Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία με ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλησπέρα, σας παρακαλώ θα ήθελα να με βοηθήσετε γιατί έχω πελαγώσει....το πρόβλημα είναι κατά πόσο απαιτείται αλλαγή χρήσης ενός χώρου, συνήθως από κατάστημα σε Κ.Υ.Ε. ή συνάθροισης κοινού, ή από κατάστημα σε γυμναστήριο. Με απασχολεί βασικά το θέμα: κατά πόσο επαρκούν τα φορτία σχεδιασμού της αρχικής μελέτης στη νέα χρήση. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας με καθοδηγήσει στο τι ακριβώς πρέπει να διαβάσω ώστε να κάνω αυτό τον έλεγχο.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με στατικά, αυτό που έχω καταλάβει είναι πως ακολουθείς το παραρτημα Ε του ΕΑΚ 2000. Έριξα και μια ματιά στο ΕΝ-1990 1991, αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο. Που βλέπεις τα κινητά φορτία για κατοικία, καταστήματα κλπ? 

:confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

.. Που βλέπεις τα κινητά φορτία για κατοικία, καταστήματα κλπ? 

:confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Τα βασικά

  • Οικία κινητά φορτία 200kg/m2
  • Καταστήματα κινητά φορτία 500kg/m2

Για τα υπόλοιπα αναλυτικά θα σε ενημερώσουν οι συνάδερφοι ΠΜ που τα έχουν έτοιμα κάθε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα θα σε ενημερώσουν οι αρμόδιοι ΠΜ…

εγώ αυτά και αρκετά αλλα τα έχω δεδομένα πια εδώ και χρόνια από την συνεργασία μου με τους μελετητές των στατικών που δεν τα κάνω μεν αλλα ξέρω τα βασικά πάντα δε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σας παρακαλώ θα ήθελα να με βοηθήσετε γιατί έχω πελαγώσει....το πρόβλημα είναι κατά πόσο απαιτείται αλλαγή χρήσης ενός χώρου, συνήθως από κατάστημα σε Κ.Υ.Ε. ή συνάθροισης κοινού, ή από κατάστημα σε γυμναστήριο. Με απασχολεί βασικά το θέμα: κατά πόσο επαρκούν τα φορτία σχεδιασμού της αρχικής μελέτης στη νέα χρήση. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας με καθοδηγήσει στο τι ακριβώς πρέπει να διαβάσω ώστε να κάνω αυτό τον έλεγχο.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με στατικά, αυτό που έχω καταλάβει είναι πως ακολουθείς το παραρτημα Ε του ΕΑΚ 2000. Έριξα και μια ματιά στο ΕΝ-1990 1991, αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο. Που βλέπεις τα κινητά φορτία για κατοικία, καταστήματα κλπ? 

:confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Καλημέρα, μπορεί κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει? Για να είμαι σίγουρη δήλωσα συμμετοχή σε ένα 3ωρο σεμινάριο αύριο, ήλπιζα να γλίτωνα τα λεφτά αλλά δε βλέπω φως....

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βασικά τα φορτία προς χώρους συνάθροισης κοινού είναι δυσμενέστερα απο τους χώρους κατοικίας. Βλέπεις στο τεύχος των στατικών τις παραδοχές που είχαν γίνει στην μελέτη και με πόσα φορτία μελετήθηκε, σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε το κτήριο. Οπότε σχεδιάζεις ξανά το κτήριο σου απο την αρχή και τρέχεις το πρόγραμμα για να δεις αν βγαίνουν τα φορτία με τον υπάρχον οπλισμό που έχεις. Αν είσαι σε Ισόγειο χωρίς υπόγειο απλά λές ότι τα φορτία μεταφέρονται στο χώμα Q=0 και καθάρισες. Ιδανικό σενάριο μου έχει τύχει. Διαφορετικά εξετάζεις την περίπτωση ενίσχυσης του φορέα.   

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ερώτηση για το που βρίσκεις τις τιμές για τα κινητά (επιβαλλόμενα) φορτία, μπορείς να τα βρεις στο κεφάλαιο 6 του Ευρωκώδικα 1, μέρος 1. Νομίζω πως ισχύει ακόμα και ο Ελληνικός Κανονισμός φορτίσεων (που εγκρίθηκε με Β Δ του 1945) οπότε μπορείς να τα βρεις και από εκεί. Ο Κανονισμός φορτίσεων πρέπει να υπάρχει στoν τομέα των downloads.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος γνωρίζει σε περίπτωση που η αλλαγή χρήσης είναι στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας αν χρειάζεται να περάσει από Σ.Α.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δες το άρθρο 20 ν. 4030/11 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει

Παραθέτω την πρώτη παράγραφο:

1. Τα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής είναι αρμόδια για την γνωμοδότηση επί των αρχιτεκτονικών μελετών, στις παρακάτω περιπτώσεις: 
α. Για κάθε οικοδομική εργασία σε κτίρια ή γήπεδα, που βρίσκονται σε παραδοσιακά τμήματα πόλεων, σε παραδοσιακούς οικισμούς, σε ιστορικούς τόπους, σε περιοχές ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, σε αρχαιολογικούς χώρους (καθώς και σε ιερούς ναούς, ιερές μονές, παρεκκλήσια)  και ειδικά κτίρια. "Η γνωμοδότηση δεν απαιτείται προκειμένου για οικοδομικές εργασίες ή τεχνικά ή άλλα έργα στο εσωτερικό υφιστάμενου κτιρίου οι οποίες δεν επιφέρουν τροποποιήσεις των όψεων αυτού."
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σου παραθέτω σχετικό αναρτημένο έγγραφο από την κεντρική πολεοδομία της Θεσσαλονίκης....ελπίζω να σε βοηθήσει..

http://www.thessaloniki.gr/portal/page/portal/DioikitikesYpiresies/GenDnsiTexnYpiresion/DnsiDomPolEfarmogon/TmimaEkdAdDomisis/diadikasia_aplis_enimerosis

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.