Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικός εξώστης - Σοφίτα


Recommended Posts

Άρα θεωρείς πως απαγορεύονται χώροι κυρίας χρήσης (που δεσμεύουν μ² από την επιτρεπόμενη δόμηση) στο πατάρι?

Λογικό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω καταθέσει φάκελο στην Υ.ΔΟΜ., όπου έχω σχεδιάσει πάνω από τον Α' όροφο, πατάρι. Το ύψος του Α' ορόφου είναι 2,70 μ και του παταριού 2,65 μ. Άρα το πατάρι πληροί τις προδιαγραφές του χώρου κύριας χρήσης. Η επιφάνεια του παταριού (μαζί με τη σκάλα ανόδου) είναι μικρότερη από το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης, οπότε δεν το μέτρησα στο συντελεστή δόμησης. Στο πατάρι δεν υπάρχει w.c. και γενικά κανένας βοηθητικός χώρος. Είναι ανοιχτό και βλέπει κανείς τον Α' όροφο που είναι από κάτω. Η υπάλληλος παρόλα αυτά με ενημέρωσε ότι δεν είναι δυνατόν χώρος κύριας χρήσης να μην μετράει στη δόμηση. Αν είχε ύψος μικρότερο του 2,65 μ, με διαβεβαίωσε πως δεν θα υπήρχε κανένα θέμα. Γνωρίζει κανείς αν τελικά πρέπει υποχρεωτικά το πατάρι να έχει βοηθητική χρήση για να μην μετράει στη δόμηση; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

28. Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν, αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής, έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

KAI T.O. NOK

      Ο ανοιχτός χώρος του εσωτερικού εξώστη έχει ελάχιστο ύψος ανάλογα με τη χρήση του ...

 

Επομένως :

χώρος εντός χώρου κύριας χρήσης + παράρτημα της χρήσης αυτής + ελάχιστο ύψος ανάλογα με τη χρήση του --> η υπάλληλος λέει μπούρδες ...

 

1. Διάβασέ της το παραπάνω.

2. Αν δεν πειστεί ζήτησε από τον προϊστάμενο μεταχρέωση γιατί η ελέγχουσα είναι αναλφάβητη.

3. Αν δεν το κάνει ... γραπτή αναφορά και στους δύο και κίνηση διαδικασίας πειθαρχικής δίωξής τους σύμφωνα με τον κώδικα.

4. Θα σηκώνει και μύνηση για προσβολή φήμης, διαφυγόντα κλπ. κλπ.

 

Για ότι κάνεις, ενημερώνεις πρώτα τον πελάτη σου ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλώς την Γεωργία...μετά απο πολυ καιρό ακούμε νέα σου!!! :)

 

ο συνάδελφος Kan62 σου απάντησε ΠΟΛΥ ΟΡΘΑ!

Link to comment
Share on other sites

@kan62

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Και εγώ αυτό είχα καταλάβει, διαφορετικά θα γινόταν διευκρίνηση ότι η απαλλαγή από το ΣΔ αφορά μόνο σε βοηθητικούς χώρους. Τις τα είπα όλα αυτά, αλλά εξακολουθεί να είναι διστακτική. Μου είπε πως θα κάνει ερώτημα στο υπουργείο, απλά δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο (έχω ήδη περάσει ΣΑ καθώς το υφιστάμενο ισόγειο είναι προ του '55 και 3 αρχαιολογίες, γιατί παρότι είναι μικρότερο των 100 ετών, δεν είχα αποδείξεις για αυτό) και έχω κουραστεί πια, μακάρι να βρεθεί άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

Να πας μια βολτα στον πριστάμενο παρέα με την υπάλληλο και με λιγο τσαμπουκά και τσαγανό!!! οχι τραμπουκισμό...

 

τι δεν έχει καταλάβει?? δεν έχει διαβάσει??? να διαβάσει...ααα και γι αυτό υπάρχουν οι ελεγκτές δόμησης...πλέον...

Link to comment
Share on other sites

@stavrosa

 

Γεια σου Σταύρο!!! Τα είδες τα χαΐρια μου!!! Δε λέω να ξεμπλέξω με τίποτα!!! Παλεύω ακόμα την ίδια άδεια.... Θα πάω Δευτέρα πάλι από εκεί και θα προσπαθήσω να μιλήσω με τον προϊστάμενο μήπως και ξέρει κάτι παραπάνω.   

Link to comment
Share on other sites

(μαζί με τη σκάλα ανόδου) είναι μικρότερη από το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης, οπότε δεν το μέτρησα στο συντελεστή δόμησης.

 

  1. Η σκάλα ανόδου δεν αφαιρείται ; ( 12,00m2 ανά ιδιοκτησία στην περίπτωση που δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο).

  2. Αν έχεις πατάρι >10% της επιτρεπόμενης δόμησης , π.χ. 12%

    Μπορεί το 2% να μετρήσει στη δόμηση και να μη μετρήσει το υπόλοιπο 10% ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Σταύρο! Άντε να δούμε.... Μου άρεσε αυτό που είπες για τους ελεγκτές... Άντε μπας και προχωρήσει καθόλου αυτή η υπόθεση.

Όποιος τολμήσει να μου ξαναπεί ότι πλέον βγαίνουν άδειες express, θα τον κάψω ζωντανό!!!

Link to comment
Share on other sites

@spy1551

 

1. Η σκάλα ανόδου δεν αφαιρείται, σύμφωνα με το τεύχος των τεχνικών οδηγιών για την ερμηνεία του ΝΟΚ (παρ. 28 (σε συνδυασμό με το άρθρο 11 παρ. 6ιδ) -σελ 4) "Στο μέγιστο επιτρεπόμενο εμβαδόν του εσωτερικού εξώστη συνυπολογίζεται και η κλίμακα ανόδου σε αυτόν."

2. Από ότι έχω καταλάβει αν ξεπερνάει το 10% μετράει όλο πλέον στη δόμηση. Δεν είμαι 100% σίγουρη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.