Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κολώνα ΔΕΗ μέσα σε οικόπεδο


isospin

Recommended Posts

Καλησπέρα,

πρόσφατα απέκτησα ένα οικόπεδο 160 μ2 μέσα στην πολη της Λάρισας. Το οικόπεδο είναι άρτιο- οικοδομήσιμο και εντός σχεδίου πόλης αλλά μέσα στα όρια του έχει μια ξύλινη κολώνα της ΔΕΗ.

 

1) Τι ακριβώς πρέπει νά κάνω για να μεταφερθεί? Να καταθέσω υποχρεωτικά οικοδομική άδεια (όταν αποφασίσω να χτίσω) για μεταφερθεί ή μεταφέρεται και άνευ οικοδομικής άδειας?

 

2) Το κόστος της μεταφοράς το επωμίζεται η ΔΕΗ ή εγώ?

 

3) Πόσο καιρό περίπου διαρκεί η διαδικασία μεταφοράς?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι δυστυχώς έκανα το λάθος και δεν μίλησα δίοτι κάποιοι φίλοι μου είπαν οτι εφοσον το οικοπεδο ειναι αρτιο,οικοδήμησιμο και εντός σχεδίου μπορούσα να κάνω αίτηση και να την πάρουν οπότε επαναπαύτηκα. Σήμερα όμως που μίλησα με κάποιο μηχανικό μου είπε οτι το κόστος της μεταφοράς θα βαρύνει εμένα ( και μάλιστα μου μίλησε για 2 με 3 χιλιάρικα) και προβληματίστηκα διότι το θεωρώ παράλογο να πληρώσω εγώ (πόσο μάλλον αν εμποδίζει το χτίσιμο).... Λέω να πάω αύριο απ τη ΔΕΗ να το ξεκαθαρίσω. Απλά ρώτησα μήπως κανείς απο σας έτυχε σε ανάλογο περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

να πας ΔΕΗ, και κρίμα για εσένα που δεν είχες κάνει έναν έλεγχο με μηχανικό για την αγορά του οικοπέδου πριν.... θα σου είχε στοιχίσει λιγότερα ένας γενικός προέλεγχος του οικοπέδου σου και ακόμα δεν τελείωσες.

 

Μην επαναπαύεσαι ξανά περιμένοντας από ένα φόρουμ να σε συμβουλεύει έτσι γενικά όπως πριν με απλή ερώτηση σε κάποιους φίλους σου.

Στοιχίζει πολλά αυτή η επανάπαυση.

Καληνύχτα από εμένα και καλά κουράγια στην ΔΕΗ κατ αρχήν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, έκανα 3 συγκεκριμένες ερώτησεις. Αν δεν μπορείς να της απαντήσεις, ή σου φαίνονται "χαζές" ή ή οτιδήποτε μην κάνεις reply. Οκ μπορεί να έκανα λάθος που δεν το έψαξα. Απο κει και πέρα όμως το ειρωνικό σου ύφος δεν μου αρέσει. Sto forum ρώτησα ΜΗΠΩΣ και κάποιος χριστιανός έτυχε σε ανάλογη περίπτωση. Αν όχι, έχει καλώς, η ειρωνεία όμως είναι περιττή.

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αγαπητέ, δεν τις γνωρίζω τις απαντήσεις. Αν τι είχα θα σου τις έλεγα.

 

Γνώριζα όμως μια διαδικασία που θα σε απαλλάξει από άλλα προβλήματα και αυτό σου πρότεινα

.

Αν το εξέλαβες ως ειρωνεία είναι δική σου εντύπωση και όχι δική μου πρόθεση.

 

Καλή επιτυχία στο ακίνητο σου και καλορίζικο βασικά.

 

Υ.Γ.

Φυσικά ούτε εμένα μου αρέσει το δικό σου ύφος, ειδικά όταν είσαι εσύ που ζητάς βοήθεια και μετά βάζεις χέρι και απαγορεύεις να σου απαντούν αν δεν σου αρέσει η απάντηση.

Edited by Didonis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, έκανα 3 συγκεκριμένες ερώτησεις. Αν δεν μπορείς να της απαντήσεις, ή σου φαίνονται "χαζές" ή ή οτιδήποτε μην κάνεις reply. Οκ μπορεί να έκανα λάθος που δεν το έψαξα. Απο κει και πέρα όμως το ειρωνικό σου ύφος δεν μου αρέσει. Sto forum ρώτησα ΜΗΠΩΣ και κάποιος χριστιανός έτυχε σε ανάλογη περίπτωση. Αν όχι, έχει καλώς, η ειρωνεία όμως είναι περιττή.

 

Ποιος σε ειρωνεύτηκε????

 

εν πάσει περιπτώσει σε πελάτη μου ήθελαν πρώτα την έκδοση οικοδομικής άδειας για να δουν ότι όντως εμποδίζει, το κόστος ήταν πιο μικρό αλλά δεν θυμάμαι αν το επωμίστηκε ο πελάτης και η διαδικασία πήρε περίπου 1,5-2 μήνες από την κατάθεση της αίτησης με όλα τα σχέδια της άδειας στην ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο χρονια εκανα αλλαγη θεσης της κολωνας αλλα σε χωριο κατω των 2000 κατοικων και η ΔΕΗ ηρθε και αλλαξε την θέση. Δεν πληρωσα κατι.

Δηλαδη αν για καποιο λογω (ανεμος , κεραυνος...) πεσει ή παρει κλιση ή σπασει η κολωνα δεν θα την φτιαξουν ισως και αλλου.

Link to comment
Share on other sites

ελάτε βρε συνάδελφοι

Ποιός μηχανικός θα ζητήσει λεφτά για μια τέτοια γενική πληροφορία που έκανε ο άνθρωπος ;

Τι τον αποπήρατε και τον κοκκινίσατε λέτε και ο σκοπός του φόρουμ είναι οι βαθμοί;

(Didonis αφού αγόρασε σίγουρα πήρε μηχανικό-τοπογραφικό δεν έκανε ;

τζάμπα αποπαίρνετε ανθρώπους που αν δεν τους θέλαμε -θα τους αποκλείαμε εξ αρχής)

 

προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν βαθμοί και τα τοιαύτα και όσες φορές συμμετέχω, συμμετέχω

επειδή έζησα (πάω για σύνταξη σε λίγες μέρες και οι περισσότεροι το ξέρετε) όλη την εξέλιξη τις αύξησης της γραφειοκρατίας και της πολυνομίας

και κατανοώ τό χάος που συναντά από τα πρώτα βήματα ένας νέος μηχανικός και ειλικρινά αυτόν θέλω να βοηθήσω

μη εξαιρώντας όμως και έναν απλό πολίτη που κάνει αντίστοιχη και έτσι κι' αλλιώς απλήρωτη ερώτηση

είτε μέσω φόρουμ είτε απ' ευθείας μέσα στο γραφείο μου

 

Λοιπόν όταν με το καλό εκδώσεις οικ άδεια και η κολώνα σε εμποδίζει στην ανέγερση ή δεν τηρεί τα μέτρα ασφαλείας (1.2μ από την οικοδομή σου ή τον τυχόν εξώστη της) η ΔΕΗ θα την βγάλει ανέξοδα για σένα

Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορείς να πληρώσεις (το κόστος το καθορίζει εκείνη-ανάλογα με τη μελέτη της) και να την μετατοπίσεις

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γειά σας...

 

 

δηλαδή, για να καταλάβω, εχω ενα οικοπεδο εντος σχεδίου, γωνιακό,και θελω να το περιφράξω απλά,με άδεια φυσικα, κι εχει σε δυο σημεία δυο κολώνες της ΔΕΗ.μέσα απο τις ρημοτομικές γραμμές.Θα μου τις αφησει η ΔΕΗ μεσα στο οικοπεδο, επειδη δεν θα χτίσω?

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.