Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκλειστική χρήση ταράτσας


Recommended Posts

Δημήτρη,

θυμάμαι ότι σε παλαιότερη συζήτηση με φίλη συμβολαιογράφο μου είχε πει ότι από κάπου προέκυπτε (δυστυχώς δεν θυμάμαι από πού) ότι υπήρχε περιορισμός ώστε να εξασφαλίζεται τμήμα της ταράτσας για κοινή χρήση, προκειμένου να εξυπηρετούνται κοινόχρηστες της πολυκατοικίας (π.χ. πρόσβαση για εγκατάσταση-έλεγχο-συντήρηση-επισκευή κεντρικής κεραίας τηλεόρασης κ.λ.π.), πράγμα το οποίο μου φαίνεται απολύτως λογικό.

 

Επίσης και άσχετα με το παραπάνω, αν π.χ. προβλέπεται από τη μελέτη η εγκατάσταση ηλιακών θερμοσιφώνων για κάθε διαμέρισμα.... προκύπτει εξ ορισμού ότι πρέπει να εξασφαλίζεται η πρόσβαση όλων των ενοίκων σε τμήματα της ταράτσας που προβλέπεται αυτοί να εγκατασταθούν......

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι "μοναδικος " ιδιοκτητης,

μπορει να συνταξει κανονισμο -και μεσω αυτου να δωσει την αποκλειστικη χρηση.. όπου θελει...ακομα και "τμηματα" της " ταρατσας".σε διαφορετικά διαμερισματα...κατα την απόλυτη βούληση του...

και χωρις καμμια απολυτως εξαρτηση απο το τυχον εμβαδον καθε διαμερισματος...

 

Δλδ ακομα και μόνον σε ενα διαμερισμα να δωσει την χρηση ολης της "ταρατσας"......

 

αυτο .οτι η συμβ/φος ειπε.....να παει σε μηχανικο...να "χωρισει" τμηματα της ταρατσας.... αναλογα με τα εμβαδα καθε διαμερισματος....

προφανως δεν το είπε...

κατι αλλο ειπε...και δεν εγινε αντιληπτό...

αυτα

 

Ο ιδιοκτήτης μου είπε αυτό πάντως. Ρώτησα έμπειρους μηχναικούς και μου είπαν ότι πρέπει να αφήσω χώρο για να μπεί και να έχει πρόσβαση η κεντρική κεραία,αλλά ακόμα και έτσι, ίσως μπορεί να τον πάνε δικαστικά στο μέλλον οι μελλοντικοί αγοραστές αν δεν υπάρχει κοινόχρηστος χώρος για ηλιακό θερμοσίφωνα και κεραία για τον καθένα.

 

Νομίζω ότι η συμβολαιογράφος ήθελε να βγάλει την ουρά της απέξω για τον καθορισμό της επιφάνειας της ταράτσας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

το θεμα ηταν εκεινη η προταση

πόσα " τμ. " "πρέπει" να ειναι κοινοχρηστα και ποσα σε αποκλειστικη χρηση...

Σε αυτη την συγκεκριμενη ερώτηση, για το "ποσα τμ. πρέπει"... δεν μπορει να υπαρχει...άπαντηση...

 

Ως προς τα υπολοιπα ..

ΚΑΠΑ,

πολυ σωστα...

Εφόσον υπαρχει εκ κατασκευής "προβλεψη" και "αναμονές" για ηλιακους ή απαιτηθει η τοποθετηση ή η συντηρηση της κεραιας ή η διελευση προς το "καμαρακι" του δωματος για συντηρηση του ασσανσερ- οταν δεν ειναι υδραυλικό-

αν ο ιδιοκτητης θελησει να δωσει αποκλειστικη χρηση σε ενα διαμερισμα.,

ειναι υποχρεωμενος να αναγραψει στο κειμενο του κανονισμού..οτι "επιτρεπεται η τοποθετηση ηλιακων...στα σημεια ...που εχουν τοποθετηθει αναμονές και επισημειώνονται στην σχετικη κάτοψη..." και " ο χρηστης υποχρεουται να ανεχεται....."

.δλδ να γραφει .ο,τι απαιτειται..για να ειναι ολα τακτοποιημενα...

Εξ αλλου αυτος ειναι ο σκοπος του κανονισμού...δλδ να προβλεπει και να καθοριζει απο πριν τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις μεταξυ των συνιδιοκτητων...

Αρα αυτο που ζητησε η συμβ/φος ηταν μια κατοψη της ταρατσας με την θεση των ηλιακών ή αλλων κοινοχρηστων διελευσεων και τα υπολοιπα να μενουν στην αποκλειστικη χρηση...

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σας,

μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε με τα σημερινά δεδομένα σε ένα δώμα αποκλειστικής χρήσης 50,00 μ² αν ο ιδιοκτήτης μπορεί νόμιμα να κατασκευάσει ξύλινη πέργκολα με επικάλυψη πανιά ή κεραμίδια;

Μήπως επιτρέπεται η κατασκευή της μόνο για την στήριξη φυτών;

Link to comment
Share on other sites

.... μπορεί νόμιμα να κατασκευάσει ξύλινη πέργκολα με επικάλυψη πανιά ή κεραμίδια;

...

κεραμίδια όχι.

πανιά και γενικά ελαφρά κινούμενο στέγασμα ναι.

Το κινούμενο είναι το κομβικό.

 

Είσαι όμως off τοπικ, το ερώτημα σου δεν αφορά την χρήση του χώρου αλλά την πολεοδομική δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς κατασκευάζεται μόνο με α.α

κατά δεύτερον, πρέπει να βρίσκεται εντός ιδεατού στερεού

και τρίτον πρέπει να είναι ανοιχτή, δηλ με κεραμίδια ποτέ, με πανί ναι, αλλά όχι μονοκόμματο και ενιαίο

Didoni δεν εμφανίστηκε το μήνυμά σου (αν και δεν πειράζει)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

.... αλλά όχι μονοκόμματο και ενιαίο

...

με τον ΝΟΚ, ναι και στα μονοκόμματα και στα ενιαία αρκεί να ανεβοκατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Didonis

δίκιο έχεις, αν και όλα είναι φλου

θα μπορούσε και να πάει και σαν στέγαστρο κατά ΝΟΚ (με κεραμίδια)

αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα, που υπάρχει κάπου στο φόρουμ χωρίς κανείς να μπορεί να δώσει μια σαφή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Φέρε εσύ την ταράτσα και σου βάζω εγώ την περγολίτσα που δεν θα είναι καθόλου φλου…

Με την βούλα που λένε…

 

Αλλά έχουμε βγει για τα καλά οφφ τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που θέλει οπωσδήποτε ακόμα κι εκεί τη συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών, που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν τη δίνουν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.