Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα και Οικοδομησιμότητα Εκτός Σχεδίου


rse

Recommended Posts

Αν καταλαβαίνω καλά από τα γραφόμενά σου, ο ιδιοκτήτης σου δεν έχει ανεξαρτητο τμήμα του αγροτεμαχίου (κάθετη ιδιοκτησία) αλλά έχει ποσοστό 1/3 εξ' αδιαιρέτου επι του όλου. Επομένως αυτό ακριβώς και θα πουλήσει. Το ότι οι ιδιοκτήτες τα βρήκαν μεταξύ τους και είπαν εσύ θα πάρεις αυτό το κομμάτι εγώ το άλλο καθόλου δεν σε απασχολεί. Για το νόμο όλοι είναι από κοινού ιδιοκτήτες σε ολόκληρο το αγροτεμάχιο. Επομένως το τοπογραφικό σου θε πρέπει να αφορά ολόκληρο το αγροτεμάχιο και οι δηλώσεις σου επίσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Συνάδερφοι, ένα αγροτεμάχιο > 4000τμ εκτός σχεδίου προυφιστάμενο του 2003, είναι άρτιο στον κανόνα ή κατά παρέκκλιση?

Ποια έκφραση διατυπώνετε στα τοπογραφικά ή ποιά θεωρείτε ποιο σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο. Ο κανόνας άλλαξε μετά το ν. 3212/03, οπότε ο παλιός κανόνας μεταπίπτει στην παρέκκλιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Παύλο, πρέπει να το είχα ξαναρωτήσει παλιότερα αλλά εξακολουθώ να βλέπω συναδέρφους να βαφτίζουν την συγκεκριμένη αρτιότητα "κατά κανόνα". Και εγώ πάντως συμφωνώ με την προσέγγισή σου αλλά ήθελα μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

όπως το λέει ο Παύλος

και δεν θα πρέπει να μας προβληματίζει το ότι μερικοί συνάδελφοι δεν αντιλαμβάνονται τη διαφορά, ή έχουν κολλήσει στον παλιό κανόνα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα. Θελω να κανω μια ερωτηση... Εχουμε κατα παρεκκλιση εκτος σχεδιου 1300τμ σε δημοτικη οδο προσωπο . Στα συμβολαια που εχω δεν αναφερει προυπαρξη πριν το 64. Στ τοπογραφικο διαγραμμα θα γραφτει αν αποδεικτει κτλ θα ειναι αρτιο η επειδη δεν αναφερεται στα συμβολαια καπου το αποκλειω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Η χρονολογία δημιουργίας του γεωτεμαχίου (και συνεπώς, της όποιας παρέκκλισης) αποδεικνύεται ΜΟΝΟ από τίτλους ή δικαστική απόφαση.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, PanagiwtaArch said:

" Στα συμβολαια που εχω δεν αναφερει προυπαρξη πριν το 64"

Μήπως κάνει αναφορά σε προγενέστερους τίτλους και αποδεικνύεται ? Αν δεν μπορεί να αποδειχτεί συμβολαιογραφικά ΔΕΝ είναι άρτιο.
Και  δικαστική απόφαση χρησικτησίας να υπάρχει , η  τεκμηρίωση της παρέκκλισης εξαρτάται από το πότε εκδόθηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.