Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum. Δεν είδα να υπάρχει θέμα για βεβαιώσεις σε εκτός σχεδίου γήπεδα, και έτσι είπα να ξεκινήσω ένα, διατυπώνοντας ταυτόχρονα μερικές απορίες. Δεν είναι η πρώτη φορά που μετράω αγροτεμάχια και μου ζητείται η έκδοση βεβαίωσης 4014. Τις προηγούμενες φορές όμως, τα αγροτεμάχια ήταν σε περιοχές που τις ήξερα καλά, και ήταν κάπως πιο απλές περιπτώσεις. Πάμε λοιπόν:

 

1. Μέτρησα κάποια αγροτεμάχια τα οποία δεν γνωρίζω αν το Δασαρχείο θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει ως δάσος. Απαιτείται έκδοση πράξης χαρακτηρισμού για την έκδοση βεβαίωσης ή όχι;

2. Κάποια από τα αγροτεμάχια που μέτρησα είναι "μισό χωράφι - μισό δάσος". Κανονικό δάσος. Έτσι τα είχαν από παλιά για υλοτομία. Εννοείται πως το δάσος όσο πάει και μικραίνει. Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται;

3. Μια συρμάτινη περίφραξη που έχω σε ένα αγροτεμάχιο, μάλλον θα την αγνοήσω...

4. Ένα από τα αγροτεμάχια είναι 4.5στρ. και είναι χωρισμένο στη μέση με συμβόλαιο. Στην περίπτωση αυτή βγάζω βεβαίωση μόνο για τον δικό μου πελάτη, έτσι;

 

Όλα τα αγροτεμάχια είναι ιδιοκτησίες, δεν ανήκουν σε διανομές ή αναδασμούς.

Link to comment
Share on other sites

thanar

σύμφωνα με αυτό (τροπ/ση του άρθρου 23-δεν ελέγχεις ως μηχανικός, αν το γήπεδο είναι μέσα σε δάσος αρχαιολογα ή δημόσιο χώρο αλλά αν η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση βρίσκεται».)

 

3.
«Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της περίπτωσης στ΄ της προηγούμενης παραγράφου η μεταβίβαση αυτοτελούς ιδιοκτησίας ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρής

η, άλλη από τις αναφερόμενες στην παράγραφο 2 και εφόσον:».

3.(ΠΑΛΙΑ)Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της προηγούμενης παραγράφου η μεταβίβαση αυτοτελούς ιδιοκτησίας ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, αν:

«α) η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση βρίσκεται».

α)το ακίνητο βρίσκεται:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα thanar.

 

3. Σωστά

4. Χωρισμένο στην μέση εννοείς κατάτμηση ή κάθετη ?

1-2 . Αυτό που ρωτάς κατά την γνώμη μου δεν σχετίζεται με τον 4014 διότι από το κείμενο της βεβαίωσης δεν προκύπτει ότι βεβαιώνουμε εμείς κάτι για τον χαρακτήρα του γηπέδου ή γεωτεμαχίου (και όχι αγροτεμαχίου ..επιμένω ). Το ίδιο ερώτημα μας βασάνιζε και προ 4014.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Ήταν σαφέστατες.

 

Όσον αφορά το (4), αντιγράφω αποσπασματικά από την αποδοχή κληρονομιάς: "...ένας αγρός {...} συνολικής εκτάσεως 4500τ.μ., διαιρετή έκταση μέτρων 2250..." και παρακάτω "το παραπάνω αγροτικό ακίνητο περιήλθε στην πλήρη και αποκλειστική κυριότητα {...}, από διανομή αγροτικών ακινήτων που έγινε δυνάμει του με αριθμό {...} συμβόλαιο διανομής αγροτικών ακινήτων του συμβ/φου {...} του έτους 1989"

Προσωπικά δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο σε συμβόλαιο. Υποψιάζομαι πως μάλλον για κατάτμηση μιλάμε...

 

avgoust, έχεις δίκιο για το "γεωτεμάχιο" vs "αγροτεμάχιο". Συνήθως χρησιμοποιώ τον όρο "γήπεδο".

Link to comment
Share on other sites

..και βεβαια ειναι κατατμηση...και βεβαια ειναι νομιμη

αφου βασιζεται σε συμβόλαιο διανομής που εγινε το ετος 1989. μεταξυ κληρονόμων, σε πατρογονικα ακίνητα...

Εγινε μια διανομή, πηρε καθενας τα δικα του......όλα καλά...

 

δεν εχω καταλάβει ακόμα για ποια ακριβως πραξη μετράς τα χωραφια......

Αν πρόκειται να πουλησουν, το προβλημα δεν ειναι ο 4014, αφου δεν εχεις κτισματα

Αλλά η βεβαιωση του Δασαρχείου...

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εμένα στα μεγάλα κτήματα που έχουν και κάποια βλάστηση και που στην περιοχή μου είναι συνηθισμένο φαινόμενο και που δεν υπάρχουν δημόσιες εκτάσεις λόγω της συνθήκης του Λονδίνου (όπου όλες οι εκτάσεις αγοράστηκαν από τους αρχικούς Τούρκους ιδιοκτήτες ,μέσω ιδιωτών με συμβόλαια εκτος από τα βακούφια που αγόρασε το νεοσύστατο Ελλήνικό κράτος που παλι δεν υπάρχουν παρά λίγα στην περιοχή μου ) η απορία μου λοιπόν είναι πως μπορούμε να ελέγξουμε αν υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα Θα πρέπει να γίνουμε Ιντιάνα Τζόουνς να ψάχνουμε μέσα σε ατελείωτες εκτάσεις τις οποίες συνήθως μετράμε κινούμενοι περιμετρικά. Και το λέω γιατί σε ένα από αυτά είδα ένα γουρουνοκάλυβο καθώς και ένα πέτρινο κονάκι το οποίο ήταν φρεσκοκτισμένο και δεν φαινόταν παρά μόνο αν όργωνες σπιθασμή προς σπιθασμή το έδαφος και από διαβάσεις που μόνο οι ντόπιοι γνωρίζουν Εγώ το είδα τυχαία περνώντας για άλλο λόγο από το σημείο με κάτοικο της περιοχής που γνώριζε τα κατατόπια

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

καλημερα γεωργιε,

 

πρώτα -πρωτα

με επισκόπηση απο τον κ. γουγλιο

μετά, απο τον σιορ κτιμανετιο...

ή, αν πρόκειται για κάποιο τεράαααστιο κτήμα...

ίσως...ενα ελικόπτερο..... :smile:

Ζηταω πολλά..ε...

 

καλημερα σε όλους και δροσερή...

 

υγ.

αυτο το "κονακι" που είπες -εκπληκτική πράγματι λέξη-,

αν είχε και κατι σαν αυτο που τα παληά χρόνια ονόμαζαν "γυναικωνιτη"...

θα μπορουσε να αναχθει "επί χρόνων τουρκοκρατίας..." "????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημέρα, 

Έχω 3 αγροτεμάχια διανομής,αδόμητα, του ιδίου ιδιοκτήτη, δίπλα δίπλα, και επρόκειτο να γίνει συμβολαιογραφική πράξη, θα πρέπει να εκδοθούν 3 βεβαιώσεις (μία για το καθένα) ή 1 βεβαίωση ως ένα ενιαίο..??

Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κάποια εγκύκλιο-διευκρίνιση (εφόσον υπάρχει)..?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

αν καθε ενα ειναι αρτιο και οικοδομησιμο  και τα μεταβιβαζει ξεχωριστα... δινεις "τρεις"

 

αν τα θεωρει "ενιαιο, ενωμενο τοις πραγμασι" και πουληθουν σαν ενα
δινεις μια

 

υγ

να μιλησεις με τον συμβ/φο τι πραξη θα κανει

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

περνά ο αγωγός του φυσικού αερίου απο το αγροτεμάχιο και (θέλει-πρέπει) να φαίνεται ένα ενιαίο, οπότε η συμβ/κή πράξη αφορά την ενοποίηση των αγροτεμαχίων σε ένα.

 

Ρωτώ αν έχω το δικαίωμα να εκδώσω μια βεβαίωση για 3 αγροτεμάχια

 

Θα μπορούσε πχ να εκδώσω 3 βεβαιώσεις, ένα για το καθένα, και η συμβ/φος να κάνει την όποια περιγραφή θέλει, (είναι λάθος) ..? 

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.