Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου ένα στέλεχος Ο.Α.του 1973 που αναφέρει ότι έχει αδειοδοτηθεί ισόγεια Αποθήκη Επαγγελματικής χρήσης 200τ.μ. 

 

Θέλει ένας συγγενής στο συγκεκριμένο χώρο να εγκαταστήσει:  Εμπορία & Επισκευή Ηλεκτροκινητήρων. 

 

Οι χρήσεις γης το επιτρέπουν. Μου ζητάει βεβαίωση Κύριας Χρήσης. 

 

Η επαγγελματική αποθήκη θεωρείται χώρος κύριας χρήσης? Μπορώ να τη δώσω τη βεβαίωση? 

 

Επίσης χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στη χρήση από τη στιγμή που δεν θα λειτουργήσει ως αποθήκη αλλά σαν εμπορία & επισκευή ηλεκτροκινητήρων?

Link to comment
Share on other sites

επειδή η άδεια είναι προ 166/Δ', και αν τα τ.μ. έχουν μετρηθεί κανονικά στη δόμηση,

κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να κάνεις καμία ρύθμιση. 

(εκτός αν ενδιάμεσα είχε αλλάξει η χρήση αυθαίρετα σε κάτι άλλο, οπότε πρέπει να δεις τις λεπτομέρειες πότε και τι) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, για ένα γραφείο του 1986 που θέλουμε να αλλάξει χρήση σε ιατρείο, το ελάχιστο καθαρό ύψος πόσο είναι? ο κτιριοδομικός είναι του 1989 και στον ΓΟΚ 85 δε βρήκα κάτι. Επίσης στο ύψος υπάρχει ανοχή 2%?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ελεύθερο ύψος  Κ/Χ 2.40μ (κτιριοδομικός άρθ 8-)

                          Β/Χ 2,20μ     '-"

 

 

Άρθρο 8.

Ελεύθερο ύψος και καθαρός όγκος των χώρων των κτιρίων.

          1. Επιτρεπόμενα ελεύθερα ύψη:

          1.1. Τα επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων ορίζονται ως εξής:

          1.1.1. Για κύρια χρήση 2,40 μ. (σ.σ μετά την ισχύ του NOK 2,65μ)

          1.1.2. Για βοηθητική χρήση 2,20 μ. και

          1.1.3. Ανεξάρτητα από χρήση κάτω από δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία που προεξέχουν κάτω από τις οροφές ή τις ψευδοροφές τους 2,00 μέτρα.

 

 

 

2% σαν γενική παρέκκλιση πρέπει να ισχύει 

και ισχύει σίγουρα αν πρόκειται για μονώροφο κτίριο

Για πολυόροφο τηρώ τις επιφυλάξεις μου 

(δηλ αν όλη η πολυκατοικία δεν υπερβαίνει το εγκ ύψος

πάνω από το ποσοστό του 2% και μέχρι 10 εκ

δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω τη βεβαίωση)

 

Αυτό βάσει της μη απαίτησης αναθεώρησης αδείας που ίσχυε και ισχύει 

σε όλα τα Π.Δ τρόπου έκδοσης αδειών

 

β) για μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου και του οι¬κοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιά¬ζονται ο συντελεστής δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κα¬τά την έκδοση της άδειας και οι υποχρεωτικές αποστά¬σεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% των μηκών των πλευρών του οικοπέδου με μέγι¬στο 20 εκ. και 2% με μέγιστο 10 εκ. των διαστάσεων του κτιρίου.

 
«6. Ελεύθερο ύψος σε τυχόν σημείο του δαπέδου ορόφου ή χώρου κτιρίου:
Είναι το μήκος της κατακόρυφης γραμμής μεταξύ του ανώτατου σημείου του τελειωμένου δαπέδου μέχρι το κατώτατο σημείο της τελειωμένης οροφής ή τυχόν ψευδοροφής.»
Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ ΚΑΝΑ για την εμπεριστατωμένη απάντηση, μια σύντομη περιγραφή της περίπτωσης μου: πρόκειται για γραφείο με καθαρό ύψος στην άδεια και στην πραγματικότητα 2,40μ (μετρήθηκε σήμερα οπότε σε αυτό το σημείο δεν έχουμε τελικά πρόβλημα με ανοχές κλπ).

Έλα μου ντε όμως που έχουν τοποθετήσει ψευδοροφή στο 2,32 μ. Το γραφείο πρόκειται να μετατραπεί σε ιατρείο (θα γίνει αυτοψία) και εγώ θα πρέπει να δώσω τη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης. Η αποξήλωση της ψευδοροφής είναι αρκετά δαπανηρή μιας και τα χωρίσματα από γυψοσανίδα δε φτάνουν στο ταβάνι αλλά σταματούν σε αυτή, άρα θα πρέπει να γίνει όλη η διαρρύθμιση από τη αρχή. Σκεφτόμουν σαν εναλλακτική να γίνει υπαγωγή στο Ν.4178/13 (μια λοιπή παράβαση 2,32 αντί για 2,40 μ), απλά μια τέτοια υπαγωγή θα μπορούσε να καλύψει τη χορήγηση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης με καθαρό ύψος χώρου 2,32 μ?  ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

γενική παρατήρηση:

 

η ρύθμιση / δήλωση μίας ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ κατάστασης,

και η συνεπαγόμενη αναστολή / ακύρωση / διαγραφή ποινών και προστίμων,

ΔΕΝ (επανάληψη: ΔΕΝ) αλλάζει τις υπαρκτές διαστάσεις κλπ εγκαταστάσεις

ΟΥΤΕ και τις προδιαγραφές για τη λειτουργία διάφορων αδειοδοτούμενων χώρων κατά περίπτωση.

Κατά συνέπεια, η ρύθμιση 4178 ΔΕΝ οδηγεί αυτόματα και αυτονόητα σε ΒΚΧ,

στην οποία, εκτός από το "υφίσταται νομίμως" υπογράφουμε και "πληρούνται οι όροι κλπ κλπ κατά τους ισχύοντες (κατά περίπτωση) κανονισμούς"

 

Συμπέρασμα: ΔΕΝ υποσχόμαστε άδεια λειτουργίας, σε κάθε περίπτωση που κάνουμε 4178. Εξαρτάται 

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι και το λογικό και το αναφέρει μάλιστα ο Ν.4178/13 άρθρο 24 παρ. 6: 6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), 4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.

 

ευχαριστώ και τους δύο

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για άδεια λειτουργίας σχολής οδηγού και κέντρου θεωρίας απαιτείται βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης. 

Σε έναν αρχικό έλεγχο καταλληλότητας και μέτρημα που έγινε στο ισόγειο κατάστημα πολυκατοικίας, διαπιστώθηκε οτι  το περίγραμμα του καταστήματος σε σχέση με το περίγραμμα της κάτοψης της οικοδομικής άδειας έχει διαφορά, με αποτέλεσμα απο τη μία μεριά να μπαίνει στο κοινόχρηστο χώρο και σε όμορρο διαμέρισμα της πολυκατοικίας. Το ερώτημα είναι το εξής: Για να εκδοθεί η ΒΧΚΧ πρέπει να γίνει  πρώτα τακτοποίηση της παραπάνω αυθαιρεσίας??

Link to comment
Share on other sites

ναι και στην βεβαίωση μηχανικού περί Κ/Χ

(που πλέον μπαίνει - ενσωματωνεται - πάνω στο σχέδιο κάτοψης)

θα αναφέρεις  τον αριθμ Ο.Α και τον αριθμ δήλωσης Ν 4178

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.