντέλο, γιατί ξέρεις ότι ... δουλεύει!!! :smile:

 

Ας πούμε πιο σωστά ο βιοκλιματικός σχεδιασμός έχει δυο τομείς.

Τον παθητικό και τρόπο εξοικονόμησης ενέργειας (θέρμανση, δροσιά ή ότι άλλο θες) και τον ενεργητικό που αφορά μηχανήματα.

Φυσικά υπάρχουν και συνδυαστικά.

Σαφέστατα ο ενεργητικός τρόπος είναι αντικείμενο των μηχανολόγων κατά κύριο λόγο.

Ο παθητικός είναι κατά κύριο λόγο στην αρχιτεκτονική σύνθεση και υλοποίηση του δομηματος.

 

Είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο και ας μη το υποτιμάμε. Ο ΝΟΚ δινει σήμερα μερικά ειδικά κίνητρα για την αξιοποίηση αυτών των τεχνικών. Είναι τα σπάργανα νομίζω ακόμα, τα οποία όμως πριν δεν μπορούσαμε να τα αξιοποιήσουμε ενώ τώρα κατά έναν τρόπο ανοίγει αυτή η δυνατότητα.

Δεν υπάρχουν δυο, τρεις πάντα μαγικές συνταγές ή πατέντες να κάνεις και να έχεις μια βέλτιστη αξιοποίηση αυτών των θεμάτων. Είναι κουστουμάκι παραγγελιά μη σου πω Αρμάνι, για τον εκάστοτε συγκεκριμένο οικόπεδο, γήπεδο, συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων που θα κάνουν χρήση και των αναγκών και δυνατοτήτων που έχει και πολλά άλλα.

Συνοπτικά δεν είναι φασόν, φτιάξε ένα και κάνε το ίδιο ή παρόμοιο παντού.

 

Φυσικά με την οικονομική κρίσι χλωμό πότε θα αρχίσουν να τα αξιοποιούν.

 

Σου έβαλα μόνο 1+, αλλά θα μπορούσα να πατάω το + για κάθε φράση!!!

 

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι όταν μιλάμε για βιοκλιματικό κτήριο, θα ΠΡΕΠΕΙ να εννοούμε ένα κτήριο ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ βάσει βιοκλιματικών αρχών, άρα μιλάμε για αρχιτεκτονική.

 

Προσωπικά, δεν δέχομαι να μου βαφτίζουν "βιοκλιματικό" ένα κτήριο το οποίο αρχιτεκτονικά έγιναν ΟΙ Μ@Λ@ΚΙΕΣ, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ μέριμνα για όλο αυτό και ΜΕΤΑ να μου κοτσάρουν μόνο ΗΜ κάθε είδους και κόστους και να μου λένε: Έγινε βιοκλιματικό!!!

 

Ένα βιοκλιματικό κτήριο είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ. Έχει ΜΟΝΑΔΙΚΟ σχεδιασμό , για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ οικόπεδο και για τοποθέτηση σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ θέση μέσα σε αυτό!!!

 

(Αυτό ενισχύει και το παραπάνω που λέω περί ΗΜ)

 

Για εμένα, ως αρχιτέκτονας μιλώντας, πρώτα θα δω τι-πως-που-κτλ μπορώ να σχεδιάσω για να πετύχω τη μέγιστη εξοικονόμηση ενέργειας μέσω του κελύφους και των παθητικών συστημάτων, των οποίων το κόστος είναι ΜΗΔΑΜΙΝΟ και ύστερα θα δω πώς μπορώ να ενισχύσω το κτήριο με ΗΜ, τα οποία μέσω των ΑΠΕ θα μου δώσουν το υπόλοιπο της ενέργειας που χρειάζομαι για θέρμανση ή ψύξη.

 

αυτο που λεει ο ανθρωπος με την διογκωμενη εγινε στο σπιτι του κουμπαρου μου

χρησιμοποιηθηκε ως ξυλοτυπος κ πηγε με πινακα 2

σφραγισαν τα παντα απο θγεφυρες μονο που μπηκε και σαν πληρωση

μιλαμε πολυ καλη δουλεια

2οροφοι απο 200τμ εξωτ τοιχοποιιες σε 3 μερες αλλο να στο λεω εχω καποιες φοτο καπου σε καποιο κινητο ισως

θελει πολυ προσοχη το θεμα στο αποτελεσμα αλλα οχι φοβο

 

Το είπα και στο 1ο μου post. Αυτός ο τρόπος έχει ένα ΣΟΒΑΡΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ... Δεν έχεις μάζα !!!! Δεν έχεις μάζα για να αποθηκευτεί η θερμότητα την χειμερινή μέρα που θα σου αποδοθεί το βράδυ και αντίστοιχα δεν έχεις μάζα το καλοκαίρι που θα σου τραβάει τη ζέστη από το εσωτερικό του κτηρίου και το βράδυ που θα το ψύξεις θα την απάγεις.

 

Εσωτερική θερμομόνωση κάνεις σε .... ΨΥΓΕΙΑ :smile:

 

Σε κτήρια, εσωτερική θερμομόνωση θα δεχόμουν να έβαζα ΜΟΝΟ σε κτήρια γραφείων, όπου εκεί με ενδιαφέρει η ΑΜΕΣΗ ψύξη ή θέρμανση του χώρου (δλδ ο τοίχος να μην "ρουφάει" τη θέρμανση ή την ψύξη άμεσα). Στην κατοικία μου όμως, θέλω τη ΜΑΖΑ !!!!

 

Τελοσπάντων, θα μπορούσαμε να γράφουμε επί ώρες ωρών για τον βιοκλιματικό σχεδιασμό... :smile:

 

ΥΓ 1: Όσον αφορά το ΚΟΣΤΟΣ... εάν μείνουμε καθαρά και μόνο στα παθητικά συστήματα που απορρέουν από την αρχιτεκτονική μελέτη, τότε απλά μιλάμε για αμοιβή μελέτης και όχι αγορά ενεργητικών συστημάτων κτλ κτλ κτλ...

 

ΥΓ2: Να επαναλάβω ότι με ΣΩΣΤΟ σχεδιασμό και αναλόγως το οικόπεδο, θα μπορούσες μέσω του βιοκλιματικού σχεδιασμού να πετύχεις εξοικονόμηση ενέργειας για ψύξη 100% (= όχι air-condition) και για θέρμανση έως 50-60-70 % !!!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχας δε μιλησα για ψυγεια ουτε για εσωτερικη θερμομονωση..... νομιζω τουλαχιστον

 

και την μαζα συναδελφε τι την θες? σου ειναι απαραιτητη? ποιος σου πε οτι δεν υπαρχει

 

αιθριο που θερμαινει τον αερα σε ενα καλα μονωμενο σπιτι και βασικα καλα σχεδιασμενα απε για θερμανση σε ενοχλουν?

 

και για να καταλαβω κατι επειδη εχωψ γνωρισει αρχ που πραγματικα τους ζηλευω γιατι την εχουν ψωνισμενη και ειναι "αλλου" με την πολυ

καλη εννοια των ορων σε σημειο που αμα κατι δε τους παει καλα ή ειναι κακοκεφοι δεν μπορουν να δημιουργησουν

υπαρχουν καποιες εξερεσεις που καταθεταν μελετες στην πολεοδομια κοπυ παστε τις θμανσης

πολυ θα θελα να δω καποιους απο αυτους να τρεχουν τα μοντελλα της ρευστομηχανικης..... λολ

 

ο συναδελφος πιο πανω λεει οτι οικοπεδο αλλαζεις κ αλλαζει ο σχεδιασμος

και συ τωρα λες θα κανω ενα μοντελλο και αφου λειτουργει δε το ξανακανω? φασον δλδ?

 

τεσπα .... παω για φαγητο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.