Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

Εγώ έκανα πρόσφατα μόνο με Βεβαιώσεις 4178 για όλες τις ΟΙ.

 

να υποθέσω ότι ανήκε όλο το κτίριο σε έναν (ή οικογενειακό) όπως η δική μου περίπτωση, αλλιώς είσαι θηρίο  :mrgreen:

 

ευχαριστώ όλους πάντως, απ'ότι κατάλαβα απαιτούμε μόνο για τις ΟΙ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, ένας το είχε ολόκληρο και μεταβίβαζε ψιλές κυριότητες στα παιδιά του.

Εγώ δεν "είμαι θηρίο", το "μεροκάματο" με κόπο βγάζω....

Απλώς αυτά μου ζήτησε η συμβολαιογράφος, αυτά έδωσα κι ....όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Roy_Hobbs

πάντως αν π.χ έχεις 2 κτίσματα μέσα στο οικόπεδο 

από τα οποία α) το ένα έχει σύσταση και β) το άλλο δεν έχει (ενώ αποτελείται π.χ από 2-3..Χ Ο.Ι)

είναι κρίμα να κάνεις τώρα αλλαγή της σύστασης του α) κτίσματος (καλυπτόμενος- κατά Ν 4178- από τις  β/μ μόνο για κάθε Ο.Ι)

και αργότερα να ξαναχρειαστείς να προβείς σε νέα τροπ/ση σύστασης για να συμπεριλάβεις

και τις   2-3..Χ Ο.Ι  του β) κτίσματος

 

Εκτός και αν  το β) κτίσμα είναι μια π.χ αποθήκη ή ένα λεβ/σιο  που  ήδη ανήκει  στα κοιν/στα

οπότε αρκούν οι β/μ για κάθε Ο.Ι

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ένας το είχε ολόκληρο και μεταβίβαζε ψιλές κυριότητες στα παιδιά του.

Εγώ δεν "είμαι θηρίο", το "μεροκάματο" με κόπο βγάζω....

Απλώς αυτά μου ζήτησε η συμβολαιογράφος, αυτά έδωσα κι ....όλα καλά!!!

 

βασικά το 'θηρίο' πήγαινε στο ότι σε πολυκατοικία με πολλούς συνιδιοκτήτες είναι αδύνατη η συνεννόηση οπότε είσαι 'θηρίο' αν τα κατάφερες  :smile: , προσωπικά το θεωρώ σχεδόν αδύνατο

 

Roy_Hobbs

πάντως αν π.χ έχεις 2 κτίσματα μέσα στο οικόπεδο 

από τα οποία α) το ένα έχει σύσταση και β) το άλλο δεν έχει (ενώ αποτελείται π.χ από 2-3..Χ Ο.Ι)

είναι κρίμα να κάνεις τώρα αλλαγή της σύστασης του α) κτίσματος (καλυπτόμενος- κατά Ν 4178- από τις  β/μ μόνο για κάθε Ο.Ι)

και αργότερα να ξαναχρειαστείς να προβείς σε νέα τροπ/ση σύστασης για να συμπεριλάβεις

και τις   2-3..Χ Ο.Ι  του β) κτίσματος

 

Εκτός και αν  το β) κτίσμα είναι μια π.χ αποθήκη ή ένα λεβ/σιο  που  ήδη ανήκει  στα κοιν/στα

οπότε αρκούν οι β/μ για κάθε Ο.Ι

 

σωστός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε Roy_Hobbs, γι' αυτό που ρώτησες στο #154,

εξαρτάται πώς τροποποιείται η σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών.

 

Δηλαδή, τροποποιούνται οι επιφάνειες των διαμερισμάτων σε

βάρος των επιφανειών των κοινοχρήστων? Αν ναι, τότε θεωρώ ότι

απαιτείται βεβαίωση νομιμότητας για όλη την ιδιοκτησία.

 

Αν πχ τροποποιούνται οι επιφάνειες δύο διπλανών διαμερισμάτων

και δεν υπάρχει τροποποίηση στους αντίστοιχους κοινόχρηστους χώρους,

(δηλαδή το ένα διαμέρισμα "μεγάλωσε" εις βάρος του άλλου), τότε θεωρώ

ότι θέλει βεβαίωση μεταβίβασης μόνο για τις Ο.Ι.

Edited by Teta
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε κτίριο που ιδιοκτήτες είναι ζευγάρι και θέλει να μεταβιβάσει στα παιδιά του κάνοντας και τροποποιήσεις στην σύσταση έχουμε το εξής θέμα .

 

Στο ισόγειο προβλεπόταν χώρος πιλοτής 60 τμ , κλειστή θέση στάθμευσης 49 τμ και είσοδος κτιρίου-κλιμακοστάσιο προς Α΄ όροφο 11 τμ . 

 

Ετσι επειδή οι κλειστοί χώροι ήταν το 50 % , δεν μέτρησε στον ΣΔ ο χώρος των 11 τμ . 

 

Στην πράξη η κλειστή θέση και η ανοικτή πιλοτή ενοποιήθηκαν σε ένα διαμέρισμα 109 τμ και αυτό τακτοποιήθηκε . 

 

Τώρα η συμβολαιογράφος με την συμβουλή συναδέλφου συνεργάτη της , λέει ότι πρέπει να γίνει τακτοποίηση και για τα 11 τμ αφού πλέον μετράνε στον ΣΔ και τα θεωρεί υπέρβαση . 

 

Τα ερωτήματα είναι :

 

1, Πρέπει να γίνει τακτοποίηση για τα 11 τμ λόγω της αλλαγής της σύστασης ?

2. Αυτή θα πάει σαν ΥΔΚΧ , ΥΔΒΧ ή με αναλυτικό όπως πηγαίνει και η απόληξη βάσει της εγκυκλίου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί κάπου, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν προσμετρώνται στον Όγκο-χιλιοστά διαμερίσματος, οι ΑΝΟΙΧΤΟΙ Η/Χ του (δεδομένου ότι μετράνε στον Κτιριακό Όγκο, κατά Ν.Ο.Κ.)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδερφοι θα ήθελα την εκτίμησή σας στο εξής :

Οριζόντια ιδιοκτησία 100 τμ (οροφοδιαμέρισμα) έχει επεκταθεί άνωθεν του ακαλύπτου κατά 5 τ.μ. καθώς το περίγραμμά της "μεγάλωσε" σε σχέση με το εγκεκριμένο περίγραμμα από την οικοδομική άδεια στην οπίσθια όψη.

Η επέκταση έχει συντελεστεί εκ κατασκευής και η υπαγωγή στον 4495 έγινε χωρίς συναίνεση των λοιπών συνιδιοκητών βάσει του Άρθρου 98 παρ. 5 του Ν.4495/17.

 

Η συμβολαιογράφος ζητά τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας ώστε να μεταβιβάσει τα 100+5 τμ. λόγω αυθαιρεσίας άνωθεν κοινοχρήστου χώρου του οικοπέδου.

Δικαίως ή αδίκως υφίσταται η απαίτηση τροποποίησης της Σ.Ο.Ι. από τη συμβολαιογράφο ?

Link to comment
Share on other sites

"αρχισαν τα οργανα"...

 

οταν λεει τροποποιηση εννοει μονον για τον χωρο του πελατη, πραγμα που ειναι σχετικα ευκολο....

ή να γινει τροποποιηση της συστασης  σε ολη την οικοδομη???

 

 

παντως το 98 οριζει ρητα

"ο ιδιοκτητης εχει δικαιωμα  να προβαινει μονομερως..."  οχι "υποχρεωση"

 

πες μας για το περιεχομενο της τροποποιησης και σε τι αναφερεται..

και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.