Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

NOK και διατάξεις για κλιματιστικά και επίτοιχους λέβητες


nikmmech

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με τοποθέτηση κλιματιστικού. Αν και έχει τοποθετηθεί στον χώρο άλλης ιδιοκτησίας (όριο ιδιοκτησιών η μεσοτοιχία) ψάχνω και πολεοδομικές παραβάσεις καθώς εξέχει πέρα των 40 εκ από την όψη και ούτε ένα μέτρο από το έδαφος. Μιας και η τοποθέτηση έγινε πριν το 2012 αν και έχω βρει βάσει του ΝΟΚ τις διατάξεις για ύψος και πλάτος προσπαθώ να δω και στον ΓΟΚ. Γνωρίζει κάποιος να με καθοδηγήσει που να ψάξω;;

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε νέα μονοκατοικία προσπαθώ να βρω θέση για την εξωτερική μονάδα κλιματισμού (multi split).

Σύμφωνα με το ΝΟΚ "οφείλουν να είναι ενσωματωμένα και να μην προεξέχουν από την επιφάνεια των όψεων του κτιρίου".

Άρα δεν μπορεί να τοποθετηθεί στον ακάλυπτο χώρο.

Στον ημιυπαίθριο χώρο που υπάρχει φοβάμαι πως με το θόρυβο και τη ζέστη δεν θα μπορείς να καθίσεις.

Άραγε μπορεί να τοποθετηθεί εντός του όγκου της στέγης και να καλυφθεί από μία κατασκευή όπως της φωτογραφίας;

post-3447-0-89202200-1336995687_thumb.jp

 

ή εμπίπτει στο άρθρο 19 ΝΟΚ

"Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται κατασκευές που δημιουργούν κατακόρυφα ανοίγματα και διαφοροποιούν την ενιαία κλίση και στερεομετρία της στέγης"

Edited by vassia
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα. Σε νέα οικοδομή με πυλωτή επιτρέπεται η τοποθέτηση των κλιματιστικών μονάδων στον ελεύθερο χώρο της πυλωτής; Θα μπορούσα στο δωμα αλλά σε περίπτωση που ανεγερθεί μελλοντικά ακόμα ένας όροφος θα έχω πάλι πρόβλημα.

 

Οι σωληνώσεις σύνδεσης των εσωτερικών με τις εξωτερικές μονάδες έχουν και αυτές περιορισμούς;;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα. Σε νέα οικοδομή με πυλωτή επιτρέπεται η τοποθέτηση των κλιματιστικών μονάδων στον ελεύθερο χώρο της πυλωτής; Θα μπορούσα στο δωμα αλλά σε περίπτωση που ανεγερθεί μελλοντικά ακόμα ένας όροφος θα έχω πάλι πρόβλημα.

 

Οι σωληνώσεις σύνδεσης των εσωτερικών με τις εξωτερικές μονάδες έχουν και αυτές περιορισμούς;;

Κάποιος καμία άποψη;;;;
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι.

 

Επίσης, θεωρώ πως με το πνεύμα του νόμου (και όχι με το γράμμα, διότι μάλλον του έχει ξεφύγει) μπορείς να τα τοποθετήσεις στον ακάλυπτο, όπως προβλέπεται για επίτοιχους λέβητες (άρθρο 17, παρ 7)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

καλησπέρα σας

σε κτίριο πελάτη μου, στη μεσοτοιχία με το διπλανό κτίσμα τοποθετήθηκαν οι εξωτερικες μονάδες των κλιματιστικών του διπλανού κτιρίου εντός του εξώστη του πελάτη μου, επιτρέπεται;

277406950_423738042851906_6736742501483896080_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ισόγειο  κατάστημα υπο ανακίνηση  τοποθετηθεί η εξωτερική μοναδα   κλιματιστικου  (διαστάσεων περιπου 70εκ πλατοσ 1.4 ύψος ) στον ακάλυπτο πίσω  χώρο πολυκατοικίας   στο πάτωμα (δίπλα στην δεξαμενη πετρελαιου . Στον συγκεκριμενο χωρο δεν προαυλιζονται άλλες ιδιοκτησίες και ειναι σχεδον εγκαταλελειμενος και ακαθαριστος αφου η υπαρχει προσβαση απο μον μια μικρη πορτα στο υπόγειο...

Υπάρχει πρόβλημα ? Η μοναδα δεν μπορουσε να στιριχθει στον τοιχο του καταστηματος γιατι ήταν μεγάλη και δεν υπήρχε τοσο μεγάλος διαθεσιμος χώρος

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.