Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΖΝΧ από τοπικό λέβητα αερίου


agiannis78

Recommended Posts

Συνήθης νομίζω περίπτωση.

 

Σε διαμέρισμα για το οποίο θα εκδώσω ΠΕΑ, υπάρχει ατομικός (τοπικός) λέβητας αερίου που χρησιμοποιείται και για θέρμανση και για ΖΝΧ.

Ο λέβητας είναι ισχύος 24kW και έχει βαθμό απόδοσης 94% σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

 

Για το ΖΝΧ θα συμπληρώσω:

Παραγωγή

Τύπος: Τοπική μονάδα φυσικού αερίου

Πηγή ενέργειας: Φυσικό αέριο

Ισχύς: 24KW (από τα στοιχεία του κατασκευαστή)

Β. Απ.: 0,94 (από τα στοιχεία του κατασκευαστή) ή 0,85 κατά την παρ. 4.8.2.4 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010;

Μήνες: 1,00 σ' όλους

 

Δίκτυο διανομής

Τα αφήνω όπως έχουν.

Β. Απ.: 1,00

 

Σύστημα αποθήκευσης

Τα αφήνω όπως έχουν.

Β. Απ.: 1,00

 

Βοηθητικές μονάδες

Τα αφήνω όπως έχουν.

Ισχύς: 0,00 kW

 

Να σημειώσω ότι το ηλεκτρικός θερμοσίφωνας έχει παραμείνει ως εφεδρικός.

Τον αγνοώ ή τον λαμβάνω υπόψη μου κάνοντας κάποια κατανομή;

 

Υ.Γ.: Έκανα αναζήτηση στο φόρουμ, διάβασα διάφορα σχόλια και με βάση όσα έχω καταλάβει από το διάβασμα των ΤΟΤΕΕ, κατέληξα στα παραπάνω.

Τα παραθέτω εδώ για να υπάρχουν και ως οδηγός μια και είναι συνήθης περίπτωση η παραπάνω και να μην χάνονται μέσα στο θέμα "Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα".

 

Ευχαριστώ. :smile:

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχυ λεβητα βαζω προσωπικα την ονομαστικη, ενω αποδοση αυτη που μου δινει ο κατασκευαστης.

Αν δεν ειναι συμπυκνωσης, 94% δυσκολα θα πιασει παντως.

Δε λαμβανεις υποψιν το θερμοσιφωνα σου

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν λέμε για την ισχύ του λέβητα;

24kW είναι η ονομαστική ισχύς σύμφωνα με τα στοιχεία του κατασκευαστή.

Βέβαια, στο manual του λέβητα, βλέπω κι άλλες 4 τιμές για την θερμική παροχή.

Μέγιστη/Ελάχιστη

Εγώ βάζω αυτήν που αναφέρει στην πινακίδα, που είναι 24kW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ένα επίτοιχο λέβητα ΦΑ ο οποίος έχει αυτόματη ρύθμιση από 7 έως 24 kw στο ζνχ σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Στην ισχύ ζνχ κατά τους χειμερινούς μήνες, θα βάλω 24.

Τι ισχύ να βάλω για τους θερινούς μήνες σε διαμέρισμα με ένα δωμάτιο. Θα είναι λάθος να βάλω 7?

Δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να δηλωθεί αυτός ο αυτοματισμός?

Επίσης νομίζω ότι να το δηλώσω ως "αυτόματες διατάξεις ελέγχου ζνχ", είναι too much...

άλλη είναι η λογική των αυτόματων διατάξεων.

:confused:

 

edit

φυσικά αν βάλω ισχύ 7kw θα εισάγω και μειωμένο βαθμό απόδοσης, σύμφωνα με τα kw θερμικής φόρτισης (kw εισόδου) που αντιστοιχούν στα 7kw εξόδου

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Η αυξομείωση στην ισχύ, γίνεται με βάση τη ζήτηση ή με βάση τη θερμοκρασία του νερού του δικτύου ύδρευσης ή και τα δύο;

Στον υπολογισμό ενερ. απόδοσης θεωρούμε σταθερή ζήτηση ζ.ν.χ. ή τέλος πάντων, ανάλογα με τη χρήση έχουν συνυπολογιστεί η αλλαγή χρηστών στη διάρκεια λειτουργίας και η μη ζήτηση από κάποιο ποσοστό χρηστών. Δεν βλέπω να προβλέπει κάτι τέτοιο η ΤΟΤΕΕ για το ζ.ν.χ., όπως για παράδειγμα στη θέρμανση/ψύξη.

Αν αυξομειώνει την κατανάλωση με βάση τη θερμοκρασία του νερού του δικτύου, τότε ίσως να μπορούσε να μετρήσει σαν αυτοματισμός, κάπως ανάλογα (δεν βρίσκω κάτι άλλο) με αυτό που λέει για τη θέρμανση/ψύξη: "μονάδα παραγωγής θέρμανσης/ψύξης με μεταβλητής θερμοκρασίας παροχή μέσου προς το δίκτυο διανομής ανάλογα με το θερμικό/ψυκτικό φορτίο των επιμέρους χώρων". Αλλά και πάλι αυτό μπορεί να γίνεται και το χειμώνα, όταν ο λέβητας λειτουργεί μόνο για παρασκευή ζ.ν.χ.

 

Πάντως για τους επίτοιχους φ.α -νομίζω- πως παίρνεις την ονομαστική ισχύ και τον αντίστοιχο β.α., χειμώνα-καλοκαίρι τα ίδια. Και σαν ονομαστική ισχύ συνήθως δίνουν τη μέγιστη (24kW στην περίπτωσή σου).

Σαν "αυτόματες διατάξεις ελέγχου ζ.ν.χ." πάλι, δεν νομίζω πως μπορεί να μπει. Αφορούν κεντρικά συστήματα ή έστω αν ας πούμε είχες επίτοιχο λέβητα με boiler εξωτερικά ή εσωτερικά και ηλιακούς συλλέκτες και με κάποιο διαφορικό θερμοστάτη και ελεγκτή έδινε εντολή στον κυκλοφορητή του κλειστού κυκλώματος των ηλιακών και στον λέβητα και έκανε και ανάμιξη του ζ.ν.χ. από τον ηλιακό και τον ταχυθερμοσίφωνα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ό,τι θες στην ισχύ, δεν έχει σημασία για το αποτέλεσμα (εγώ θα έβαζα 7kW).

Σημασία έχει ο βαθμός απόδοσης, που λογικά θα πρέπει να δίνει ο κατασκευαστής χωριστά όταν χρησιμοποιείται μόνο για ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Οι λέβητες είναι η μόνη περίπτωση που μετρά η ισχύς στους υπολογισμούς, γιατί το κτίριο αναφοράς παίρνει με βάση τη συγκεκριμένη ισχύ, τους δικούς του βαθμούς απόδοσης. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικά αυτό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Από το help του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ: <<Σε περίπτωση που η μονάδα παραγωγής θερμικής ενέργειας καλύπτει περισσότερες της μιας θερμικές ζώνες, η ισχύς της συγκεκριμένης μονάδας που ορίζεται σε κάθε θερμική ζώνη είναι η συνολική και δεν επιμερίζεται. Η ισχύς δεν λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του εξεταζόμενου κτιρίου, αλλά χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ στον καθορισμό του βαθμού απόδοσης της μονάδας παραγωγής του κτιρίου αναφοράς, στην περίπτωση που πρόκειται για λέβητα>>

 

Για την συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον δεν αλλάζει κάτι (δες πιν. 4.1 της ΤΟΤΕΕ1). Γενικά όμως μπορεί να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Η αυξομείωση στην ισχύ γίνεται ανάλογα με τη ζήτηση, συγκεκριμένα λέει:

 

Η πλακέτα επιτηρεί τη θερμοκρασία ζεστού νερού δια μέσου του αισθητήρα NTC (9) και ρυθμίζει την ισχύ του καυστήρα ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες.

άρα συμφωνα με τον Πάνο, κανένας αυτοματισμός.

 

Ωστόσο, δείτε τα αποτελέσματα:

Με ισχύ 24, β.α 0.905 για όλους τους μήνες, πρωτογενής ενέργεια ζνχ ->18.5 kwh/m2

 

Με ισχύ 24, β.α 0.905 για τους χειμερινούς και

ισχύ 7, β.α.-> 0,833 τους θερινούς μήνες, πρωτογενής ενέργεια ζνχ ->19.0 kwh/m2

 

Στο κτίριο αναφοράς, η πρωτογενής ενέργεια ζνχ παραμένει η ίδια και στις δύο περιπτώσεις.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.