Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντικατάσταση πλάκας επικαλύψεως επί φέρουσας αργολιθοδομής


 
Elounda

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

μπορεί να είστε εντός θέματος ... αλλά η πλάκα του συναδέλφου (όπως παρατήρησε και ο @ΚΑΝΑ) είναι εκτός ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι επειδή ζητήθηκε βιβλιογραφία, να οι τεχνικές οδηγίες της εποχής (που είχαν την ίδια μορφή περίπου παγκοσμίως):

 

post-33892-0-79789400-1343757407_thumb.gif

 

post-33892-0-49604800-1343757423_thumb.gif

 

post-33892-0-74325200-1343757439_thumb.gif

 

post-33892-0-81048900-1343757459_thumb.gif

 

Επομένως, αν υπάρχει αυτό που λές, agiannis78, είναι μάλλον η εξαίρεση...

 

Υ.Γ: ΚΑΝΑ, συγκινήθηκες; :)

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη ματιά έριξα γύρω Αλέξη και αυτό που είδα αναφέρω.

Και εσύ μου λες ότι βλέπεις άλλα πράγματα.

Άρα, πολύ πιθανόν να βλέπουμε σε διαφορετικές περιοχές.

Ο γενικός κανόνας όμως δεν μπορεί να προκύψει από τις εμπειρίες και όσα έχει δει ο καθένας μας, εκτός εάν κάποιος έχει γυρίσει την Ελλάδα εξετάζοντας τον τρόπο δόμησης των κτηρίων από φέρουσα τοιχοποιία.

 

Τα δοκάρια 13/40-50 στα οποία αναφέρεσαι είναι δοκάρια σε κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα και σε δρομικούς (εσωτερικούς) τοίχους που είχαν τυπικό πάχος 13cm. Στους περιμετρικούς (εξωτερικούς) τοίχους είχαν πάχος 20cm και ύψος 40~70cm.

 

Στις κατασκευές από φέρουσα τοιχοποιία με πάχος μπατικών τοίχων 20cm, τα σενάζ/δοκάρια δεν μπορούσαν να έχουν πάχος 13cm αλλά 20cm, όσο το πάχος των τοίχων.

Αν μιλάμε για κατασκευές όχι από οπτόπλινθους αλλά από λίθους, πάχους 50-60cm, τότε ναι, δεν κατασκεύαζαν σενάζια αυτού του ύψους αλλά πάλι 50(πλάτος)/20(ύψος).

 

Η βιβλιογραφία που ζήτησα δεν ήταν του τρόπου κατασκευής όπου τα σχήματα του βιβλίου του ευγενίδιου ιδρύματος είναι ενδεικτικά αλλά κάποια διπλωματική/διδακτορικό/μελέτη/αναφορά στον τρόπο δόμησης ανά την Ελλάδα που να καταλήγει βάσει κάποιου αξιόπιστου στατιστικού δείγματος σε συμπεράσματα για τον τρόπο δόμησης κατασκευών από φέρουσα τοιχοποιία και τα σχετικά διαζώματα/δοκάρια.

 

Όσο δε για την οικονομία, η συνεισφορά των δοκών στον συνολικό όγκο σκυροδέματος μιας κατασκευής είναι μικρή. Δείτε π.χ. προ/επιμετρήσεις κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα για να διαπιστώσετε πού "καταναλώνεται" το μπετόν.

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν κατάλαβες το νόημα των γραφομένων μου.

Επιπλέον, σου παρέθεσα ως βιβλιογραφία το πλέον ολοκληρωμένο σύγγραμμα οικοδομικής της εποχής, αλλά εσύ θα προτιμούσες μία... διπλωματική!

 

Δεν έχει νόημα να το παιδέψουμε το θέμα, αυτό που αναφέρεις -αν υπάρχει- είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο, αντίκειται απολύτως σε κάθε λογική σχεδιασμού -καθώς ένα δοκάρι ενσωματωμένο σε δίσκο δεν αναπτύσσει ένταση- καθώς και στον κανόνα της οικονομίας. Ακόμη κι αν ήταν ο κανόνας, θα έπρεπε να πούμε ότι είναι μία λανθασμένη πρακτική.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ: ΚΑΝΑ, συγκινήθηκες; :)

 

AlexisPap πως να μην συγκινηθώ!!!

Το θεωρείς ως λίγο..1969-2012

που να δούμε βιβλία "ευγενιδείου"

τα αγοράζαμε από κάτι μαγαζιά κοντά στα "λαδάδικα" με το ακριβό χρήμα της εποχής

κάτι για σχέδιο θυμάμαι -κάτι για στερεομετρία-κάτι για οπλ σκυρόδεμα-τοπογραφία-υλικά

 

Τι με θυμίζεις τώρα..

Το πρώτο κομπιούτερ τσέπης κυκλοφόρησε το 1972 και έκανε κάπου 1000-1200δρχ

Ένας μόνο συνάδελφος-πλουσιόπαιδο το είχε επί 2 χρόνια-προσωπικά το απόκτησα

μόλις πήρα την πρώτη δουλειά αφού αποφοίτησα

Ευτυχώς για τότε δεν ήταν και τίποτα να πάρεις δουλειά στα γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

kan62

αν και το sait το γνώριζα και το έχω δεί (ίσως και κάπου να το ανάρτησα ο ίδιος στο φόρουμ-επειδή πραγματικά αυτά τα βιβλία μου φάνηκαν ομολογουμένως πολύ χρήσιμα) σ' ευχαριστώ για την κατανόηση του βαθμού νοσταλγίας των φοιτητικών μου χρόνων

 

Ήδη όμως σε λίγο καιρό βγαίνω στην σύνταξη.. κάτι που όμως δεν επιθυμούσα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι η πλακα ειναι οντως μικρη και δεν χρειαζεται ιδιαιτερα αλλα γιατι να μην αφησεις το θεμα να τρεξει και ισως βοηθησει και αλλον κοσμο με μεγαλυτερες πλακες.Ετσι και αλλιως κανεις δεν βγηκε χαμενος απο μια ωραια κουβεντουλα :)

 

AlexisPap πως να μην συγκινηθώ!!!

Το θεωρείς ως λίγο..1969-2012

που να δούμε βιβλία "ευγενιδείου"

τα αγοράζαμε από κάτι μαγαζιά κοντά στα "λαδάδικα" με το ακριβό χρήμα της εποχής

κάτι για σχέδιο θυμάμαι -κάτι για στερεομετρία-κάτι για οπλ σκυρόδεμα-τοπογραφία-υλικά

 

Τι με θυμίζεις τώρα..

Το πρώτο κομπιούτερ τσέπης κυκλοφόρησε το 1972 και έκανε κάπου 1000-1200δρχ

Ένας μόνο συνάδελφος-πλουσιόπαιδο το είχε επί 2 χρόνια-προσωπικά το απόκτησα

μόλις πήρα την πρώτη δουλειά αφού αποφοίτησα

Ευτυχώς για τότε δεν ήταν και τίποτα να πάρεις δουλειά στα γρήγορα..

μαλλον πιο πολυ ταιριαζει ''διαλεγες δουλειες τοτε''

 

Δεν σε μπέρδεψα.

 

Είπα ότι δεν συνηθιζόταν να κατασκευάζονται σενάζ - δοκάρια ύψους 50cm. Μάλιστα, σπανίως κάναν κάποια ενίσχυση...

 

Κατά τα λοιπά, το να συνδεθείς καλά με τον τοίχο είναι κάτι που χρειάζεται όταν η δύναμη της τριβής δεν είναι αρκετή. Έχεις τέτοιον φόβο;

Και τι σημαίνει "καλή σύνδεση με τον τοίχο"; Αν συνδεθείς με την τελευταία σειρά πέτρες, έχεις εξασφαλίσει σύνδεση με τον τοίχο;

μαλιστα δεν εχω κατι τετοιο οποτε θα ειμαι οκ ευχαριστω πολυ ολους με βοηθησατε και εμαθα και κατι παραπανω (ιστορια \) Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη μη διαστρεβλώνεις όσα γράφω!

Μου παρέθεσες βιβλιογραφία με τεχνικές οδηγίες ενώ σου ζήτησα στατιστικά στοιχεία για τον τρόπο δόμησης, έστω και σε μορφή διπλωματικής.

Άλλο ζήτησα άλλο μου έδωσες, συγκρίνεις μήλα με πορτκοκάλια.

 

Καταλήγεις δε στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι ο τρόπος δόμησης που αναφέρω "αν υπάρχει", αμφισβητείς δηλαδή την ειλικρίνεια των γραφόμενών μου, "είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο",

Έκανες και στατιστική έρευνα πού δεν υπάρχει ούτε σε επίπεδο διπλωματικής! Πώς βρε Αλέξη, έχεις μαντικές ικανότητες.

 

Όσο δε για τη χρησιμότητα των περιμετρικών δοκών από Ο/Σ, σε παραπέμπω σε επίσημο κανονιστικό κείμενο που λογικά είναι το απόσταγμα της έως σήμερα επιστημονικής γνώσης. Τον EC6.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σαφής σε ο,τι έγραψα.

Αν αυτό που ισχυρίζεσαι ότι είδες υπάρχει πραγματικά, δεν έχεις παρά να γίνεις πιο συγκεκριμένος στις αναφορές σου.

Αν νομίζεις ότι έχεις δει κάπου στον ΕΝ1996 να αναφέρει ότι χρειάζονται για την έδραση των πλακών δοκάρια ύφους 40~50 εκατοστά, δώσε παραπομπή.

 

Οι ειρωνείες περί στατιστικής έρευνας και μαντικών ικανοτήτων είναι μάλλον εκτός θέματος και δεν τις σχολιάζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.