Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΖΝΧ από τοπικό λέβητα αερίου


agiannis78

Recommended Posts

Στον ίδιο λέβητα, ο κατασκευαστής δίνει την καμπύλη κυκλοφορητή, για 3 ταχύτητες.

Δεδομένου ότι δεν είδα στο manual εγκατάστασης να αναγράφει για ρύθμιση του κυκλοφορητή,

να θεωρήσω ότι η επιλογή ταχύτητας γίνεται αυτόματα, άρα ο κυκλοφορητής είναι inverter, άρα κατηγορία διατάξεων Γ?

Link to comment
Share on other sites

Για τον κυκλοφορητή όχι. Δεν είναι μεταβλητού σημείου λειτουργίας μέσα σε μια περιοχή. Τρεις σκάλες έχει και δεν νομίζω πως κάνει αυτόματα την επιλογή ταχύτητας. Δες καμπύλες κυκλοφορητών μεταβλητού σημείου λειτουργίας και θα καταλάβεις.

Για την παραγωγή ζ.ν.χ. έτσι όπως το περιγράφεις, ίσως να μπορεί να καταχωρηθεί σαν αυτοματισμός ζ.ν.χ. Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις διαφορετική ισχύ και β.α για το καλοκαίρι. Το λέω με το σκεπτικό πως δεν ξέρεις πόση είναι η αποδιδόμενη στο δίκτυο ισχύς το καλοκαίρι. Μπορεί να είναι 7kW μπορεί και 10kW οπότε αλλάζει και ο β.α.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι θυμάμαι ο βαθμός απόδοσης του κτιρίου αναφοράς είναι 0,935 για ΖΝΧ, ανεξαρτήτως της ισχύος του λέβητα.

Για καταναλώσεις άνω των 10lit/άτομο/ημέρα, δηλαδή για κατοικίες και άλλες χρήσεις, όχι όμως για γραφεία, ιατρεία κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν έχουμε σύστημα αποθήκευσης στην περίπτωση του επίτοιχου λέβητα, νομίζω ότι το σωστό θα ήταν να πάρουμε ως βαθμό απόδοσης τον αντίστοιχο του κτιρίου αναφοράς που είναι 0,98.

(βλέπε ΤΟΤΕΕ 20701-1 σελ. 123 παρ. 4.8.4: Για το κτήριο αναφοράς ο συνολικός συντελεστής θερμικών απωλειών από τους τοπικούς θερμαντήρες ηλεκτρικούς ή αερίου (ροής ή αποθήκευσης) λαμβάνεται 2% επί της συνολικής θερμικής ενέργειας για Ζ.Ν.Χ.......)

Link to comment
Share on other sites

@gmou

Δες αν θες τα μηνύματα 1672 ως και 1681, από ένα άλλο θέμα και βγάλε άκρη. Αν και νομίζω πως έχει δίκιο ο antloukidis που λέει πως

Επειδή ο εναλλάκτης είναι μέσα στο κουτί του λέβητα, δεν έχουμε έξτρα απώλειες, δηλαδή όλες οι απώλειες αθροίζονται στο βαθμό απόδοσης του λέβητα.
οπότε β.α = 1 στο σύστημα αποθήκευσης.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

να ρωτησω κατι παρακαλω...εχω λεβητα ατομικο πετρελαιου και ειμαι στο ζνχ  ισχυ και β.α. εβαλα αυτα που αναγραφει στο ταμπελακι(ο λεβητας ειναι σχετικα καινουργιος),δικτυο διανομης εβαλα β.α. 1 λογω τοπικης καταναλωσης ,συστημα αποθηκευσης 0.98 λογω τοτεε 2% πλευρικες απωλειες ,βοηθητικες μοναδες το αφηνω κενο??επειδη διαβαζω οτι οι ατομικοι λεβητες πετρελαιου εχουν ενωματωμενο κυκλοφορητη

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θες ΦΕ

Αν εχεις Boiler θα βαλεις τις απωλειες του ειτε ως Boiler ειτε ως θερμοσιφωνας

Αν εχεις αμεση παραγωγη και καταναλωση, προφανως δεν εχεις απωλειες

Αν δεις δευτερο κυκλοφορητη για ΖΝΧ, παρε την ισχυ του.

Αν εχει εναν και ΔΕ λειτουργει για ΖΝΧ το καλοκαιρι, τοτε δεν καταχωρεις τιποτα

Αν λειτουργει ο λεβητας για ΖΝΧ και το καλοκαιρι, τοτε επιμεριζεις την ισχυ του κυκλοφορητη για το διαστημα που λειτουργει μονο για ΖΝΧ και καταχωρεις αυτην την τιμη (πχ για κυκλοφορητη λεβητα ΦΑ 120W εγω καταχωρω αλλα 50W κυκλοφορητη για ΖΝΧ για το καλοκαιρι)

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνήθης νομίζω περίπτωση.

 

Σε διαμέρισμα για το οποίο θα εκδώσω ΠΕΑ, υπάρχει ατομικός (τοπικός) λέβητας αερίου που χρησιμοποιείται και για θέρμανση και για ΖΝΧ.

Ο λέβητας είναι ισχύος 24kW και έχει βαθμό απόδοσης 94% σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

 

Για το ΖΝΧ θα συμπληρώσω:

Παραγωγή

Τύπος: Τοπική μονάδα φυσικού αερίου

Πηγή ενέργειας: Φυσικό αέριο

Ισχύς: 24KW (από τα στοιχεία του κατασκευαστή)

Β. Απ.: 0,94 (από τα στοιχεία του κατασκευαστή) ή 0,85 κατά την παρ. 4.8.2.4 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010;

Μήνες: 1,00 σ' όλους

 

....................................................................................................................

Ίσως στον τύπο πιο σωστό είναι να επιλεγεί ''λέβητας'' αφού λέβητα έχεις, ενώ τοπική μονάδα φυσικού αερίου μπορεί να είναι και ο θερμοσίφωνας φυσικού αερίου. όχι ότι παίζει κανένα ρόλο. Ή όταν λέει λέβητα εννοεί κεντρικής θέρμανσης?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.