Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μείωση ύψους και δομησης


Recommended Posts

Συναδελφοι γεια σας,

 

1. Σε μεζονετα (Ισογειο+ Α οροφος), περαν των αλλων παραβάσεων, υπάρχει μείωση ύψους του Α οροφου.

Αντι για ύψος 4,00 σύμφωνα με άδεια, το κατασκευασμένο ύψος είναι 3,30μ.

Καμια ιδέα πως το δηλώνω?

 

2. Επίσης, έχω μείωση δόμησης 5μ2, ενώ σε άσχετο σημείο έχω υπέρβαση δόμησης 15μ2...

Δηλώνω ΥΔ 15μ2 και 1 παράβαση για τη μείωση ή ΥΔ 15-5=10μ2 και εξηγώ πως προέκυψε σε τεχνική έκθεση και διάγραμμα κάλυψης?

 

ΥΓ - Δε μπορω να μπω σε διαδικασία νομιμοποίησης λόγω λοιπών παραβάσεων

- Δε με ενδιαφέρει τι είναι οικονομικότερο, αλλά ποιο είναι το σωστό (κανονικά αυτο δεν έπρεπε να το γράψω καν...)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή η μη δόμηση και το μικρότερο ύψος δεν αποτελούν υπερβάσεις των εγκεκριμένων μεγεθών και εφόσον αναγκαστικά θα γίνει δήλωση για την προσθήκη, θα:

- δήλωνα ΥΔ τα 15 μ2

- αναφορά στην ΤΕ και σχέδια των αλλαγών της μη δόμησης των 5μ2 και του μικρότερου ύψους, χωρίς πρόστιμο για αυτά.

Εναλλακτικά με αναλυτικό το μικρότερο ύψος (ή με συντ ΥΥ = 0,2 αν βγαίνει φθηνότερο).

Πάντως, όχι στην αφαίρεση των μη δομημένων μ2...

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ μόνος μου μετά από επίσκεψη στο ΥΠΕΚΑ:

1. Για μείωση ύψους κανένα πρόστιμο, μόνο καταγραφή στην τεχνική έκθεση και διάγραμμα κάλυψης

2. ΥΔ 15μ2

Για μείωση δόμησης κανένα πρόστιμο, μόνο καταγραφή στην τεχνική έκθεση και διάγραμμα κάλυψης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.