Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Astrolavos, ευχαριστώ για την απάντηση σου. Όσον αφορά τα ιδιωτικά έγγραφα όπως περιέγραψα π..χ το μετοχολόγιο, τί κάνω;

Πρέπει να θεωρήσει το γνήσιο τους ένας δικηγόρος;

 

 

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω να σου απαντήσω με σιγουριά. Αυτό που ξέρω είναι πως οτιδήποτε παράγεις εσύ (π.χ. Υ.Δ ή/και άλλα ιδιωτικά έγγραφα) υπογράφεται ψηφιακά , αφού περάσει προηγουμένως από το ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής. Άρα πολύ πιθανόν να θέλει γνήσιο. Κάνε μια ερώτηση στο αρμόδιο τμήμα όμως, γιατί από υπηρεσία σε υπηρεσία αυτά μπορεί να αλλάζουν. 

Πάντως στη θέση σου, θα έπαιρνα το γνήσιο από δικηγόρο για να είμαι καλυμμένος στην 1η κλήση και μετά ρωτώντας την υπηρεσία θα έπραττα αναλόγως στη δεύτερη κλήση και αντίστοιχα στις επόμενες δημοπρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή δεν έχω εμπειρία στην συμπλήρωση του ΤΕΥΔ, κάποιες απορίες:

1. Στο μέρος Α, "Πληροφορίες σχετικά με τον οικονομικό φορέα", στην ερώτηση αν "ο οικονομικός φορέας είναι εγγεγραμμένος σε επίσημο κατάλογο/Μητρώο εγκεκριμένων οικονομικών φορέων ή διαθέτει ισοδύναμο πιστοποιητικό", ποιοι οικονομικοί φορείς εννοούνται ? Π.χ. η εγγραφη σε ένωση εργοληπτών μηχανικών κλπ, θεωρείται τέτοιου είδους φορέας?

2. Στο μέρος ΙΙΙ, λόγοι αποκλεισμού, Β: Λόγοι που σχετίζονται με την καταβολή φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης , στην ερώτηση "Εάν η σχετική τεκμηρίωση όσον αφορά την καταβολή των φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης διατίθεται ηλεκτρονικά", γράφετε κάτι? Π.χ. σημειώνετε την ιστοσελίδα του εφκα?

3. Στο Μέρος IV: Κριτήρια επιλογής, Α: Καταλληλότητα , στην ερώτηση αν " ο οικονομικός φορέας είναι εγγεγραμμένος στα σχετικά επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στην Ελλάδα ή στο κράτος μέλος εγκατάστασήςτου", τί απαντάτε? Π.χ. εγγραφή στο Τ.Ε.Ε με αριθμό μητρώου τάδε?

4. Στο Μέρος VI: Τελικές δηλώσεις, πρέπει να συμπληρώσουμε το πεδίο του κειμένου που γράφει " Ο κάτωθι υπογεγραμμένος δίδω επισήμως τη συγκατάθεσή μου στην Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών Τάδε  προκειμένου να αποκτήσει πρόσβαση σε δικαιολογητικά των πληροφοριών τις οποίες έχω υποβάλλει στ... [να προσδιοριστεί το αντίστοιχο μέρος/ενότητα/σημείο] του παρόντος Τυποποιημένου Εντύπου Υπεύθυνης Δήλώσης για τους σκοπούς του έργου τάδε ". Ποιο μέρος  του ΤΕΥΔ εννοεί ότι πρέπει να συμπληρωθεί εκεί όπου υπάρχουν οι ... ? Επίσης, ποιος θεωρείται ο αριθμός αναφοράς του έργου? Ο κωδικός του ΚΗΜΔΗΣ ?ο CPV ? κάποιος άλλος?

5. Το ΤΕΥΔ σφραγίζεται και υπογράφεται σε όλες του τις σελίδες?

6. Στις επιλογές "ΝΑΙ" - "ΟΧΙ" , η απάντηση με χρήση του συμβόλου τικαρίσματος του word, είναι αποδεκτή? ή θέλουν κάποιον άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ.


 
Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Pirsogiannis καλη αρχη!!!

Εδω οι απαντησεις που θελεις.....

1. Επίσημο κατάλογο εννοουν το ΜΕΕΠ - οπτε αναφερεις το Αριθμο Μεεπ του πτυχιου σου

2. https://www1.gsis.gr - Για τη φορλογικη σου ενημεροτητα - Αναγραφεις τον αριθμο πρωτοκολου της φορολογικης σου

3. Εδω αναγραφεις τα επιμελητηρια που εισαι γραμμενος. Σιγουρα το ΤΕΕ οπως γραφεις, και αν εισαι σε καποιο εμπορικο ή βιομγχανικο της περιοχης σου αναγραφεις και αυτο συμπληρωνοντας αν θες και τον αριθμο ΓΕΜΗ

4. Συνηθως ειναιτο [ ΜΕΡΟΣ ΙΙ/ΕΝΟΤ.Α, ΜΕΡΟΣ ΙΙΙ/ΕΝΟΤ.Β, ΜΕΡΟΣ ΙV/ΕΝΟΤ.Α] - δηλαδη οπου εχεις αναγραψει λινκ - ή αλλιως γραφεις σε ολα και τελειωνεις. Υποτίθεται τους δίνεις το οκ για να σε ψαξουν στο ΤΕΕ, ΔΟΥ κλπ

5. Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να υπογραψεις την τελευταια σελιδα που σου ζηταει την υπογραφη σου και σφραγιδα. Αν θες και ολες δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα ουτε και απαγορευτικο. Καποια προγραμματα ψηφιακης υπογραφης σου δινουν τη δυνατοτητα να στις υπογραφει ολες τις σελιδες. καποια άλλα ομως σε αφηνει να βαλεις μονο μια υπογραφη..... οποτε επιλεγεις και  υπογραφεις  μονο την τελευταια σελιδα που σου ζηταει την υπογραφη+σφραγιδα

Ο αριθμος του εργου ειναι ο κωδικος του ΚΗΜΔΗΣ (ΑΔΑΜ) - ειναι αυτος που αναφερεται και στην πρωτη σελιδα με τα στοιχεια του εργου που συμπληρωνεται απο την υπηρεσια - ο οποιος ειναι ο ιδιος αριθμος που αναφερεται στην διακηρυξη (ΑΔΑΜ) - τον οποιο αναφερεις και στην εγγυητικη σου

6. Τα ναι-οχι τα γραφεις βαζοντασ Χ ή ενα τικ. Εγω και κανω και bold για να μην παιδευονται τα παιδια......

 

SOS!!!!! Μην φτιαξεις ποτε ενα προτυπο ΤΕΥΔ και να το χρησιμοποιεις σε ολες σου τις δημοπρασιες αλλαζοντας μόνο την πρωτη σελιδα. Καποιος υπηρεσιες κοβουν και ραβουν το ΤΕΥΔ στα μετρα τους αναλογα με τις απαιτησεις τους. Οποτε καθε φορα θα συμπληρωνεις το δικο τους!

 

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θερμά Αναστασία.

Κάτι τελευταίο: όπου "αριθμο πρωτοκολου της φορολογικης σου" στο 2, εννοείς τον αριθμο καταχώρησης που πήρε η φορολογική μου στο taxis?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τις αιτησεις σου αλλα της ενημεροτητας που πηρες. 

Αν υποβαλεις αιτηση ηλεκτρονικα - το γραφει καθαρα κατω απο το σημα της ΑΑΔΕ αριστερα (Αρ. Πρωτοκολλου-και ημ/νια)

Αν ειναι απο ΔΟΥ -  ( το μπλε χαρτακι) νομιζω το γραφει δεξια ....... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2018 at 11:13 ΠΜ, pirsogiannis said:

Καλημέρα επειδή δεν έχω εμπειρία στην συμπλήρωση του ΤΕΥΔ, κάποιες απορίες:

1. Στο μέρος Α, "Πληροφορίες σχετικά με τον οικονομικό φορέα", στην ερώτηση αν "ο οικονομικός φορέας είναι εγγεγραμμένος σε επίσημο κατάλογο/Μητρώο εγκεκριμένων οικονομικών φορέων ή διαθέτει ισοδύναμο πιστοποιητικό", ποιοι οικονομικοί φορείς εννοούνται ? Π.χ. η εγγραφη σε ένωση εργοληπτών μηχανικών κλπ, θεωρείται τέτοιου είδους φορέας?

2. Στο μέρος ΙΙΙ, λόγοι αποκλεισμού, Β: Λόγοι που σχετίζονται με την καταβολή φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης , στην ερώτηση "Εάν η σχετική τεκμηρίωση όσον αφορά την καταβολή των φόρων ή εισφορών κοινωνικής ασφάλισης διατίθεται ηλεκτρονικά", γράφετε κάτι? Π.χ. σημειώνετε την ιστοσελίδα του εφκα?

3. Στο Μέρος IV: Κριτήρια επιλογής, Α: Καταλληλότητα , στην ερώτηση αν " ο οικονομικός φορέας είναι εγγεγραμμένος στα σχετικά επαγγελματικά ή εμπορικά μητρώα που τηρούνται στην Ελλάδα ή στο κράτος μέλος εγκατάστασήςτου", τί απαντάτε? Π.χ. εγγραφή στο Τ.Ε.Ε με αριθμό μητρώου τάδε?

4. Στο Μέρος VI: Τελικές δηλώσεις, πρέπει να συμπληρώσουμε το πεδίο του κειμένου που γράφει " Ο κάτωθι υπογεγραμμένος δίδω επισήμως τη συγκατάθεσή μου στην Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών Τάδε  προκειμένου να αποκτήσει πρόσβαση σε δικαιολογητικά των πληροφοριών τις οποίες έχω υποβάλλει στ... [να προσδιοριστεί το αντίστοιχο μέρος/ενότητα/σημείο] του παρόντος Τυποποιημένου Εντύπου Υπεύθυνης Δήλώσης για τους σκοπούς του έργου τάδε ". Ποιο μέρος  του ΤΕΥΔ εννοεί ότι πρέπει να συμπληρωθεί εκεί όπου υπάρχουν οι ... ? Επίσης, ποιος θεωρείται ο αριθμός αναφοράς του έργου? Ο κωδικός του ΚΗΜΔΗΣ ?ο CPV ? κάποιος άλλος?

5. Το ΤΕΥΔ σφραγίζεται και υπογράφεται σε όλες του τις σελίδες?

6. Στις επιλογές "ΝΑΙ" - "ΟΧΙ" , η απάντηση με χρήση του συμβόλου τικαρίσματος του word, είναι αποδεκτή? ή θέλουν κάποιον άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ.


 

Καλησπέρα συνάδελφε,

σύμφωνα με την επίσημη Κατευθυντήρια Οδηγία 23 του ΕΑΑΔΗΣΥ (δες εδώ), τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά:

  1. Επίσημο Κατάλογο συνιστά η βεβαίωση ΜΕΕΠ, μόνο σε συνδυασμό με ενημερότητα πτυχίου. Σε διαφορετική περίπτωση απαντάς ΟΧΙ στην ερώτηση αυτή, καθώς η βεβαίωση ΜΕΕΠ από μόνη της δεν αποτελεί επίσημο κατάλογο
  2. Αναγράφεις εφόσον θες https://www1.gsis.gr/vpist για τον έλεγχο της φορολογικής https://apps.ika.gr/eCheckInsurance/ για τον έλεγχο της ασφαλιστικής ενημερότητας σου, με τους αντίστοιχους αριθμούς πρωτοκόλλου και συστήματος κάθε εγγράφου. ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό.

  3. Περιγράφεις αναλυτικά τη βεβαίωση ΜΕΕΠ σου.

  4. Τα στοιχεία που πρέπει να συμπληρώσει στις τελικές δηλώσεις τα παίρνεις απ' την πρώτη σελίδα του ΤΕΥΔ που σου χορηγεί η υπηρεσία (Όνομα έργου, Κωδικός στο ΚΗΜΔΗΣ ή ΑΔΑΜ, CPV, κλπ.)

  5. Το ΤΕΥΔ εφόσον υπογράφεται ψηφιακά θέλει μία σφραγίδα σε οποιοδήποτε σημείο του pdf σου. Καλό είναι, για να είναι ευκρινές να την κάνεις κάτω απ' τις τελικές δηλώσεις.

  6. Το τσεκάρισμα με Χ στην επιλογή που δίνεις σου αρκεί .

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω ένα θέμα με μια διαχειριστική αρχή όπου η εκεί μηχανικός προκειμένου να εγκρίνει τα τεύχη δημοπράτησης και την ίδια την διακήρυξη, ζητά προμετρητικά σχέδια. Στο φάκελο του έργου υπάρχει αναλυτικότατη περιγραφική προμέτρηση όπου γίνεται αναφορά ανά περιοχή του έργου, των διαστάσεων των προμετρούμενων στοιχείων, αθροίζονται ανά όμοιες περιοχές κλπ. Δηλαδή η προμέτρηση που έχω δώσει, δεν είναι ένα απλό νούμερο και τρέχα γύρευε πως προέκυψε. Παρά ταυτα ζητά προμετρητικά σχέδια.

 

Το ερώτημα μου μου είναι εάν γνωρίζει κάποιος από εσάς εάν στις προδιαγραφές σύνταξης μελετών ή των τευχών δημοπράτησης, είναι απαιτούμενη η σύνταξη τέτοιων προμετρητικών σχεδίων και από που νομιμοποιείται η υπάλληλος να ζητά τέτοια. Είναι η πρώτη φορά που μου ζητούνται έχοντας συντάξει πληθώρα τευχών δημπράτησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει η δυνατότητα συμμετοχής σε διαγωνισμό στον όποιο αυτός που θέλει να συμμετάσχει δεν διαθέτει την κατηγορία πχ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ  που ζητεί η διακήρυξη . Ο διαγωνισμός γίνεται με τον  Ν.4412/2016 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.