Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

Πόσο ρεύμα καταναλώνεις για μια σαιζόν και για τι σπίτι μιλάμε.

Η Α/Θ είναι συνδεμένη με ενδοδαπέδιο ή πάνελ?

Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου δεν πρέπει να καταναλώνεις πάνω από 1500kwh τη σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι από άνεση και απόδοση πρέπει να είσαι πολύ ευχαριστημένος με το σύστημα. Ειδικότερα το ότι καλύπτεις όλους του χώρους κατοικίας σου με θέρμανση και ψύξη.

Πόσο κόστισε η εγκατάσταση εάν επιτρέπεται;

Πάντως από κατανάλωση είσαι σε καλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα στοίχισε γύρω στα 10.000€. Σε εναν ιδιώτη θα εφθανε γύρω στα 14-15.000€.

Η κατανάλωση θα πρεπε να είναι χαμηλότερη (4.500-5.000kwh) αλλά είναι αρκετά υπερδιαστασιολογημένο το σύστημα και σε θερμοκρασίες ανω τον 10οC δεν λειτουργεί οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έδωσα 5000€ συνολικά για ΑΘ και παρόλο που την εγκατέστησα σε πάνελ και όχι σε ενδοδαπέδιο, είναι απίστευτα οικονομική. Με τους υπολογισμούς μου πιστεύω ότι δεν θα ξεπεράσω τις 2000kwh τη σαιζόν.

Πάντως απ'ότι καταλαβαίνω τα VRF και VRV συμφέρουν για μεγάλες οικίες και εγκαταστάσεις γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον να σας καταθεσω και εγω την εμπειρια μου....

ζω σε διαμεριμα 63 τμ ισογειο σε παλια πολυκατοικια (1972) με ανυπαρκτη μονωση

πετρελαιο δεν βαλαμε οποτε αναγκαστικα μην εχοντας αλλη επιλογη να παω στην λυση του ρευματος για την οποια ειχα τισ εξης επιλογες

θερμοπομποι,υπερυθρες,θερμοσυσωρευτες αντλιες θερμοτητας και κλιματιστικα

απεριψα τις υπερυθρες γιατι πιστευω οτι δεν εχουν δοκιμαστει αρκετα στον ανθρωπο (ειδικα αυτο το "διωχνουν την υγρασια απο τους τοιχους" με προβλημετισε αρκετα... στο ανθρωπινο σωμα τι κανει δηλαδη???)

θερμοσυσωρευτες δεν εβαλα γιατι επρεπε να κανω αλλαγεσ και στο ηλεκτρικο δικτυο του σπιτιου αλλα και σε καποια πατωματα

αντλιεσ θερμοτητας ακριβη λυση

κλιματιστικο δεν αντεχω ουτε εγω ουτε η γυναικα μου

οποτε κατεληξα στους θερμοπομπους..

βρηκα μια μαρκα σχετικα γνωστη και τοποθετησα τα σωματα συνολικα 5kw

δευτερη κινηση νυχτερινο ρευμα... διαδικασια επιπονη και για γερο στομαχι

 

περυσι με πετρελαιο ηθελα για 4 ωρες την μερα (κεντρικη θερμανση) περιπου 100 το μηνα... και επειδη δεν ειχα καλη θερμανση για τα παιδια μου εκαιγα και 2 λαδιου στα υπνοδωματια για 8 ωρες περιπου... ετσι λοιπον προσθετω και ρευμα 420 ευρω (2000kw/h )για ενα τεραμηνο (περισυ δεν ειχα νυχτερινο)... αρα συνολικα ρευμα και θερμανση μαζι το τετραμηνο 820 ευρω...

 

φετοσ εκαψα 3200 kw/h τεραμηνο και με νυχτερινο τιμολογιο μου ηρθε σχεδον 460ευρω.... τα σωματα καινε στα υπνοδωματια σχεδον για 15 ωρες και τα αναβω στα υπολοιπα δωματια οταν χρειαζετε....σιγουρα ζεσταθηκα περισσοτερο απο περυσι.

Καλα ειναι πιστευω αλλα θελω να τονισω οτι δεν αποδιδουν την θερμανση το ιδιο καλα οπως ενα καλοριφερ και αυτο επειδη ζεστενουν τον ΜΟΝΟ αερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τι πανικός είναι αυτός φέτος με τους θερμοπομπούς? Βλέπεις κόσμο να πετάει τα καλοριφέρ λαδιού και να παίρνει θερμοπομπούς. Σαν ηλεκτρολόγος δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά στην κατανάλωση, αλλά μήπως υπάρχει κάτι άλλο που μου ξεφεύγει? Για τα ίδια Watt αποδίδουν περισσότερη θερμότητα? Ποια η διαφορά τους σε θερμική απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

Τα λαδιού αργούν να ζεστάνουν γιατί πρώτα θερμαίνετια το λάδι που κυκλοφορεί στο σώμα και μετά αρχίζει και αποδίδει τη θερμότητα, ενώ οι θερμοπομποί με το που ζεσταίνει η μεταλλική πλάκα αρχίζει και θερμαίνει αμέσως.

 

Το αντίθετο συμβαίνει όταν κλείσεις τη παροχή θέρμανσης, πρώτα κρυώνουν οι θερμοπομποί και αργότερα οι του λαδιού γιατί το λάδι συνεχίζει να παρέχη θερμότητα μέχρι να πέσει η θερμοκρασία κάτω απο τους ~ 40C.

 

Με λίγα λόγια η διαφορα τους έγκειται στη θερμοχωριτηκότητα του μέσου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σε αποδοση πο ρωταει ο φιλος ειναι τα ιδια.Η διαφορα υφισταται στον χρονο αποδοσης.

 

ΜΟυ θυμιζει κουβεντες προ 10ετιας ,οτι τα παλια χαλυβδινα σωματα καλοριφερ ηταν πιο ζεστα απο τα σημερινα πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ζουν σε μονοκατοικια η σε οικογενειακο πολυοροφο σπιτι για μενα καλυτερη απο πλευρας κοστους ειναι η επιλογη αλλαγης καυστηρα-λεβητα απο πετρελαιο σε ξυλα χωρις παιρεταιρω επεμβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.