Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου μικροεπισκευών


nrvk

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα πελάτη που θα σηκώσει ένα μεταλλικό κτίριο και μέσα θα φτιάξει συνεργείο μικροεπισκευών. Διαβάζοντας το ΦΕΚ201Α του 2009 καθορίζει τις προυποθέσεις λειτουργίας του, αλλά δεν λέει πουθενά αν παίρνει άδεια ίδρυσης-λειτουργίας από το μεταφορών όπως τα άλλα συνεργεία ή από κάπου αλλού, σαν κατάστημα π.χ.. Μήπως μπορεί κάποιος να μου το διευκρινήσει?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ο νομος που διαβασες τροποποιει αρθρα του 78/88 εγω καταλαβαινω οτι αδεια παιρνεις απο δνση μεταφορων . Απο που αλλου? Βρες τον 78/88 διορθωμενο με ολες τις τροποποιησεις να διαβασεις για να τα ξεκαθαρισεις.

Link to comment
Share on other sites

προφανως εννοεις "μικροεπισκευες" αυτοκινητων, αφου το Α 201/2009 αφορα αυτοκινητα...

ειναι το ΠΔ 78/1988, οπως ισχυει, αρα θα δεις την κωδικοποιημενη μορφη του.....

 

ΦΕΚ Α 34/1988

 

σου στελνω οδηγιες...έστειλα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεώ Δημήτρη έχω βγάλει άδεια σε άλλα 3 συνεργεία, οπότε η διαδικασία μου είναι γνωστή από εδώ και πέρα. Οπότε κανονικά, άδεια ίδρυσης, λειτουργίας και πάμε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για διευκρίνησε για τι κτήριο πρόκειται ?

 

Για υφιστάμενο ή με διαδικασία έκδοσης οικ. άδειας και στη συνέχεια άδεια συνεργείου, γιατί ανάλογα με την 1η ή τη 2η περίπτωση, ως πολ. μηχανικός εμπλέκεσαι διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Νεο κτιριο, συνεργειου αυτοκινητων-φορτηγων,

Μεταλλικη κατασκευη διαστασεων περιπου 18 Χ 18 και υψους -χαμηλοτερο 6 -ψηλοτερο 7,5.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου πρόκειται για νέο κτήριο, η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί είναι η εξης:

 

- Ζητάς βεβαίωση χρήσης γης για τη περιοχή που θα γίνει (αν το επιτρέπει)

- Κάνεις τα αρχιτεκτινικά σχέδια (σύμφωνα με το ΠΔ 78/88 και τις τροποποιήσεις αυτού σε συνεργασία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με μηχανολογο)

- Ξεκινάς την άδεια ίδρυσης του συνεργείου (με ΜΠΕ ήδη καταταθειμένη) και αφου πάρεις την έγκριση της άδεια ίδρυσης

- Πας πολεοδομία για έκδοση οικ. άδειας του κτηρίου

 

Για δικαιολογητικα (ίδρυσης και λειτουργίας συνεργειου), δες το ΠΔ 38/96

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα δηλαδη ιδρυση και λειτουργεια και μετα αδεια.

Ευχαριστω πολυ.

Οσον αφορα το κοστος κατασκευης ενος τετοιου μεταλλικου κτιριο..ποια τάξη μεγεθους ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πρώτα ΜΟΝΟ αδεια ΙΔΡΥΣΗΣ ---> ΠΟΛΟΕΟΔΟΜΙΑ (εκδοση οικ. άδεια) ----> κατασκευή κτηρίου + συνεργείου (σύμφωνα με την άδεια ίδρυσης) ---> ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ συνεργείου

 

για το κόστος δεν γνωρίζω, αναζήτησε το απο συναδέφους της ειδικότητας σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.