Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αερόθερμα τζακιού


kimnef

Recommended Posts

Από πέρισυ έχουν κυκλοφορήσει κάποιες φορητές συσκευές που εφαρμόζονται στο τζάκι, είναι ένα σύστημα σωλήνων με ένα ανεμιστηράκι που αποσκοπούν στην θέρμανση του χώρου.

Γνωρίζει κάτι κανείς σχετικά με την απόδοση τους?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα σου δωσουν μια επιπλεον αποδοση 20-30%. Κοστιζει (περυσι) 380 ευρω περιπου...αλλα μπορει και μονος με λιγο τρεξιμο.

Ενα βιντιλατερ-σωληνα- και μαστορια για φτιαξιμο

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς ένα τέτοιο σύστημα να δουλεύει στην πράξη;

Το ανεμιστηράκι δεν χαλάει την ροή του αέρα στο τζάκι;

Το σύστημα που είδα είχε τον ανεμιστήρα στο μπροστινό μέρος του τζακιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά εγώ έχω βάλει αυτό http://www.facebook.com/pages/%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF-%CE%A4%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CF%8D-FirePlus/174524009318550

Δουλεύει άψογα! Ποιοτικά αλλά και αισθητικά είναι το best value for money που μπορεί να έχει κάποιος. Λειτουργεί διαφορετικά από τα υπόλοιπα αερόθερμα και γι'αυτό πιστεύω έχει και καλύτερη απόδοση. Αν διαβάσετε μέσα εξηγεί τον τρόπο λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

πολύ εύκολα νομίζω μπορεί κανείς να το κατασκευάσει μόνος του σε δικό του μάστορα...και ετσι προβλημα solved

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το κατασκευάσει κανείς μόνος του θα έχει τα ίδια αποτελέσματα. Επειδή παρακολούθησα λίγο την κατασκευή του παρατήρησα κάτι αγωγούς και κάποια διαφράγματα στο εσωτερικό του. Επιπλέον για να υπερνικηθεί η πτώση πίεσης που προκαλούν αυτά καθώς και ο αγωγός που "φέρνει" τον αέρα από έξω θα πρέπει το μοτέρ να είναι κατάλληλα επιλεγμένο και ρυθμισμένο ώστε να τροφοδοτεί τον απαραίτητο αέρα χωρίς όμως να γίνεται ενοχλητικό στο "αυτί". Αν κάποιος το μελετήσει πολύ ίσως να τα καταφέρει. Το είχα σκεφτεί και εγώ να το φτιάξω μόνος μου αλλά μετά από μία κουβέντα που είχα με τους κατασκευαστές του μου έδωσαν να καταλάβω ότι δεν παίρνουν απλά σίδερα και τα κολλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.