Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με ενυδρείο


annakid

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

 

Με παρεπεμψαν σε εσας απο ενα ενυδρειακο φορουμ κι ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε γιατι εχω απελπιστει. Το πρωι μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι το ενυδρειο (στο οποιο ευτυχως δεν κατοικουσαν ακομα ψαρια) ετρεχε νερα. Αφου το ξεστησα μετα απο αρκετες ωρες ολο καταφερα να δω οτι στον πατο υπηρχε μια ρωγμη. Δε ξερω πως εγινε, μαλλον εφταιγε η ακαταλληλοτητα του επιπλου στο οποιο το ειχα ακουμπησει προσωρινα. Για να μην τα πολυλογω, η μονη ιδεα που εχω (δεδομενου οτι δε γνωριζω κανενα τζαμα και δεν εχω και μεγαλη οικονομικη ευχερεια για να πληρωσω καποιον) ειναι να παρω κομμενο τζαμι απο μεγαλο πολυκαταστημα και να το κολλησω με ενυδρειακη σιλικονη απο τη μεσα μερια (δημιουργωντας ουσιαστικα νεο εσωτερικο πατο- χωρις να πειραξω τον ηδη σπασμενο), ενω για μεγαλυτερη ασφαλεια λεω να παρω αλλο ενα στην ιδια διασταση με τον εξωετρικο σπασμενο πατο και να το κολλησω απο εξω, να κανω δηλαδη ουσιαστικα ενα "σαντουιτς" με 3 πατους οπου στη μεση θα ειναι ο σπασμενος. Το προβλημα ειναι οτι το καταστημα αυτο φερνει και κοβει μεχρι 6 χιλιοστα τζαμια. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι αν το κανω ολο αυτο με αυτα τα τζαμια, θα αντεξει το ενυδρειο;

 

Συγγνωμη αν σας κουρασα.

 

 

Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος έγκυρα σε αυτήν την ερώτηση. Αξίζει να το προσπαθήσεις αφού ασχολείσαι με τα ενυδρεία αλλά προσωπικά αμφιβάλλω ότι θα κρατήσει πολύ...

Ίσως αν προσαρμόσεις ένα συνολικό πάτο κάτω από τον σπασμένο με πολύ καλή συγκόλληση...

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν βάζεις ως πάτο κάτι σε συγκολλητό ξύλο με καλό πλαϊνό τελείωμα;;

που θα σε πειράξει; δεν έχεις χαλικάκια κάτω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

...συγκολλητό ξύλο ...;;

...

 

Εχμ, δεν το κατέχω το θέμα αλλά θα με ανησυχούσε να συγκολληθούν δυο διαφορικά υλικά με διαφορετικές θερμικές διαστολές συστολές.

Παίζει η πιθανότητα το νεράκι να περνά από ρωγμή που θα μεγαλώνει.

 

Οπότε (νομίζω χωρίς να ξέρω) η λύση για το σάντουιτς με ίδιο υλικό (τζάμι) είναι η καλύτερη.

Τώρα το 6αρι αν επαρκεί ή όχι άντε κάνε υπολογισμούς τάσεων και διαστάσεις ενυδρείου.

 

Αν βρεθεί συνάδελφος που να έχει ασχοληθεί και με μικρά ενυδρεία θα μπορέσει να φωτίσει το θέμα να βρουν σπιτάκι τα ψαράκια.

 


εδιτ

 

...

...να παρω κομμενο τζαμι απο μεγαλο πολυκαταστημα ...

...

Τώρα το πρόσεξα αυτό

 

Τα πολυκαταστήματα δεν είναι καλά καταστήματα.

Στην περιοχή σου σίγουρα υπάρχει κατάστημα που πουλά τζάμια. Ψάξε και σίγουρα θα βρεις σχετικά κοντά σου.

Βαλε το ενυδρείο στο αμάξι σου, το πας εκεί, έχει ότι πάχος από τζάμια θες, θα το κόψουν το κομμάτι που θα χρειαστείς, πάχος ξέρουν αυτοί ακόμα και με το μάτι , θα στο κολλήσουν και είμαι σίγουρος ότι θα σου στοιχίσει πιο φτηνά από το να αγοράζεις 6αρια τζάμια, σιλικόνες κλπ

Αν έφερνες τζαμά σπίτι σου, να δει να πάρει μέτρα να έρχεται ξανά σίγουρα το κόστος μεγαλώνει

Αν το κάνεις και έχεις καλό αποτέλεσμα ενημέρωσε μας

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. Τα πηρα απο μεγαλο πολυκαταστημα επειδη και τα 2 μαζι τα πηρα 10,5€, τη στιγμη που σε αλλα γειτονικα καταστηματα που ρωτησα μου ειχαν πει 20€ το ενα. Θα το δοκιμασω και θα σας πω πως θα παει, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι πάχος έχει ο πάτος?

 

Αν είναι πάνω από 100-150 λίτρα εφαρμόζεις σάντουιτς με τον εξής τρόπο που φαίνεται στην φώτο ( κόκκινη διακεκομμένη είναι η ρωγμή ) :

 

κάτω μέρος του πάτου

1) Μπλε : γαζί σιλικόνης πάνω στη ρωγμή χωρίς την ειδική μύτη στο φυσίγγιο για να βγει όσο πιο πολύ σιλικόνη

2) Πράσινο & κίτρινο : χοντρά γαζιά σιλικόνης

3) Κόκκινο : γαζί που κλείνει το κενό που είχαμε αφήσει για να φύγει ο αέρας.

 

πάνω μέρος του πάτου

4) Μπλέ χοντρό γαζί

5) Κολλάμε την τσόντα του τζαμιού (μπλε διακεκομμένη) απο τη μέσα μεριά με την ίδια φιλοσοφία που κολλήσαμε την πάτο.

 

Αν είσαι κάτω από 100 λίτρα κάνε μόνο τα βήματα 1 , 2 , 3 .

 

Πες μου όμως και τα λίτρα να σου πω για τα πάχη των τζαμιών.

ρωγμή.pdf

Edited by vasiliskap
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.