Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός ποσότητας υλικού 3Α για οδοποιία


koumertasem

Recommended Posts

καλημερα συναδελφοι. ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα μεταξυ ΠΤΠΟ150 και ΠΤΠΟ155? περα του οτι το ενα ειναι βασης κ το αλλο υποβασης, ποια η ουσιαστικη διαφορα μεσα στις προδιαγραφες? επιπλεον θα ηθελα λιγα πραγματα για το 3Α σαν υλικο. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα δες εδώ http://library.tee.gr/digital/m2316/m2316_litinas.pdf για τις ΠΤΠΟ

 

Αμμοχάλικο
Το αμμοχάλικο θα είναι θραυστό ή μη, εκ ποταμών, χειμάρρων, ρευμάτων θαλάσσης και 
ορυχείων ή θραυστό υλικό εκ λίθων λατομείων, χειμάρρων ή θαλάσσης. Κατά τα λοιπά 
σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην Π.Τ.Π 0150
 
Αμμοχάλικο 3 Α. 
Το αμμοχάλικο 3 Α θα είναι θραυστό εκ ποταμών, χειμάρρων, ρευμάτων θαλάσσης, 
ορυχείων ή εκ λίθων λατομείων. Κατά τα λοιπά σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην Π.Τ.Π 
0155. 
 
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αυτές οι προδιαγραφές ΠΤΠΟ έχουν αντικατασταθεί με τις ΠΕΤΕΠ οδοστρωσίας.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ georgealeos. εχω ριξει μια ματια στις προδιαγραφες του 66'. αν ηξερε καποιος πιο συγκεκριμενα με δυο λογια που επικεντρωνεται η διαφορα μεταξυ των δυο προδιαγραφων και λιγα για το 3Α

Edited by Parori
Link to comment
Share on other sites

Α) Υλικα

1) Η ΠΤΠ Ο150 απαιτει θραυστο ή μη υλικο (οχι για τα προερχομενα απο λατομειο) ενω η ΠΤΠ Ο155 μονο θραυστο

2) Στην προδιαγραφη ΠΤΠ Ο 150 περιλαμβανονται και οι ισοπεδωτικες στρωσεις

3) Στην ΠΤΠ Ο 150 οριο πλαστικοτητας 4  στην ΠΤΠ Ο155  3 (πλην ειδικων περιπτωσεων που φτανουν και τα δυο στο 5)

4) Στην ΠΤΠ Ο 150 ισοδυναμο αμμου ελαχιστο 40 ,στην ΠΤΠ Ο 155 ελαχιστο 50

 

Β) Παραγωγη υλικου

Βλ. &4.2 στην ΠΤΠ Ο 155 για το τι πρεπει να κανεις ,αν δεν μπορεις να πετυχεις στο συγκροτημα θραυσης, την απαιτουμενη διαβαθμιση

Γ) Προπαρασκευη επιφανειας εδρασης

Βλεπε &5 ΠΤΠ

 

Βλεπε και το παρακατω Post

'Κατηγοριοποίηση κόκκων'

Και αυτη την παρατηρηση

"Επισης ο συμβολισμος 3Α εχει μεινει απο την ΠΤΠ που ειχε συνταχθει το 1964 απο το τοτε ΥΠΕΧΩΔΕ οπου η τοτε υφισταμενη τεχνικη προδιαγραφη δεν ειχε το ονομα Ο155 αλλα "υπ΄αριθμ 3Α" και αφορουσε την προμηθεια και μεταφορα του υλικου για την κατασκευη βασης και υποβασης ενω η προδιαγραφη την κατασκευης του οδοστρωματος (χωρις την προμηθεια) ειχε την ονομασια "υπ αριθμ. 6".(βλεπε εισαγωγη της ΠΤΠ Ο 15Ο)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Μετα την ΠΤΠ Ο150-155 δεν υπαρχει η ονομασια 3Α .Εμεινε εκ παραδοσεως.

Σημερα ισχυει οτι ζητα η καθε μελετη (συνηθως διαβαθμιση Δ).Δεν εχει νοημα δηλαδη ,αν δουλευεις με τις παραπανω ΠΤΠ ,να μιλας για 3Α.Οτι λεει η μελετη σου.

Και για τον georgegaleos

Πραγματι εχουν αντικατασταθει με την ΕΛΟΤ ΤΠ 1501-05-03-03-00:2009

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους,

Αν η μελέτη δεν αναφέρει συγκεκριμένη διαβάθμιση για το αμμοχάλικο, υπάρχει κάποιος κανονισμός που να σου επιβάλει να χρησιμοποιήσεις υλικό διαβάθμισης Δ βάση ΠΤΠ?

Εγώ για παράδειγμα έχω υλικό διαβάθμισης Γ. Είμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το εργο δημοπρατηθηκε μετα το Μαρτιο του 2013 δεν υπαρχει διαβαθμιση Α,Β,Γ,Δ παρα μονο τυπου Ι ή ΙΙ

http://sate.gr/html/pdfDocuments/05-03-03-00.pdf

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Αν το εργο δημοπρατηθηκε μετα το Μαρτιο του 2013 δεν υπαρχει διαβαθμιση Α,Β,Γ,Δ παρα μονο τυπου Ι ή ΙΙ

http://sate.gr/html/pdfDocuments/05-03-03-00.pdf

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στην δική μου περίπτωση το έργο δημοπρατήθηκε το 2008, "κόλλησε" λόγω πελάτη και η κατασκευή του γίνεται το 2015.....

 

Οπότε τίθεται ένα πρώτο ερώτημα αν πρέπει να πάω βάση ΠΤΠ η βάση ΕΛΟΤ ΤΠ 1501.

 

Η μελέτη του έργου ωστόσο αναφέρει υλικά σύμφωνα με την ΠΤΠ150 χωρίς όμως να προσδιορίζεται την διαβάθμιση....

Edited by basiliou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.