Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καυστήρας πέλλετ ή ηλεκτρικός λέβητας;


ilargyri

Recommended Posts

akisD φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι υπάρχουν και αντλίες υψηλών θερμοκρασιών.....

 

Ναι φίλε μου το ξέρω, παλιά υπήρχαν πολύ λίγες (μόνο μία μάρκα νομίζω) τώρα σίγα σιγά πρέπει να βγάζουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές.

Απλά εγώ έγραψα "ότι πάνε πακέτο" δηλαδή πια είναι η συνηθισμένη και πολυδοκιμασμένη λύση.

 

Οι υψηλών θερμοκρασιών είναι λύση ανάγκης απλά για μπορέσουν να καλύψουν και το θέμα που υπάρχει με τις υφιστάμενες εγκαταστάσεις με σώματα panel ή φέτες. Δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση για μια εγκατάσταση θέρμανσης με αντλία θερμότητας.

 

Τώρα με τι κόστος, τι απόδοση, τι παροδοχές σε εξωτερικές συνθήκες και τι αποτέλεσμα στην πράξη έχουν δεν ξέρω γιατί δεν έχω βάλει ποτέ καμία.

Σίγουρα δεν είναι προτιμότερες από τις κανονικές, αλλά μπορεί υπό συνθήκες ακόμα και αυτές να συμφέρουν (βάζω μέσα και ένα εύλογο διάστημα απόσβεσης της επένδυσης).

 

Χάνεις σίγουρα και την δυνατότητα ψύξης (έχοντας σώματα αντί για FCU) που είναι μεγάλο μείον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.