Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΝΟΚ απόσταση Δ σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Σε οριοθετημένο οικισμό <2000 κατοικων, ιδιοκτήτης οικοπέδου θέλει να κατασκευάσει σε αυτο καινουργια οικοδομή.

Στο διπλανο οικοπεδο(πλαγιο όριο) κατασκευαστηκε το 2005 οικοδομή, σε αποσταση 6 μ απο το κοινό όριο.

3. Μπορει η καινούργια οικοδομή να κολλήσει στο κοινό όριο?

Γενικά στους οριοθετημένους οικισμούς ισχυει η απόσταση Δ= 0.0 μ ή Δ>=2.50 μ

ή

ισχύουν τα (παρανοικά) της παραγράφου 1 του άρθρου 14 του νεου ΓΟΚ (4067/2012) ?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το θέμα αλλά διάβασε και http://www.et.gr/ido...KBs99n4O-XqvAHo

 

Όροι και περιορισμοί δόμησης εντός των ορίων των

οικισμών με πληθυσμό μέχρι 2.000 κατοίκους

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ.

απλά το είχα διαβάσει αυτό που μου έστειλες, αλλά είναι προυφιστάμενο (4/11/11 με 9/4/12).

το θέμα όσον αφορά της αποσταση Δ είναι:

αν επικρατεί ο νεος ΝΓΟΚ(οπότε στην περίπτωση μου χρειάζεται αποσταση Δ ή δ )

ή

η παράγραφος 3, άρθρο 5 του ΠΔ 24-4/3-5-85/ΦΕΚ 181 Δ (οπότε κολάω στο όριο αν θέλω)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 3ι του ΝΟΚ, για τους οικισμούς ισχύει "το άρθρο 14 με τη διευκρίνιση ότι η αναφερόμενη απόσταση Δ ορίζεται σε 2,50 μ. ανεξάρτητα από το ύψος".

 

Άρα, αν η οικοδομή στο όμορο οικόπεδο έχει ανοίγματα προς το κοινό όριο πρέπει η οικοδομή σου να αφήσει απόσταση δ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά πριν λίγο βρήκα στο άρθρο 1, παράγραφος 5β, Ν4067/2012 ότι:

"οι διατάξεις του παρόντος κατισχύουν των κανονιστικών αποφάσεων της διοικησης (αποφάσεις Νομάρχη, πράξεις Δημοτικού συμβουλίου κλπ) με τις οποιές θεσπίζονται όροι δόμησης (ύψος, ποσοστό κάλυψης, αριθμός ορόφων κλπ) , εκτός από οποιουδήποτε είδους διατάγματα."

και απλά σκέπτομαι το από 24-4/3-5-1985(βλέπε άρθρο 5, παράγραφος 3) είναι προεδρικό διάταγμα..

τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβασα τον ΝΟΚ ειδα οτι οτι δεν ξεχωριζε το Δ απο το δ στους οριοθετημενους οικισμους και με παραξενεψε πολυ. Αν μελετουσα τωρα σπιτι θα αφηνα πλαγια αποσταση δ.

Link to comment
Share on other sites

και απλά σκέπτομαι το από 24-4/3-5-1985(βλέπε άρθρο 5, παράγραφος 3) είναι προεδρικό διάταγμα..

τι λές?

 

Ναι το είδα, αλλά τότε δεν θα είχε νόημα η παρ. 3ι. Μάλλον όμως σου έχω καλά νέα. Για ρίξε μια ματιά στο άρθρο 14 παρ. δ και ε. Μήπως τελικά μπορείς να κολλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

1. Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον-απαντήσεις.

 

2. άρθρο 14 παράγραφος 1. β: όταν στο κοινό πλάγιο όριο όμορων οικοπέδων υπάρχει κτίσμα σε απόσταση μεγαλύτερη του ενός μέτρου από το κοινό όριο που έχει ανοίγματα στην πλευρά αυτή, το κτίριο οφείλει να έχει κατ ελάχιστο απόσταση δ από το κοινό όριο.

Δηλαδή αν στο όμορο υπάρχει κτίσμα σε απόσταση από το κοινό όριο 300 μ (άρα μεγαλύτερη του 1 μ) που έχει ανοίγματα που βλέπουν προς αυτό εγώ πρέπει να αφήσω δ για να μην του κόβω τον ήλιο ή τη θέα?????

(Στην περίπτωση μου, η απόσταση που άφησε ο γείτονας από το κοινό όριο είναι 6 μ, απλά γράφω το 300μ για τον παραλογισμό που υπάρχει για μένα στον νόμο.)

3. άρθρο 14 παράγραφος 1. δ: όταν το όμορο οικόπεδο είναι αδόμητο ή έχει κτίσμα που έχει κατασκευαστεί πριν την ένταξη της περιοχής σε σχέδιο, το κτίριο επιτρέπεται να εφάπτεται ή να απέχει από το πλάγιο κοινό όριο απόσταση δ.

Στην περίπτωση μου δεν υπάρχει σχέδιο πόλης αλλά οριοθετημένος οικισμός.

Αλλά αν του χρόνου ο οικισμός αποκτήσει σχέδιο πόλης, τότε αφού το κτίσμα του γείτονα θα είναι κατασκευασμένο πριν γίνει το σχέδιο πόλης θα μπορώ να κολλήσω στο όριο αλλά τώρα (πριν δηλαδή γίνει το σχέδιο) δεν μπορώ να κολλήσω αλλά να κρατήσω οπωσδήποτε απόσταση δ?

οπότε να πω στον ιδιοκτήτη περίμενε μέχρι να γίνει το σχέδιο πόλεως και επειδή ο θεός είναι μεγάλος μπορεί αυτό να γίνει σύντομα?

4. άρθρο 14 παράγραφος 1. ε όταν το οικόπεδο βρίσκεται σε περιοχές που προβλεπόταν λόγω πρώην συστημάτων δόμησης η τοποθέτηση του κτιρίου σε επαφή με το πλάγιο κοινό όριο, το κτίσμα μπορεί να τοποθετείται σε επαφή με το πλάγιο κοινό όριο ανεξάρτητα θέσης και χρόνου κατασκευής του κτίσματος του όμορου οικοπέδου.

Στην περίπτωση μου, στον οικισμό από το 1985 και μετά προβλεπόταν η ελεύθερη τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο. Πιο πριν στον οικισμό ίσχυε το σύστημα πτερύγων που ανέφερε ότι μπορεί: Δ=0 ή Δ>=1,0 μ.

Άρα μπορώ να κολλήσω (??).

Αλλά από την άλλη αν ισχύει κάτι τέτοιο, σε όλους (σχεδόν) τους οριοθετημένους οικισμούς της Ελλάδας μπορεί κάποιος να κολήσει στο όριο αφού σχεδόν παντού (νομίζω) ίσχυε το σύστημα πτερύγων.

 

ευχαριστώ για την προσοχή σας.

τι λέτε για τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

1. Παρακαλώ

2. παραλογισμός ή όχι, έτσι λέει ο Νόμος.

3. Εγώ το διαβάζω λίγο διαφορετικά. Το κτίσμα του γείτονα έχει κατασκευαστεί πριν την ένταξη της περιοχής σε σχέδιο όχι στο σχέδιο. Μπορεί να είναι και τυχαίο αλλά δεν βλέπω να εννοεί ότι πρέπει να ισχύσει η παράγραφος αν και όταν γίνει σχέδιο. Ισχύει και σήμερα.

4. Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Ακόμη και αν γίνει σχέδιο, η επαφή θα επιτρέπεται στους οικισμούς ανεξάρτητα από το αν ίσχυε ή όχι παλαιότερα το σύστημα των πτερύγων.

 

Βέβαια εμείς εδώ μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε. Δεν κάνεις και καμιά ερώτηση στους σοφούς της ΥΔΟΜ σου;

Link to comment
Share on other sites

1. πολύ σωστή η παρατήρηση σου νο 3 (σε σχέδιο και όχι στο σχέδιο.).

2. στην ΥΔΟΜ μου μου έχουν στόχο να μην βγάλω(εγώ και κανένας άλλος) άδεια για να την βγάλουν μετά οι ίδιοι με άλλη υπογραφή.

3. Δηλαδή τελικά, κατά την γνώμη σου εχω το δικαίωμα να κολήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.