Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Έκατσα και αντέγραψα σήμερα όλες τις εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 4 παρ.3 του Νοκ για να πάρω έγγριση από την πολεοδομία της Αγίας Παρασκευής (τρομάρα μου!!).Ο ένας ελεγκτής δόμησης έλεγε ότι περιμένουν ακόμα απόφαση του υπουργού για αυτό το θέμα... (αληθεύει κάτι τέτοιο..??)Η άλλη υπάλληλος έλεγε "Αααααα όλα αυτά θες να κάνεισ???" ρώτα τον προιστάμενο!!Και ο προιστάμενος ΕΦΥΓΕ...κατέθεσα την αίτηση μου στο πρωτόκολο και ενημερώνω ότι βάση του νόμου σε 48 ώρες πρεπει να έχω την έγγριση..Ο υπάλληλος φυσικά γέλασε και μου είπε σε καμία εβδομάδα και βλε΄πουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκατσα και αντέγραψα σήμερα όλες τις εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 4 παρ.3 του Νοκ για να πάρω έγγριση από την πολεοδομία της Αγίας Παρασκευής (τρομάρα μου!!).Ο ένας ελεγκτής δόμησης έλεγε ότι περιμένουν ακόμα απόφαση του υπουργού για αυτό το θέμα... (αληθεύει κάτι τέτοιο..??)Η άλλη υπάλληλος έλεγε "Αααααα όλα αυτά θες να κάνεισ???" ρώτα τον προιστάμενο!!Και ο προιστάμενος ΕΦΥΓΕ...κατέθεσα την αίτηση μου στο πρωτόκολο και ενημερώνω ότι βάση του νόμου σε 48 ώρες πρεπει να έχω την έγγριση..Ο υπάλληλος φυσικά γέλασε και μου είπε σε καμία εβδομάδα και βλε΄πουμε..

 

χαρά στο κουράγιο σου που καθησες και μας τα περιέγραψες....εμένα μου απάντησαν...ελα μωρε ακομα νωρις είναι περίμενε!!!!!

παντως ειναι αληθεια οτι περιμένουν απαντησεις απο το υπεκα γιατι οπως παντα ολα τα κανουμε στο ποδι την ωρα που η καθαρίστρια χ@#ζει

Link to comment
Share on other sites

μα για εργασίες της παρ.3 δεν θέλεις πολεοδομία.... Θέλεις μόνο πελάτη.

Συμφωνώ!!Αλλά εγώ τι να κάνω???Να παώ από την αστυνομία και να δηλώσω ότι θα γίνουν οι εξης εργασίες που ΔΕΝ χρειάζονται κάποια άδεια βάση του Νόμου τάδε κτλ...????

Καμιά βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Τι εργασίες θέλεις να κάνεις στο διατηρητέο;

Για δική μου περίπτωση:

 

με "Αλλαγή και συμπλήρωση αγωγών", δηλαδή γνωστοποίηση, δεν μπορώ να μεταφέρω την υπάρχουσα τουαλέτα από το υπόγειο στο ισόγειο όπου θα κατασκευάσω νέα (νέα εσωτερική διαρρύθμιση;)

Και εγώ για διατηρηταίο ρωτάω που θα πάρω έγκριση από ΕΠΑΕ..

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε πρέπει νομίζω να αρχίσουμε και εμείς να εκτιμάμε περισσότερο τις γνώσεις και τον κόπο μας από αυτόν που αρκετοί υπάλληλοι κάνουν..

 

Και εξηγούμαι: Το άρθρο 4 παρ.3 λέει γνωστοποίηση των εργασιών, ότι αίτηση, όχι έγκριση, όχι ερώτηση. Γνωστοποίηση.

 

Αν δεν ξέρουν να μην απαντήσουν. Αν απαντήσουν αρνητικά και εσύ είσαι σίγουρος ότι οι εργασίες που περιγράφεις είναι μέσα σε αυτές που λέει η παρ. 3 να τις κάνει ο ιδιοκτήτης αφού έχει παραδώσει προ 48 ωρών γνωστοποίηση. Άσχετα με το αν απαντήσουν ή όχι.

 

Αν η πολεοδομία δεν γνωστοποιήσει όπως οφείλει το αρμόδιο αστυνομικό τμήμα, δε σε νοιάζει γιατί ούτως ή άλλως γνώμη μου να έχει πάει ο ιδιοκτήτης μόνος του στο αστυνομικό τμήμα μετά που θα τη καταθέσει στην Πολεοδομία.

 

Και αν εκεί οι μπάτσοι βλέπουν τη γνωστοποίηση σαν UFO και σου λένε "δεν είναι άδεια οικοδομής αυτό, δεν το δέχομαι" εσύ τους λές να το βάλουν σαν εισερχόμενο έγγραφο, να γράψουν κάπου ότι το πήραν γιατί σύμφωνα με τον νόμο μπλα μπλα μπλα δεν μπορούν να τον μαζέψουν με καταγγελία.

 

Αυτά που λέω παραπάνω τα έχω ήδη κάνει για 2 περιπτώσεις:

 

1ον) Για κατασκευή πέργολας σε περιβάλλοντα χώρο καταστήματος (και όχι υπαίθριο χώρο κατοικίας) την ίδια μέρα που ίσχυσε ο νόμος (3 Ιούλη).. - Εκεί να δεις πως με κοιτάγαν πολεοδομία και μπάτσοι...Τελικά την δέχτηκαν.

2ον) Για εργασίες επισκευής αυθαιρέτου (η παρ. 3 δεν προσδιορίζει όπως η παρ. 2 για μικρής κλιμακας αν αναφέρεται σε νόμιμα ή παράνομα..

 

Στην 2η περίπτωση η πολεοδομία δεν μου την έκανε δεκτή και με παρέπεμψε να πάω με την απόφαση 2975/12 (με ριζική ανακαίνιση μέσα σύμφωνα με την εγκ-7), και επειδή με σύμφερε να κάνω ριζική ανακαίνιση γι`αυτό το δέχτηκα.

Αλλιώς θα το προχωρούσα και αν κάποτε έβγαζαν κάποια διευκρίνηση μέχρι τότε είμαι καλλυμένος.

 

Παίδες, ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΟΥΜΕ. Δεν ΡΩΤΑΜΕ. Έτσι λέει ο νόμος, να αρχίσουν να διαβάζουν τον ΝΟΚ..

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

4. Για τις ακόλουθες περιπτώσεις οι εργασίες εκτελούνται χωρίς άδεια δόμησης σύμφωνα με τους όρους που

ορίζει η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης και ύστερα από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό, που

γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα:

α) κατεδάφιση κατασκευών ή κτιρίων, που χαρακτηρίζονται επικινδύνως ετοιμόρροπα σύμφωνα με τις ισχύουσες

διατάξεις περί επικινδύνων οικοδομών, με την επιφύλαξη της παρ.8 του Αρθ-6 του παρόντος νόμου,

β) εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας που καθορίζονται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, σ ε κτίριο ή

κατασκευές που έχουν χαρακτηρισθεί επικίνδυνες, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις,

γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες κατά τις ισχύουσες περί

αυθαιρέτων διατάξεις.

 

3. Δεν απαιτείται ’δεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

η. Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο.

Κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους.

 

για πέργκολα δεν απαιτείται γνωστοποίηση!!!!

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

3. Δεν απαιτείται ’δεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

η. Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο.

Κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους.

 

για πέργκολα δεν απαιτείται γνωστοποίηση!!!!

 

Απαιτείται!!! τελευταίο εδάφιο της παρ. 3 την οποία παραθέτεις:

 

"Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα. Με προεδρικό διάταγμα, το οποίο εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, μπορούν να καθορίζονται επιπλέον των παραπάνω και άλλες περιπτώσεις, όπου δεν απαιτείται άδεια δόμησης, αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή ενημέρωση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ. με την επιφύλαξη των περιπτώσεων των παραγράφων 1 και 3...

 

Παίδες όχι βιαστικό διάβασμα...

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η 'γνωστοποίηση στο αστυνομικό τμήμα" απαιτείται να γίνεται από τον ιδιοκτήτη ή είναι υποχρέωση της ΥΔΟΜ να στείλει έγγραφο?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.