Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

@ Inzaghi

Αν κατά την αυτοψία μου θα είναι γραφείο, για χρήση γραφείου θα το βγάλω… δεν σου εγγυάται κανείς αν την επόμενη μέρα από την έκδοση του πιστοποιητικού καλεστείς για έκτακτο έλεγχο ( τι λέω τώρα στην Ελλάδα ζούμε !!! Συμφωνώ αλλά ποτέ δεν ξέρεις… )

Η λογική στο να βγάλει άλλο ΠΕΑ όταν αλλάζει η χρήση είναι ότι αλλάζει και η κατανάλωση ενέργειας λόγω χρήσης (και ξαναλέω η λογική, αλλά είπαμε στην Ελλάδα ζούμε).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το προβλημα ειναι οτι εχω ανεξαρτητο κτιριο που ειναι αποδυτηρια και λουτρα μαζι.....στο bulding δεν εχει χρηση λουτρα ουτε αποδυτηρια......διαλεξα αρχικα γραφεια γιατι αυτα εξυπηρετει.......το θεμα ειναι οτι στο προγραμμα ΚΕΝΑΚ εχει χρηση ΛΟΥΤΡΑ που το επελεξα αλλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΝΧ καταναλωση γιατι θεωρει τα λουτρα μονο σαν WC.......τι να διαλεξω για ναμαι ενταξει γιατι ΖΝΧ εχει σιγουρα απο την στιγμη που εχει 2 ηλιακα

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι βγάζεις ΠΕΑ για τα γραφεία. Δε νομίζω ότι βγάζεις ανεξάρτητο ΠΕΑ για τα λουτρά και τα αποδυτήρια!!

 

Στο buildingcert θα ορίσεις σαν κτίριο γραφεία. Οπως σωστά το όρισες.

 

Στο xml θα ορίσεις μια ζώνη για γραφεία και μια ζώνη για λουτρά. Οπως σωστά μάλλον το όρισες.

Ο δεύτερος είναι βοηθητικός χώρος και θα τον πήρες από τους χώρους συνάθροισης κοινού (!!!). Θα δουλέψει και για τα γραφεία.

Επειδή όμως και για τα γραφεία η κατανάλωση ΖΝΧ είναι 0, παρόλο που θα ορίσεις καρτέλα ΖΝΧ και ηλιακούς... αυτά θα πάνε στον βρόντο. Κατανάλωση ΖΝΧ=0.

 

Ενδιαφέρον πάντως έχει η υπόθεση που ορίζεις έναν χώρο που δεν έχει μηδενική κατανάλωση ΖΝΧ π.χ. κλειστό γυμναστήριο και θέλεις να ορίσεις ανεξάρτητη ζώνη τα λουτρά, που φαίνεται να έχουν μηδενική ετήσια κατανάλωση (!!!). Εκεί τι γίνεται δεν ξέρω.. Πάντως τα ΗΜ έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα γιατι τα αποδυτηρια-λουτρα ειναι ανεξαρτητο κτιριο απο τα γραφεια.....κανω ΠΕΑ 1 γραφεια και 1 αποδυτηρια-λουτρα.......αυτα εχουν ως λειτουργια να αλλαζουν οι εργαζομενοι και να κανουν μπανιο μετα την εργασια.............θα παρω μια καταναλωση ΖΝΧ 20 λιτρα ανα ατομο που εργαζεται στο παραγωγικο τμημα.......αυτο βλεπω πιο λογικο.............για τα υπολοιπα συστηματα ολα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ......εχει 2 κλιματιστικα μονο.......

 

 

παντως το ΠΕΑ πολυ στο ''περιπου'' βλεπω οτι τοχουν κανει.....θαπρεπε ναχει ενα σημειο που αν γραφουμε παραδοχες που καναμε και σχολια........

 

 

 

στην τελικη θεωρω οτι δνε υπαρχει προβλημα με το ΠΕΑ οταν κανεις παραδοχη που στην ουσια ΡΙΧΝΕΙ το ΠΕΑ αλλα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ανεξάρτητο κτίριο εννοείς απομακρυσμένο ή είναι σε επαφή με το κτίριο γραφείων;

 

Το ότι έχει ένα κτίριο προορίζεται για κάτι που δε προβλέπεται (π.χ. λούσιμο εργαζομένων γραφείου) από τη χρήση δε νομίζω ότι δικαιολογεί να πάρεις κατανάλωση ΖΝΧ 20 λίτρα/άτομο.

 

Δεν είναι στο περίπου. Υπάρχουν όμως αρκετές περιπτώσεις που μπορείς να τις πεις <<ιδιάζουσες>>.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ανεξαρτητο κτιριο.......απομακρυσμενο.....

20 λιτρα εχουν και τα κλειστα γυμναστηρια-κολυμβητηρια ανα ΑΤΟΜΟ.........50 λιτρα εχουν οι κοιτωνες....

το πιο λογικο θαταν κανα 35 -40 λιτρα

 

 

ειδικα προ 83 ειναι πολυ''ιδιαζουσες''

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα γραφεία δεν έχουν κατανάλωση ΖΝΧ από τον πίνακα της ΤΟΤΕΕ, θα θεωρούσα ότι το απομακρυσμένο κτίριο, δεν αφορά το ΠΕΑ και θα έβγαζα ΠΕΑ μόνο για το κτίριο γραφείων.
Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.
Κάνε μια ερώτηση στο ΕΥΕΠΕΝ.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

τηλ και μου ειπαν οτι πρεπει να βγει.....και ο συμβολαιογραφος το ζητησε ....και ο μηχανικος του αγοραστη το ζητησε.....το θεμα ειναι καθαρα ναμαι τυπικος.....

δεν θελω να φανει αυτο το ''παραξενο''' ΖΝΧ =0 και 8 τμ ηλιακα !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο κτίριο το ένα άλλο το άλλο. Τα λουτρά από μόνα τους δεν ταξινομούνται σε μια ανεξάρτητη χρήση σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ. Η πλάκα είναι ότι δεν εξαιρούνται και από τον ΚΕΝΑΚ.

Κόλλησα.

 

Καμιά ιδέα από άλλον συνάδελφο;

 

Και δεν μπορείς να βγάζεις ένα ΠΕΑ για ανεξάρτητα κτίρια. Είναι νομίζω όπως την περίπτωση ανεξάρτητων κτιρίων στο ίδιο οικόπεδο. Κάθε κτίριο το ΠΕΑ του. Τουλάχιστον να ήταν <50 τμ για να <<αυτοεξαιρεθεί>>;

 

Πήρες δηλ. τηλέφωνο στην ΕΥΕΠΕΝ και σου είπανε ότι πρέπει να βγει ανεξάρτητο ΠΕΑ για λουτρά; Δεν μου κάνει εντύπωση (πως επιλέγονται γι αυτή την υπηρεσία είναι κάτι που θα θελα να το μάθω). Να σου πούνε και πως;

 

Οπως και να χει. Η χρήση δεν προβλέπει ΖΝΧ. Μπορεί να ήταν κάτι άλλο (π.χ. γυμναστήριο παλιά) που τα χρειάζονταν και να άλλαξε χρήση. Στην παρούσα φάση το ΖΝΧ=0 σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ. Βάζεις ετήσια κατανάλωση ΖΝΧ=0, περιγράφεις πλήρως τα συστήματα (έτσι για δείξεις ότι έκανες σωστή δουλειά) και το αφήνεις να βγάλει το ΄΄παράξενο'' ΖΝΧ=0. Εσύ θα σαι τυπικότατος.

Link to comment
Share on other sites

το τυπικο με απασχολει πιο πολυ μην μουρθει κανα απραξενο εμαιλ για ανακληση του ΠΕΑ και με κανουν ΄''ρομπα'' στον πελατη

 

 

ευχαριστω

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.