Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περλιτομπετό σε ιδιωτικό έργο (θερμομόνωση)


nfilis

Recommended Posts

Γειά σας,

 

Θα ήθελα παρακαλώ να μάθω πόσο θα μου κοστίσει να βάλω 6,5-7 (16m2x0,4m) κυβικά μέτρα αφρομπετόν σε ένα παρτέρι κήπου. Ο λόγος είναι οτι ο κατασκευαστής έκανε παρτέρια για κήπο πάνω απο τα υπόγεια γκαράζ χωρίς να έχει προβλέψει απο πού θα φεύγουν τα νερά.

Τέλος, αν θέλουμε να φέρουμε κάποιον μηχανικό να ελέγξει διάφορες άλλες κακοτεχνίες, τι πρέπει να κάνουμε και ποιό είναι το κόστος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ορισμενες αποριες. Ή μαλλον να σας πω με απλα λογια τι ξερω και να με διορθωσετε οπου κανω λαθος...

 

Τσιμεντοκονια= Τσιμεντο + Αμμο μπετου + Αμμο θαλασσης

 

Η αμμος θαλασσης δινει μια πιο λεια επιφανεια για τριψιμο, ετσι ωστε να μπορουν πιο ευκολα να κολληθουν τα πλακακια.

 

Πλεονεκτηματα: 1) Χαμηλο κοστος

Μειονεκτηματα: 1) Βαρος 2) Δεν εχει θερμο-ηχομονωτικες ιδιοτητες

 

 

Περλομπετον= Περλιτης + Τσιμεντο + Αμμο μπετου

 

Πλεονεκτηματα: 1) Λιγοτερο βαρος 2) θερμο-ηχομονωτικες ιδιοτητες

Μειονεκτηματα: 1) Μεγαλυτερο κοστος σε σχεση με την τσιμεντοκονια, λογω του περλιτη (υλικο με κυψελες)

 

Αφρομπετον= Υλικο που "φουσκωνει" και δημιουργει κυψελες + Τσιμεντο + Αμμο μπετου

 

Πλεονεκτηματα: 1) Λιγοτερο βαρος 2) θερμο-ηχομονωτικες ιδιοτητες

Μειονεκτηματα: 1) Μεγαλυτερο κοστος σε σχεση με την τσιμεντοκονια και συνηθως απαιτει επιπλεον να γινουν καποιοι ποντοι τσιμεντοκονιας πριν μπουν τα πλακακια μιας και η επιφανεια ειναι "αγρια".

 

 

Ερωτησεις:

1) Ελαφρομπετον = Αφρομπετον ?

2) Τι θα επιλεγατε να κανετε για τα "γεμισματα" μιας πολυκατοικιας? (ταρατσα, μπαλκονια, εσωτερικοι χωροι)

Εγω, μιλωντας με "μαστορες", εχω καταληξει στο εξης:

 

- Εξωτερικοι χωροι = Περλομπετον ή αφρομπετον

- Εσωτερικοι χωροι = Τσιμεντοκονια αν μιλαμε για γεμισμα 5-6 ποντους, αλλιως (αν μιλαμε για 10 ποντους) Περλομπετον ή Αφρομπετον (λογω του οτι η τσιμεντοκονια αυξανει το βαρος)

 

3) Γνωριζετε τις ακριβεις αναλογιες για τα συστατικα καθε κονιαματος?

Μηπως στην πραξη μπορει να γινει ενας συνδυασμος των παραπανω?

Π.χ. Μπορω να ριξω στους εσωτερικους χωρους ΜΟΝΟ αφρομπετο και να προσθεσω αρκετη αμμο ετσι ωστε να μην χρειαζεται και τσιμεντοκονια πριν τα πλακακια?

 

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Clemenza,

 

Έπεσα πάνω στην απορεία σου κατά τύχη και θα ήθελα να σου δώσω κάποιες διευκρινήσεις, μιάς και ασχολούμε με τον οικοδομικό κλάδο και από την στιγμή που βλέπω ότι δεν έχεις πάρει άλλες απαντήσεις.

 

Σχετικά με την τσιμεντοκονία η περιγραφή που έδωσες είναι σωστή.

 

Όσο αναφορά το περλομπετό, είναι ένα μείγμα περλίτη+ τσιμέντο. Στην αγορά το υλικό αυτό είναι γνωστό σαν Perlobeton S. Η αναλογία του είναι :

 

Perlobeton S + τσιμέντο => 330kg / m3 .

 

Συγκριτικά τώρα με την τσιμεντοκονία το υλικό αυτό ειναι περίπου 0.80-1 ευρώ το m2 πιό ακριβό προσφέροντας όμως πολλές παραπάνω ιδιότητες από ότι η τσιμεντοκονία, όπως είναι θερμομόνωση, ηχομόνωση καθώς και μία ενιαία τελική στρώση.

Συκριτικά με το αφρομπετό (το οποίο σωστά το περιέγραψες και αυτό) το perlobeton S έρχεται στην ίδια τιμή καθώς το αφρομπετό απαιτεί και τσιμεντοκονία απο πάνω.

Οπότε απαιτούνται 2 στρώσεις.

 

1) Ελαφρομπετόν = Αφρομπετόν (σωστό)

 

2) Εξωτερικοί χώροι = Perlobeton S ή αφρομπετόν.

Εσωτερικοί χώροι (εδώ έχω κάποια διευκρίνιση) Σε εσωτερικούς χώρους μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τσιμεντοκονία όπως λες αλλά και perlobeton S. Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σε οικοδομή γέμισμα 5-6 πόντους. Συνήθως τα γεμίσματα κυμένονται απο 8-10 cm το λιγότερο σε όλες τις οικοδομές.

 

Ελπίζω η απάντηση μου να σε βοήθησε! 8-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το περλομπετόν είναι η καλύτερη λύση. Δουλεύεται εύκολα, προσφέρει καλύτερη μόνωση, είναι ποιο ελαφρύ. Η τελική επιφάνεια (πριν πλήρες στέγνωμα) τρίβεται και έτσι βελτιώνονται ευκολότερα οι τελικές ρύσεις (π.χ σε μπάνια, βεράντες) Διάβασε οδηγίες κατασκευαστή για σωστές αναλογίες μείγματος. Η άμμος θαλάσσης δίνει ποιο δυνατά κονιάματα, που δεν τρίβονται. και με κάποια πρόσθετα βελτιωτικά χρησιμοποιείται σε διάφορες εφαρμογές για αυξημένη στεγανώτητα.

Link to comment
Share on other sites

Το αφρομπετόν απαιτεί τσιμεντοκονία γιατί η τελική επιφάνεια δεν είναι αρκετά επίπεδη προκειμένου να κολληθούν τα πλακάκια;

 

Το περλομπετόν έχει ειδικό βάρος μόνο 330kgr/m³;

Link to comment
Share on other sites

Το περλομπετόν της Isocon αναφέρει 803 Kg/m³ όμως δεν ξέρω αν αυτό το νούμερο περιλαμβάνει και το τσιμέντο. Χμμ, δείτε εδώ διαφοροποιείται πολύ ανάλογα με τη ποσότητα τσιμέντου: http://www.monotiki.com/FF4B0AAF.el.aspx

Link to comment
Share on other sites

Το αφρομπετόν απαιτεί τσιμεντοκονία γιατί η τελική επιφάνεια δεν είναι αρκετά επίπεδη προκειμένου να κολληθούν τα πλακάκια;

 

Το περλομπετόν έχει ειδικό βάρος μόνο 330kgr/m³;

 

Καλημέρα!

 

Χάρη, θα ήθελα να σου απαντήσω στις 2 ερωτήσεις σου.

 

Το αφρομπετόν όντως απαιτεί τσιμεντοκονία αλλά ο λόγος δεν είναι μόνο ότι η τελική επιφάνεια δεν είναι αρκετά επίπεδη για απευθείας επικόλληση πλακιδίων αλλά και γιατί το αφρομπετόν έχει πολύ μειωμένες αντοχές και έτσι κρίνεται απαραίτητη η παρουσία τσιμεντοκονίας.

 

Το perlobeton S δεν έχει ειδικό βάρος 330kg/m3. Sorry αυτό είναι λάθος δικό μου καθώς είδα εκ των υστέρων ότι παρέθεσα παραπάνω την αναλογία του μείγματος του περλομπετού λάθος. 330kg είναι το βάρος του τσιμέντου!

Η σωστή αναλογία είναι:

 

1 m3 perlobeton S με 330 kg τσιμέντο.

Το ξηρό φαινόμενο βάρος αυτού είναι : 850kg/m3 (περίπου)

--------------------

Το περλομπετόν της Isocon αναφέρει 803 Kg/m³ όμως δεν ξέρω αν αυτό το νούμερο περιλαμβάνει και το τσιμέντο. Χμμ, δείτε εδώ διαφοροποιείται πολύ ανάλογα με τη ποσότητα τσιμέντου: http://www.monotiki.com/FF4B0AAF.el.aspx

 

Eupalino, θέλω να σου ξεκαθαρίσω ότι άλλο είναι το perlobeton S που βρίσκεται στο site http://www.isocon.gr όπου και θα βρείς τις σωστές αναλογίες, βάρη κτλ βλέπωντας το έντυπο του προϊόντος (έχει και ένα ενημερωτικό video σχετικό!), και άλλο είναι το Περλιτόδεμα που αναφέρεται η μονωτική Κορίνθου στο site που έδωσες. Ουσιαστικά βέβαια από το ίδιο υλικό φτιάνονται τον διογκωμένο περλίτη perlomin απλά το perlobeton s είναι έτοιμο προϊόν, ενώ το περλιτόδεμα φτιάχνεται επι τόπου με βάση τις οδηγίες που δίνει το site της Μονωτικής.

Ελπίζω να έριξα λίγο φώς?

:roll:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελαφρομπετά είναι όλα τα σκυροδέματα που έχουν χαμηλό ειδικό βάρος. Είναι και το περλιτομπετόν και το αφρομπετόν.

Link to comment
Share on other sites

Το αφρομπετόν απαιτεί τσιμεντοκονία γιατί η τελική επιφάνεια δεν είναι αρκετά επίπεδη προκειμένου να κολληθούν τα πλακάκια;

Όχι. Μπορεί να είναι η τελική στρώση πρίν τις επικαλύψεις οι οποίες καλό είναι να μην έχουν μεγάλο βάρος (μάρμαρα-πλακάκια) διότι το αφρομπετό συμπιέζεται.

Περλομπετό γιατί να βάλεις; Είναι καλό για θερμομόνωση πλακών αλλά πολύ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.