Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός ποσότητας υλικού 3Α για οδοποιία


koumertasem

Recommended Posts

Θα πας με ΠΤΠ Ο150 .Οσο αφορα τη διαβαθμιση δεν την εβαζαν σχεδον ποτε.Κοιτα την αντιστοιχη προδιαγραφη και διαλεξε.

Το προβλημα με την εφαρμογη της ΠΤΠ Ο 150 ειναι οτι αναφερεται σε κοσκινα διαφορετικα απο την ΕΤΕΠ .Και το ερωτημα ειναι.Ο προμηθευτης του υλικου τα εχει ακομα τα παλια κοσκινα;;Μπορει να παραγει υλικο με αυτα (τα εχει δηλαδη σε λειτουργια ; )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πας με ΠΤΠ Ο150 .Οσο αφορα τη διαβαθμιση δεν την εβαζαν σχεδον ποτε.Κοιτα την αντιστοιχη προδιαγραφη και διαλεξε.

Το προβλημα με την εφαρμογη της ΠΤΠ Ο 150 ειναι οτι αναφερεται σε κοσκινα διαφορετικα απο την ΕΤΕΠ .Και το ερωτημα ειναι.Ο προμηθευτης του υλικου τα εχει ακομα τα παλια κοσκινα;;Μπορει να παραγει υλικο με αυτα (τα εχει δηλαδη σε λειτουργια ; )

ΟΚ , ας μιλήσουμε για την ΠΤΠ.

Ο προμηθευτής μπορεί να δώσει αμμοχάλικο βάση ΠΤΠ.

Για επιβεβαίωση στείλαμε αμμοχάλικο για κοκκομετρική ανάλυση σε εργαστήριο που είχε κόσκινα βάση ΠΤΠ.

 

ΥΓ: Το είδα και εγώ ότι η ΕΤΕΠ δίνει διαφορετικά κόσκινα, αλλά απο το διάγραμμα της κοκκομετρίας του εργαστηρίου (διερχόμενα VS οπές) μπορεί να κάνεις μια "πρώτη" αναγωγή των διερχομένων σε σχέση με τα διαφορετικά όρια της ΕΤΕΠ.

 

Με βάση την ΠΤΠ λοιπόν, το αμμοχάλικο απο το εργαστήριο μας βγήκε Διαβάθμισης Β.

Η ΠΤΠ0-150 σου λέει ότι το αμμοχάλικο έχει διαβαθμίσεις απο Α ως Ε. 

Οπότε για μένα το ότι το αμμοχάλικο μου είναι διαβάθμισης Β και εφόσον η μελέτη δεν μου ορίζει διαβάθμιση θεωρώ ότι είμαι ΟΚ.

 

Το ερώτημα είναι....παίζει να έρθει ο μηχανικός του πελάτη και να μου πει ότι "βάση του ΧΥΖ κανονισμού δεν μου κάνει η διαβάθμιση Β και πρέπει να είναι διαβάθμισης Δ η Ε"...?

Υπάρχει κανονισμός που λέει πότε βάζεις Β , πότε Γ, πότε Δ πότε Ε?

Γιατί εγώ δεν βρίσκω τέτοια οδηγία....

Edited by basiliou
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει.Απο την αλλη βεβαια πρεπει να ζητησεις εγγραφως την απαιτηση απο τον  πελατη (λογω ελλειπους προβλεψης στα τευχη του εργου.Συνηθως η απαιτηση αναγραφεται στην Τ.Σ.Υ ή στα σχεδια) και αν προκυπτουν οικονομικες διαφορες να τις ζητησεις,

Στα δημοσια εργα η διαδικασια αυτη καταγραφεται πληρως στην αντιστοιχη νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

KF

Kane

Είναι τυπικό παράδειγμα που οι προδιαγραφές/απαιτήσεις της σύμβασης δεν μεταφέρονται στον εκάστοτε Υπεργολάβο/Προμηθευτή, η διαφορά μένει ανυπολόγιστη και στη χειρότερη την πληρώνεις εσύ. Με άλλα λόγια μετατοπίζεται ένα ρίσκο του κυρίου του έργου στον ανάδοχο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.