Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέργκολες και απόσταση Δ


Recommended Posts

Μπορεί μία πέργκολα να κατασκευαστεί εντός της υποχρεωτικής απόστασης Δ από το πίσω όριο του οικοπέδου που γειτνιάζει με άλλη ιδιοκτησία και μάλιστα ακριβώς μέχρι το όριο αυτού;

Οι ιδιοκτησίες έχουν χωριστεί μετά από σύσταση καθέτου σε μεγαλύτερο οικόπεδο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΟΚ ΦΕΚ Α 79/12

αρθρ. 17 παρ. 4

Μεσα στο Δ μπορούν να κατασκευαστουν..."σκίαστρα, προστεγασματα..." κλπ....

παρ. 7 στον υποχρεωτικα ακαλυπτο ..και εφόσον καλυπτονται....επιτρεπονται ..."περγκολες"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στα σκίαστρα και τα προσταεγάσματα είναι και οι περγκολες και δεν μπορώ να βρω τη σύνδεση της παρ.7 και της 4. Δηλαδή εντός του Δ επιτρέπονται τα σκίαστρα και τα προστεγάσματα και στον υποχρεωτικό ακάλυπτο επιτρέπονατι οι πέργκολες. Το θέμα είναι αν στο Δ επιτρέπονται οι πέργκολες, δεν το ξεκαθαρίζει τελείως μου φαίνεται. Βέβαια ο ακάλυπτος πιάνει και το σημείο που θέλω εγώ να στήσω την πέργκολα μέσα στο Δ. Και πάλι δεν είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Η ελευθερία για την κατασκευή τους απορρέει (αρχικά) από την παρ. 2 του άρθρου 17 :

"... Οι πέργκολες εφόσον είναι ασκεπείς και προορίζονται για στήριξη φυτών μπορούν να κατασκευάζονται στην επιφάνεια του χώρου φύτευσης, χωρίς περιορισμό διαστάσεων και θέσης."

Η επαφή στο όριο επιβεβαιώνεται αν φανταστείς ότι επιτρέπονται και σε πιό "απαγορευμένη ζώνη" όπως το προκήπιο και μέχρι τη ρυμοτομική (επίσης, σε επαφή με τα όρια, επιτρέπονται μέχρι και στεγασμένοι χώροι στάθμευσης ...).

Πάντως, από τη διατύπωση του ερωτήματος, νομίζω αναφέρεσαι στο όριο μεταξύ καθέτων ιδιοκτησιών ... εκεί δεν πρέπει να έχεις απορία (είσαι εκτός Δ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αυτό το όριο αναφέρομαι. Είμαι καινούρια μηχανικός, πολύ καινούρια για την ακρίβεια και αυτό που λες ότι είμαι εκτός Δ, κάτι μου θυμίζει, δηλαδή ότι στις ιδιοκτησίες που έχει γίνει σύσταση καθέτου πρέπει να υπάρχει απόσταση Δ ανάμεσα στα κτίσμτα των οικοπέδων και όχι ανάμεσα στο κτίσμα και το όριο του κάθε οικοπέδου που ανέφερα εγώ πριν. Αυτό εννοείς ή λέω ό,τι να'ναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ... αλλά η πέργκολα μπαίνει και στο Δ (γενικότερα) ... όμως χρειάζεται διευκρίνιση στα εκτός σχεδίου (λόγω μη ισχύος των σχετικών παραγράφων)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

 

θέλω να βγάλω άδεια για κατασκευή στεγάστρου (μεταλλική κατασκευή και από πάνω πάνελ),

το οποίο, θα εφάπτεται στο υφιστάμενου κτίριο και θα εκτείνεται μέχρι το όριο οικοπέδου. 

Γίνεται αυτό; Και αν ναι θα πάω με εργασίες μικρής κλίμακας;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

αν και ρωτάς σε λάθος νήμα (θρεντ)

βλ. http://www.michanikos.gr/topic/37383-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CF%83%CF%84/

το στέγαστρο είναι εξ ορισμού ανεξάρτητη κατασκευή δηλ. δεν έχει καμία πλευρά κλειστή

αν είναι σε επαφή με κτίριο χάνει αυτή την ιδιότητα και μετατρέπεται σε ημιυπαίθριο

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

...κατασκευή στεγάστρου (μεταλλική κατασκευή και από πάνω πάνελ),

...

Το θέμα αφορά τις πέργολες και όχι τα στέγαστρα.

Οπότε βρες ανάλογο θέμα και βαλε εκεί το ερώτημα σου ή αν δεν υπάρχει άνοιξε νέο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.