Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέργκολα σε δώμα κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

η καθε πολεοδομία ζητάει κάποια πράγματα λίγο διαφορετικά...οπότε θα πρέπει να ρωτησεις εκεί που υπάγεται το έργο.

κατά τα άλλα προβλέπω να είναι όλα όπως και στο post#4 με την διαφορά οτι απλά θα θέλεις μόνο δήλωση στατικής επάρκειας (με κάθε επιφύλαξη)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Όλα μπορούν να πάνε με συμφωνηθήσα αμοιβή. Απλά πριν συμφωνήσεις στην αμοιβή έχε υπ'όψη σου τι μπορεί να σου ζητήσουν στην ΥΔΟΜ για να υπολογίζεις και τον κόπο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, μια ερώτηση για πέργκολα

 

Εντός οικισμού, χωρίς σχέδιο και χωρίς οριοθέτηση, όπου δεν είναι υποχρεωτική η κατασκευή στέγης, επιτρέπεται η κατασκευή πέργκολας στο δώμα?

Στο Π.Δ. της 2.3.1981 (ΦΕΚ138Δ) άρθρο 8 παρ. 2 δεν προβλέπεται η κατασκευή πέργκολας. (δεν ξέρω αν υπήρχε σαν όρος τότε!)

Τι υπερισχύει ? Το άρθρο 19, παρ.2.στ.  του ΝΟΚ ή το Π.Δ. της 2.3.1981?

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 19 του ΝΟΚ ισχύει σε οικισμούς ... σε όλους τους οικισμούς ... και σαν αναλυτικότερο καλύπτει και το ΠΔ ...

Αν ο νομοθέτης ήθελε σήμερα (που ξέρει τι είναι) να απαγορεύονται θα τις εξαιρούσε.

Link to comment
Share on other sites

 

Εντός οικισμού, χωρίς σχέδιο και χωρίς οριοθέτηση, όπου δεν είναι υποχρεωτική η κατασκευή στέγης,

Σίγουρα στον οικισμό προ 23 που εξετάζεις, δεν επιβάλλεται η κατασκευή στέγης? Τσεκαρισμένο?

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33, δεν είναι τσεκαρισμένο!

Η υπάλληλος της πολεοδομίας όταν την ρώτησα αν επιβάλλεται η κατασκευή στέγης στον συγκεκριμένο οικισμό, μου απάντησε: "Και ποιος θα το κρίνει αν στον οικισμό επικρατεί η στέγη? Αγνόησέ το Διάταγμα!!"

Δεν βγάζω άκρη.

Πάντως κοιτάζοντας τον οικισμό στο google earth, η συντριπτική πλειοψηφία των οικοδομών έχει στέγη!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έκανε τρομερή εντύπωση.

Στην περιοχή μου τουλάχιστον προ 23 και στέγη πάνε παρέα ανέκαθεν. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή δραστηριοποιείσαι, αλλά αφού βλέπεις η πλειοψηφία των κατοικιών έχει στέγη, κάτι σημαίνει αυτό.

Μάλλον είναι επικίνδυνα άσχετη η εν λόγω "συνάδελφος".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους

ανοίγω ξανά το θέμα προς ενημέρωση ότι για την κατασκευή πέργκολας σε δώμα υφιστάμενου κτιρίου μας ζητήσαν από την πολεοδομία Μοσχάτου ΕΕΜΚ και όχι άδεια δόμησης (ελπίζω να μη μας κάψουν....). Βέβαια, περνάει από ΣΑ επειδή το κτίριο είναι επαγγελματικό.

Ωστόσο, θέλω να κάνω μια ερώτηση επειδή έγινε παρατήρηση στο ΣΑ: το ποσοστό της πέργκολας είπαν ότι δεν πρέπει να ξεπερνάει το 10% της επιφάνειας του δώματος. Αυτό εγώ όσο κι αν έψαξα δεν το βρήκα πουθενά στο ΝΟΚ. Μήπως κάποιος ξέρει κάτι που μου διαφεύγει; 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.