Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπεδια(?) με ηλεκτρικη αντλια θερμοτητος


perlepes

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Θελω την πολυτιμη βοηθεια σας μιας και ειμαι στο σημειο να εγκαταστησω σωληνωσεις θερμανσης.

Εχω μια κατοικια στην Αρτα, 2ου και 3ου οροφου, νεοδομητη, 55τ.μ. στο 2ο οροφο και 135 τ.μ. στον 3ο, και επικοινωνουνε μεταξυ τους με εσωτερικη σκαλα.

 

Προσωρινα και για 3-4 χρονια λογω οικονομικης αδυναμιας και ασυμφορης συντηρησης τοσων τετραγωνικων, εχει γινει κατασκευη προσωρινη και εχει κλειστει η τρυπα απο την εσωτερικη σκαλα και προσωρινα να φτιαχτει ο κατω οροφος των 55 τ.μ.

ΕΙμαι στο σημειο να μπει ο υδραυλικος να τοποθετησει σωληνωσεις για θερμανση (εχουν γινει ολα τα σοβατισματα και σωληνωσεις αποχετευσεων,μπανιου κτλ).

 

Τα 55τμ ειναι χωρισμενα ως εξης.1 δωματιο 15 τμ,1 δωματιο 20 τ.μ., μπανιο 7τ.μ. και διαδρομος-κουζινα 13τ.μ.

Ο μηχανολογος που πηγα και συνεργαζομαστε μου προτεινε τα εξης..

α)Ειτε βαζω σωληνωσεις για FAN COIL σε συνεργασια με αντλια θερμοτητος(carrier)

με κοστος 1000 ευρω οι σωληνωσεις και καπου 5 χιλιαδες η αντλια για αυτα τα τετραγωνικα, ετσι θα εχω θερμανση-ψυξη αλλα με τα πλην του φαν κοιλ δλδ λιγος θορυβος και αισθηση αερα.

 

και β)Ενδοδαπεδια με υλικα της γερμανικης DIA NORM, το συστημα rolljet μαζι με PURMO, για θερμανση και δροσισμο και θα γινει εγκατασταση μικρης μοναδας κλιματισμου carier ή toshiba για ψυξη με στομια σε διαδρομο,και στα 2 δωματια.

Κοστος ενδοδαπεδιας εγκαταστασης 55ε/τμ δλδ 2750 μαζι με φπα και κοστος παλι αντλιας θερμοτητος 5 χιλιαδες + καπου 2000 κοστος κλιματισμου για ψυξη.

 

To a δλδ εχει ενα κοστος 1000+5000+ 4 σωματα φαν κοιλ(2200) = 8.200.

και το β 2750+5000+2000=9750.

 

Το καλο με το Β απο οτι μου ειπε ειναι οτι θα μπορω οταν πχ τον οκτωβριο-νοεμβριο που δεν κανει τοσο κρυο για να μην ανοιγωκλεινω την ενδοδαπεδια(γιατι πρεπει να μενει αναμενει ολο το χειμωνα) να χρησιμοποιω το συστημα ψυξης που ειναι και θερμανσης, μεχρι να εχουμε καλο κρυο οπου θα ανοιξω ενδοδαπεδια και θα την κλεισω μετα απο 4 μηνες πχ.

 

Θελω σας παρακαλω πολυ να μου πειτε την γνωμη σας...δεν μπορω να αποφασισω τι να κανω.

Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ και μιλησα για ενδοδαπεδια ειναι ο τροπος λειτουργιας των φαν κοιλ οτι εχεις ενα πραμα να φυσαει αερα ενω στην ενδοδαπεδια ειναι λιγο πιο οικονομικη και αρκετα καλυτερη η θερμανση.

Να πω επισης οτι εδω στην Αρτα σπανια εχουμε θερμοκρασιες κατω του μηδενος, αλλα απο ζεστη εχουμε αρκετη. Δλδ 38-39 ευκολα αρκετες μερες το καλοκαιρι.

 

Τελος να αναφερω δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι απο το σπιτι λειπω λογω δουλειας 8 με 3 το μεσημερι και το απογευμα 6 με 9.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας, ελπιζω να βγω απο αυτο το μπερδεμα..

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από τον μηχανολόγο σου να σου αναλύσει τα υπέρ και τα κατά των δύο επιλογών ώστε να επιλέξεις. Αυτός ξέρει την περίπτωση σου εμείς όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι οκ ο μηχανολογος μου το εχει αναλυσει, εγω απλα θελω τη γνωμη σας με τα δεδομενα που εγραψα.

Το οτι ενας ανθρωπος μου λεει κατι δεν παει να πει οτι δεν θα ρωτησω αλλη γνωμη και θα του πω κανε οτι νομιζεις.

Τα χρηματα που υδρωνουμε για να τα βγαλουμε πρεπει να τα σεβομαστε. Συμφωνεις πιστευω.

Γιαυτο και γραφτικα να ρωτησω του γνωμη σας!

Ευχαριστω παντως και καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

στα fan coils εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις μεγαλυτερο μεγεθος οποτε ο ανεμιστηρας θα δουλευει στην πρωτη σκαλα και δεν θα ειναι ακουστος (αναλογως μηχανιματος φυσικα) - το κοστος ειναι ελαχιστα μεγαλυτερο και το αποτελεσμα αρκετα διαφορετικο.

 

απο τη στιγμη που πας να τελειωσεις το σπιτι στην περιπτωση της ενδοδαπεδιας κερδιζεις επισης το κοστος τσιμεντοκονιας η καδροναρισματος που θα εκανες για τελειωσεις τα δαπεδα σου συμβατικα αρα εχεις εναν επιπλεον λογο.

 

απο τη στιγμη που εισαι ψημενος για α/θ που εχει και το μεγαλυτερο κοστος στην ολη εγκατασταση εφοσον εισαι σιγουρος για τη μονωση σου (ωστε τα 100-120w/τμ που αποδιδει η ενδοδαπεδια ειναι αρκετα για τις καιρικες συνθηκες της περιοχης σου δε βρισκω λογο να μην βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.

 

στην Α) περιπτωση τα θετικα ειναι :

+ δεν θα χρειαζεται να το αναβεις συνεχεια .Ο ογκος των νερων ειναι μικρος και το συστημα θερμανσης δεν εχει μεγαλη αδρανεια. Ετσι σε λιγη ωρα θα εχεις και παλι ζεστο σπιτι .

+ Η ψυξη του θα ειναι σαφως δυνατοτερη απο αυτο της ενδοδαπεδιας (5 C στα νερα) ,συν του οτι θα γινεται και αφυγρανση στους χωρους.

+ το κοστος.

+ Η ελευθερια στο υλικο του δαπεδου (ξυλο πλακακι κλπ)

Τα αρνητικα ειναι:

-Η αντλια θερμοτητας θα δουλευει στους 45-55 C οποτε το COP θα ειναι σαφως χαμηλωτερο (3 -3.5) απο αυτο της ενδοδαπεδιας

-θα χασεις τερτραγωνικα απο τα θερμαντικα σωματα

-θα χρειαστει ηλεκτρολογικη εγκατασταση

-θα κανουν θορυβο,αν και μπορεις να τον μειωσεις στο ελαχιστο

-θα υπαρχει βεβιασμενη ροη αερα στο χωρο (σαν τα aircontition) που μειωνει την θερμικη ανεση

 

Στην Β) περιπτωση τα θετικα ειναι

+ Σαφως ανωτερη (η καλυτερη) θερμικη ανεση χωρις κυματα αερα και διαφορες στη θερμοκρασια (κρυα ποδια ,ζεστο κεφαλι κλπ)

+δεν χανεις τετραγωνικα

+ Καλυτερο COP στην αντλια (4) αφου το νερο δουλευει το πολυ στους 45 C (στη δικια μου ειναι στους 38C max )

+απλουστερη ηλεκτρολογικη εγκατασταση αντλιας

+χωρις θορυβο

+μπορεις να συνδιασεις με ανανεωσιμες Π.Ε. (ηλιακα πανελ)

Στα ουδετερα :

= Η θερμανση καλο ειναι να ειναι παντα ανοιχτη .Διαφορετικα χρειαζεται πανω απο 3 με 6 ωρες για να ξαναζεστανει το σπιτι και πολυ περισσοτερη ενεργεια

Στα αρνητικα

-δεν εχεις ψυξη αλλα δροσισμο .και δεν εχεις αφυγρανση (18C τα νερα).Σε πολες περιπτωσεις αυτο ερκει ομως.

-Αν θελεις να εχεις δροσισμο και καλο COP το πλακακι για δαπεδο ειναι μονοδρομος.

-Το δαπεδο πρεπει να συκωθει 12εκ.. (αυτο αφορα μονο ανακαινισεις απο στο αρχικο χτισιμο θα εχεις προνοησει)

 

προσωπικα επελεξα ενδοδαπεδια. Οποιος δοκιμασε ενδοδαπεδια δεν ξαναγυρισε πισω ;)

Edited by dalai
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από τον μηχανολόγο σου να σου αναλύσει τα υπέρ και τα κατά των δύο επιλογών ώστε να επιλέξεις. Αυτός ξέρει την περίπτωση σου εμείς όχι.

αυτα τα ποστ τα κανετε για να ανεβασετε τα στατιστικα σας ετσι ?...

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

+1 dalai

Επιλέγοντας τη λύση με ενδοδαπέδια και τοπικές κλιματιστικές σε κάποιους χώρους, καλό θα ήταν να επιλέξει a/c με δυνατότητα αφύγρανσης του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ποστ τα κανετε για να ανεβασετε τα στατιστικα σας ετσι ?...

 

Υπάρχουν ένα σωρό συζητήσεις μέσα στο forum για τα υπέρ και τα κατά των συστημάτων αυτών. Η διαφορά όμως είναι ότι ο φίλος ιδιώτης θέλει να εγκαταστήσει (δηλαδή να πληρώσει) και όχι να πληροφορηθεί γενικά και αόριστα. Χωρίς να γνωρίζουμε σημαντικούς παράγοντες του κτιρίου κτλ πως απαριθμούμε θετικά και αρνητικά? Κάθε εγκατάσταση είναι μοναδική και η επιλογή συστήματος δεν γίνεται μόνο με γνώμονα γενικότητες (συμβαίνει τα θετικά να μετατρέπονται σε αρνητικά) αλλά με συγκεκριμένα τεχνο-οικονομικά δεδομένα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.