Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο μονωτικό DUROSTICK


LeoDa

Recommended Posts

κατά τη γνώμη μου το προιον δεν είναι αρκετα ελαστικο για εφαρμοστει σε μια ταρατσα οπου θα πρεπει να υποστεί ολες της συστολοδιαστολες από τις μεταβολες της θερμοκρασιας.

Δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα. Άλλωστε γι' αυτή τη δουλειά έχει φτιαχτεί.

 

Εκτός σπανίων εξαιρέσεων που εδώ δεν αναφέρατε, δεν μπορεί να συγκριθεί ένα πολυουρεθανικό με ένα τσιμεντοειδές ως στεγανωτικό ταρατσών σε ακάλυπτη βατή επιφάνεια.

Ποιο από τα δύο θεωρείς πιο κατάλληλο και αποτελεσματικό για ταράτσα?

Τo hyperdesmo είναι κορυφαίο , αλλά να γράφετε και πόσο κάνει , γιατί αλλιώς τις δουλειές θα μας τις παίρνουν τα μαστόρια με το epidesmo :mrgreen:

Από όσο θυμάμαι, το σύστημα Hyperdesmo είναι περίπου 20% ακριβότερο σε σχέση με το Hydrostop Roof.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τo hyperdesmo είναι κορυφαίο , αλλά να γράφετε και πόσο κάνει , γιατί αλλιώς τις δουλειές θα μας τις παίρνουν τα μαστόρια με το epidesmo :mrgreen:

 

Εχω ενα θεματακι με το υλικο αυτο.

Πως ειναι κορυφαιο δηλαδη?

Με ποια κριτηρια?

Εχετε δει προδιαγραφες υλικου σε συγκριση με αλλα αντιστοιχα?

Ξερετε που παραγεται?

 

ΒΑΣ

Ακριβο δεν ειναι.

Ή κανεις μονωση ή παιζεις τις κουμπαρες για 2-3 χρονια και μετα παλι τα ιδια.

Υπαρχουν αντιστοιχα υλικα με 2 ή 3 φορες το κοστος του υλικου αυτου.

Ασε που αυτοι που το πουλανε και λενε τιμες, ΔΕΝ λενε τιποτα για ασταρωμα.

 

 

Γενικα οτι λεει ο σιδερας.

Να τον ακουτε.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δές και τα Thoro εδώ : thoro.gr

Δεν γνωρίζω τιμές αλλά ειναι αξιόπιστα και προυπάρχουν ολων των παρεμφερών που κυκλοφορούν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τέρι και με τις μονώσεις γίνεται ότι και με όλα τα άλλα . Μπάχαλο . Ο καθένας δηλώνει ότι θέλει . Τώρα γίνεται παιχνίδι με τις μορφές θέρμανσης από άσχετους .

 

Θυμάστε το ατύχημα με τα παιδάκια στην Κέρκυρα που είχε διαρροή αερίου στο δωμάτιο ? Φοβάμαι ότι θα το ξαναδούμε το έργο φέτος με τους διάφορους σκιτζήδες που κυκλοφορούν και τον πανικό που έχει πιάσει τον κόσμο με το πετρέλαιο .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω το χρησιμοποίησα πριν 2 χρόνια αλλα δυστηχώς μου ρηγμάτωσε αρκετά .Εκανα παρα πολυ καλή προετοιμασία αφού είμαι << ψείρας >>.

Υπόψιν όμώς , το χρησιμοποίησα χωρίς υαλόπλεγμα .

Edited by Gioren
Link to comment
Share on other sites

Για το hyperdesmo μιλας?

 

Οριστε εχουμε και παραπονο για το καλυτερο μονωτκο του κοσμου.

 

Υαλοπλεγμα και πολυουρεθανικη βαφη δεν πανε παρεα.

Απαιτειται αλλο ειδος οπλισης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίστοιχα χρησιμοποιώ το tecnoseal_V1 της sintecno. Και όπου απαιτείται βάζω και πλέγμα για καλό και για κακό.

Είναι καλύτερο από το aquamat της isomat και πιο φτηνό. Για της durostick δε ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ,

Οχι δεν αναφέρομαι στο Ηyperdesmo αλλά στο Durostick roof .To υλικό το είχα χρησιμοποιήσει σε κάτι μπαλκόνια και

τώρα έχει ξεφλουδίσει !!

 

Σε τσιμοντοείδη βάση έχω χρησιμοποιήσει Penetron με αρίστα αποτελέσματα (σε πισίνα απο την έξω μεριά και σταμάτησε

νερό που έτρεχε σαν τρεχούμενο βρυσάλι !)

Edited by Gioren
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Έχω καταλήξει στα εξής βήματα για την εφαρμογή του Hydrostop Roof (και άλλα αυτής της οικογένειας) :

 

- Απόξεση του παλαιού μονωτικού.

Εάν είναι παλαιό ελαστομερές ή πολυουρεθανικό αυτό έχω μάθει πως γίνεται με φλόγιστρο και ξύστρα. Το έχει κάνει κάποιος αυτό να μας πει πόσο εύκολο είναι, τι υπολείμματα αφήνει, μια ταράτσα π.χ. 200μ2 σε μια ημέρα τελειώνει η απόξεση με δύο άτομα?

 

- Κατασκευή περιμετρικού τριγωνικού φιλέτου για να διευκολυνθεί η κάμψη του πλέγματος γιατί πολύ σωστά το πλέγμα δεν κάμπτεται απόλυτα κατά 90 μοίρες . Το πλέγμα γενικώς κρίνεται απαραίτητο μετά από το post του Gioren. Βεβαίως το μη συρικνούμενο κονίαμα ενισχυμένο με ίνες να είναι το βέλτιστο αλλά και το κλασσικό κονίαμα με κάποιο ρητινούχο πρόσμικτο θα είναι οκ. Τις ίνες τις προσθέτουμε και επί τόπου με 5 Ε το σακουλάκι.

 

- Πέρασμα σε 3 χέρια.

 

Γενικώς όπως καλά γνωρίζετε, σε δουλειές όπου χρειάζεται να ανταγωνιστείς και τον εμπειροτέχνη (π.χ. μια μόνωση) καλείσαι να συμβιβάσεις κόστος - αποτελεσματικότητα- ασφάλεια διότι σχεδόν πάντοτε το κρητήριο επιλογής είναι αμιγώς οικονομικό και ότι εργασία προσθέτεις στο σχεδιασμό, σου ανεβάζει το κόστος και σε κάνει λιγότερο ανταγωνιστικό.

 

Για τα κριτήρια επιλογής που εφαρμόζουν οι ιδιοκτήτες δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, είναι αυτά που είναι και δεν αλλάζουν ούτε θα εκπαιδεύσουμε τεχνικά τον κόσμο, ιδιαίτερα με τη σημερινή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.