Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κλείσιμο ΙΚΑ


yian

Recommended Posts

Χαιρετώ,

θα εκτιμούσα κάποιες γενικές κατευθύνσεις πριν την επίσκεψή μου στις υπηρεσίες για τις οριστικές απαντήσεις αναφορικά με το κλείσιμο του φακέλου στο ΙΚΑ ενός έργου.

 

Πρόκειται για μια νόμιμη προσθήκη που αποπερατώθηκε εδώ και κάποια χρόνια, με τα ένσημα των εργασιών να είναι πληρωμένα, και ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να κλείσει πλέον τον φάκελο του έργου στο ΙΚΑ.

 

Επειδή δεν έχει τύχει να ασχοληθώ ξανά με κάτι αντίστοιχο, η ερώτησή μου έχει να κάνει με τη διαδικασία που απαιτείται και τα δικαιοληγητικά που πρέπει να προσκομιστούν.

Επιπρόσθετα, υπάρχει κάποιου είδους αυτοψία στην οικοδομή κατά την όλη διαδικασία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει αποπερατώθηκε εδώ και κάποια χρόνια; δηλαδή πάνω από 5 χρόνια;

Δεν του επέβαλαν πρόστιμο (150 ευρώ) λόγω μη δήλωσης αποπεράτωσης ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μπορεί να προκύψει κάποιο πρόστιμο.

 

Η συνήθης τακτική είναι να κολληθούν 1-2 ένσημα σήμερα (μερεμέτια) και να κλείσει το έργο χωρίς άλλο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ετσι ηξερα...

Αλλα μια περιπτωση προσφατα που το προτεινα στον ιδιοκτητη γυρισε και με κοροιδευε: " με κοροιδευαν στο ΙΚΑ οτι πληρωσα τοσα μεροκαματα*** και δεν χρειαζοταν να πληρωσω και το 1 εξτρα μεροκαματο"

 

 

***24 ημερομισθια ολα και ολα με πανω απο 120 πραγματικα μεροκαματα.

 

 

 

 

yian

Επειδη στο εδω ΙΚΑ βαρανε μυγες στα οικοδομοτεχνικα κανουν αυτοψιες.

Προσεξε μην εχεις καμια αυθαιρεσια ή κατασκευη εκτος ΟΑ και φας κανα προστιμο ζεστο ζεστο.

Σε αλλη περιπτωση πριν κανα χρονο φιλος εφαγε 2000Ε προστιμο επειδη αργησε να περασει τα ημερομισθια για τα πατωματα. Ειχε 5-6 μηνες να πληρωσει και του λενε "φιλε αυτοψια να δουμε τι εχεις κανει"

 

ΥΓ. Το ΙΚΑ ειναι για @#@#$$#.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry

μα ισχύει ακόμη η διάταξη για υποχρεωτική δήλωση περαίωσης

(δεν γνωρίζω σε πόσους μήνες πρέπει την υποβάλεις-πιό παλιά μάλιστα ίσχυε και η δήλωση διακοπής εργασιών-αλλά αυτή καταργήθηκε)

και βάσει αυτής το ΙΚΑ επιβάλει 150 ευρ πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...η αλήθεια είναι ότι ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε και ένα κλεισμένο ΗΧ συνεπώς ίσως είναι καλύτερα να δηλωθεί πριν εμπλακεί με το ΙΚΑ.

Σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για το κλείσιμο της καρτέλας έχουμε κάποια γνώμη?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω το νήμα μετά από επίσκεψη στο αρμόδιο ΙΚΑ σχετικά με τα δικαιολογητικά και τη διαδικασία κλεισίματος της καρτέλας.

 

Καταρχήν απαιτείται εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη για την παραλαβή οποιουδήποτε εγγράφου αφορά το έργο.

Με ΑΦΜ ή όνομα ιδιοκτήτη ο υπάλληλος μου έδωσε το ΑΜΟΕ του έργου.

 

Στη δική μου περίπτωση και επειδή η καρτέλα είναι παλιά και δεν μπορούν να βρούν στα γρήγορα το συννημένο πίνακα ενσήμων του μηχανικού, μου ζητούν να καταθέσω έγγραφο αίτημα για έλεγχο των ενσήμων του αντίστοιχου ΑΜΟΕ.

Εν συνεχεία και εάν όλα είναι πληρωμένα όπως ισχυρίζεται ο ιδιοκτήτης, προσκομίζουμε τη γνήσια οικοδομική άδεια, ένα απλό φωτοαντίγραφο (προσωπικά θα το επικυρώσω για κάθε ενδεχόμενο) και συμπληρωμένη τη Δήλωση Μεταβολών Οικοδομοτεχνικού Έργου.

 

Εάν υπάρχει κάποιο υπόλοιπο ενσήμων, όλα τα παραπάνω αφού πρώτα περάσουμε μια Αναλυτική Περιοδική Δήλωση και τακτοποιήσουμε τις εκκρεμότητες.

 

Κάτι για αυτοψία δεν αναφέρθηκε αλλά δεν πέρνω και όρκο μιας και οι ημέρες είναι επικίνδυνα νοθρές αυτή τη περίοδο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου. Ανοιξα έργο στο ΙΚΑ με 48ωρη γνωστοποίηση εργασιών. Όταν έρθει η ώρα να το "κλείσω", αντί για αντίγραφο οικοδομικής άδειας τι πρέπει να προσκομίσω στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

αφού το άνοιξες πρέπει ήδη να έδωσες στο ΙΚΑ

αντιγρ αδείας δόμησης

αντιγρ συμβολαίου

φωτ ταυτότητας

συμπληρωμένο "έντυπο απογραφής έργου"

προμέτρηση-πίνακας 3 (από μηχ/κό)

εκκαθαριστικό φωτ/πία

.....................

Μέχρι τις 10 του επόμενου μήνα από τον μήνα που απασχόλησες εργαζόμενους

πρέπει να πας Α.Π.Δ (καταστάσεις εργαζ/νων) ή να τις υποβάλεις ηλεκτρονικά μέσω λογιστή (οπότε πληρώνεις και πέραν απο την 26 που αναφέρω πιο κάτω)

Κάθε μήνα και μέχρι στις 26 εκάστου πρέπει να πληρώσεις μέσω τραπέζης πλεον

 

Όταν θα πας την τελευταία ΑΠΔ συμπλ/νεις και τη "δήλωση αποπεράτωσης εργασιών"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.